Ozan Güven Kimdir? Nereli – Boyu – Yaşı – Dizileri – Ailesi

Takip Et:
Ozan Güven Kimdir? Nereli – Boyu – Yaşı – Dizileri – Ailesi
Ozan Güven Kimdir? Nereli – Boyu – Yaşı – Dizileri – Ailesi

Ozan Muharrem Güven, 19 Mayıs 1975 tarihinde Nürnberg/ Almanya’da doğmuştur. Türk dizi, sinema ve tiyatro oyuncusu.

Ismi: Ozan Muharrem Güven
Doğum Tarihi: 19 Mayıs 1975
Doğum Yeri: Nürnberg / Almanya
Boyu: 1.75 m.
Kilosu:  67 kilo
Burcu: Boğa
Göz Rengi: Kahverengi
Çocuğu: Ali Ateş Güven
Instagram: https://www.instagram.com/ozan.guven/
Evcil Hayvanları: Köpeği var.

Ailesi:  Babası o henüz yedi yaşındayken trafik kazasında  ölüm etti.
Annesi Almanya’da bir işletmede çalışıyordu. “Bana teyzem bakıyordu, yuvaya gidiyordum.
Baba özlemi hep oldu ama yaşam da devam ediyordu neticede. Bir gün hepimiz can vereceğiz. Biri babasız gelişir yararlı bir adam olur, ötekiyi sevgi dolu bir ailede gelişir torbacı olur. İnsan ne olacaksa olur. Çocuklar olmuş geliyor. Biz onları bozuyoruz.”

Çocukluk seneleri: Ufaklıktan usunda kalan en mutlu ve en travmatik hatırası da kovboyculuk oynarken.
Bir oraya geçerdim bir öteki tarafa. Birini bir yerinizi incittiğim zaman çok coşardım. Sonra Yahşi Batı’da kovboy oldum. Sette bu vaka usuma geliverdi. Çok ilginç bir duyguydu.”

Eğitim yaşamı: Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Çağdaş Dans Kısmı’nden mezundur. İzmir Belediye Konservatuar’ında oyunculuk dersleri aldı ve Şahika Tekand Tiyatrosu’nda çalıştı.

Oyunculuğa ilk adım: Televizyon serüvenine ‘Çiçeği Geliştirmek’ dizisiyle başladı.

Hangi proje ile parladı? ‘İkinci Bahar’ dizisinde canlandırdığı ‘Ulaş’ karakteri ile dikkatleri üzerine çekti.

Düşünce yapısı: Özel hayatında oyuncu, oyuncu ve tanınmış biri gibi gezmek istemiyor.
Daha pak kalmak istiyorum, bu işi yapıyorum diye insanların her şeyimi öğrenmesi gerekmiyor. Bu işi yapıyorum diye hiçbir şeyden yoksun bırakmadım kendimi, yapmak isteyip de yapamadığım hiçbir şey yok özel yaşamımda; oğlumla da tatile çıkıyorum, tek başıma da tatile çıkıyorum. Herkes gibi zaman geçirebiliyorum.”

Mutluluk kaynağı: ‘İkinci Bahar’ isimli dizide akılda oyuncularla rol almış olmayı en büyük kısmeti ve mutluluk kaynağı olarak değerlendiriyor.
Rahmetli Meral Abla Okay mücevher diyordu ‘İkinci Bahar’ için. Benim de bir mücevher gibi ömrümün sonuna kadar gizleyeceğim bir diziydi. Oyunculuk yaşamımın deyimi caizse motorunu çalıştıran iştir ‘İkinci Bahar’.  Seneler sonra Ulaş’ın, Hanım’ın, Ali Haydar’ın yaşamını tekrar görelim deseler, yeniden Samatya alanında, o merdivenlerin başındaki yerimi alırım. Sonuç itibariyle yalnızca kariyerimi değil, özel yaşamımı da çok etkileyen bir diziydi. ‘İkinci Bahar ‘setinde tanıştığım ve işine çok hürmet dinlediğim Türkan Derya ile çocuğumuzun olmasına dahi vesiledir bir yerde.

İlk sinema filmi: Ali Özgentürk/ Balalayka

Aşk tarifi: “Öğrenmem.
20’li yaşlara geri dönmek istemiyor. ”Ya hiçbir şey hallolmamış oluyor, çok güç. 30’da azıcık kavramaya başlıyorsun, 20’ye kadar zati bir ömür. 20-30 arası de pek öyle çok süratli geçmiyor, 40’tan sonrası bir anda süratli geçmeye başladı, başka bir deyişle bir şeyle alakalı olması gerekli.”

İş yaşamına bakışı: Mesleksel olarak yaparken de yaptıktan sonra da pişman olduğu hiçbir işi yok. “Projelerde senaryo çok ehemmiyetli Ülkemizde genelde bir dizi yakalamayınca başrol oyuncusuna yükleniliyor.
Genelde sergendeki surat üzerinden konuşuluyor. Oysa bu tek şahsiyet şov değil ki, ortaklaşa bir iş. İnsanlar zaferi tek başlarına sırtlayabiliyor ama kimse zafersizliği paylaşmak istemiyor. Ben televizyon ya da sinemaya yapılan bir işin tek bir ad üzerinden konuşulmasına karşıyım. Evet, o şahıs izlemek için nedendir ama devamını getirmek için neden değildir. Hikâye inandırıcı değilse netice kesinlikle hüsran olur. Bir dizi için her hafta iyi ve nitelikli bir şey yazabilmek gerçekten çok güç.
Televizyona ağaç koysalar insanlar onunla dahi resim sürükletir. Günümüzde beceri saklı kalmaz. Ben hala maharetli olduğumu düşünmüyorum. Senaryo gelince evvel oynayacağım karakterin ismini soruyorum. Çok makûs öykünün iyi bir oyuncusu olmak istemem. Bu bana bir şey kazandırmaz ama o film raflarda tarihe kalacak. Iyi bir projenin makûs oyuncusu olmaya razıyım.”

Kariyer tasarıyı: Her yıl bir projenin içinde yer almamaya itina gösteriyor. Kendisini dinlendiriyor.
2 yıl çalışıyorsam 2 yıl muhakkak bir boşluk bırakıyorum. Ben kendimden de bunalmış oluyorum, o surattan işlerimin arasında bir es oluyor kesinlikle. Bir de artık ihtiyarladım sanırım, o kadar uzun çalışamıyorum. Bir de her rolü sınamak, özel yaşamımda yapamadığım şeyleri sette yapmak istiyorum.”

Baba olmak yaşamını nasıl değiştirdi? “İnsan çocuğu olunca şu kadarcık şeyden daha değerli bir şey var mı diye düşünüyor. Bir bayana ‘Senin için can veririm’ dersin ya.
‘Hadi alıyoruz. Sen mi? O mu?’ dese belki düşünür, ‘Ağzımdan kaçtı, onu alın’ dersin. Ama çocuğunla alakalı böyle bir şey yaşasan, ‘Bu da sual mi? Beni alın’ diye yanıt verirsin. Çocuk sahibi olmak kendinden vazgeçme hali. Senin canından daha değerli.”

Endişeleri: Dünyayı bayanların düzenleyebileceğine inanıyor. Erkeklerin düzenleyebileceğini düşünmüyor. Bir de cemiyette erkek hakim, bayan hakim filan gibi şeylerin azıcık oyalanmak için ortaya atılan sözler olduğunu düşünüyor.
Dolayısıyla bayan-erkek ayırmamalı, cemiyetin geneline bakmalıyız. Baskıcı bir cemiyet olduk. Bizim azıcık eğitime, sevgiye, şefkate gereksinimimiz var. Biz bunlarla beslenen, coşan bir cemiyetiz. Azıcık sırtımız sıvazlanmalı, birbirimizi beğenmeliyiz.”

Para ile ilişkisi? “Para, kimine göre yakalanması gereken, kimine göre peşinden koşulması gereken, kimine göre de olmazsa olmaz bir şey. Benim içinse harcanması gereken bir şey.”

En hoşlandığı yemek? Yaprak dolması ve kuru fasulye.

En hoşlanmadığı özelliği? Sabırsızlık.

Komedi mi, dram mı? Dram.
Drama benim konforlu alanım.”

TELEVİZYON DİZİLERİ

2020-Babil /Egemen

2018-Jet Sosyete /Levent Çıkrıkçıoğlu Misafir oyuncu

2017/2018- Fi / Can Manay

2013/2014-Muhteşem Asır /Damat Rüstem Paşa

2012 Koyu Kırmızı         Cemil Şenel

2010 -Arka Caddeler Misafir oyuncu

2008/2010-Canım Ailem /Ali

2005-Hırsız Polis /Kibar Necmi

2004-Bir İstanbul Masalı /Demir Arhan

2004 Anlat İstanbul /Takip Eden Adam Misafir oyuncu

2002-Bana Ağabey De /Yiğit

2003-Havada Bulut /Necip

2002-Aslı ile Kerem / Kerem

2002-Koçum Benim / Umut

2001-Dünya Varmış / Çetin

1998/2001-İkinci Bahar / Ulaş

1998 -Çiçeği Geliştirmek

SİNEMA FİLMLERİ

2020- Karakomik Filmler/ Köpek Sahibi

2019 -Karakomik Filmler: 2 Arada /Müzakereci

2019- Karakomik Filmler: Kaçamak/ Ethem

2018 -Arif V 216 /Robot 216

2016 -Annemin Yarası /Borislav

2014 -Pek Yakında / Boğaç Boray

2010 -Ejder Kapanı / Remzi

2010-Yahşi Batı/Lemi Galip

2008 -A.R.O.G / Taşo

2004-Yazı Tura /Asker

2004 -G.O.R.A.
SİYAD Türk Sineması Mükâfatları /Umut Veren Genç Erkek Oyuncu /Balalayka

2003 – 10. ÇASOD Oyuncu Ödülleri / Jüri Özel Mükâfatı / 9

2005 – 1. Beyaz İnci TV Ödülleri / En İyi Destekçi Erkek Oyuncu / Bir İstanbul Masalı

.