Olena Yershova Yıldız’la 7. Antalya Film Forum’a Dair

Takip Et:
Olena Yershova Yıldız’la 7. Antalya Film Forum’a Dair
Olena Yershova Yıldız’la 7. Antalya Film Forum’a Dair

Antalya Film Forum Direktörü Olena Yershova Yıldız, bu sene 5-7 Ekim tarihleri arasında reelleşen 7. Antalya Film Forum’a dair sorularımızı cevapladı.

57. Antalya Altın Portakal Film Şenliği’nin ortak yapım marketi ve proje geliştirme platformu Antalya Film Forum, bu sene yedinci kere tertip ediliyor. 5-7 Ekim tarihleri arasında, pandemi sebebiyle tüm aktivitelerin çevrimiçi asıllaşacağı Forum’un direktörü Olena Yershova Yıldız ile 7.
Sektörün ciddi anlamda yara aldığı bu süreçte Antalya Film Forum bu sene nasıl bir motivasyonla, hangi emellerle yola çıkıyor?

Film sanayisi her zaman gergin zira pek çok faktöre bağlı: siyasete, ekonomiye, bu sefer de pandemiye… Bağımsız film sanayisinden söz ettiğimizde aynı zamanda butik bir iş alanı, ticari sinema için dahi gidişat zorlayıcı. Yalnızca orijinal hünerler ayakta kalacak…

Bizim için becerileri destekleyebilme düşüncesi bir motivasyon kaynağı ve seçkide hünerler var.
Film sektörünün bir krizin içinde olduğu mevzusunda haklısınız ama pandemi aynı zamanda dijital yayın platformlarının OTT ehemmiyetini gösterdi, izleyicileri çoğalıyor, bu da içeriğe lüzumları olacağı anlamına geliyor. Ne stil içerikler? Bu büyük bir sual işareti… Ortak emelimiz daha sofistike, daha yaratıcı ama seyirci için de cazip içerikler yaratmak. Ve Forum’un rolü bu stil içerikleri tespit etmek ve desteklemek. Bu surattan hünerlere hâlâ gereksinim var…

Antalya Film Forum’un bu sene çevrimiçi tertip edilecek olmasıyla alakalı neler düşünüyorsunuz? Bu gidişatın ne gibi avantaj ve dezavantajları olacak sizce?

Dezavantajı, ortak yapım ilişkilerinde çok ehemmiyetli olan beşeri bağ faktörünü kaybediyoruz.
Beraber çalışacağımız insanları tanımamız gerekiyor. Bu bir evlilik gibi, ortak değerleriniz ve fikirleriniz olduğunu kavramanız gerekiyor. Yalnızca online irtibattan bu bilgiyi elde etmek efor.

Öteki taraftan ilişkinin başlangıcı için bu mesele değil. Avantajları ise bu sene Kuzey Amerika dâhil dünyanın değişik yerlerinden daha fazla misafirimiz var, projelere daha odaklanmış vaziyetteler. Kimileri muhtemelen meşgul olurdu ve üç günlüğüne Antalya’ya gelemezdi ama bir gün pitching‘i izleyip gelecek gün projelerin sahipleriyle birkaç buluşma yapabilecekler, netice olarak daha az müddet alıyor.
Bence insanlar daha az seyahat edecek ama seyahat ettiklerinde daha verimli ve odaklı olacak.

Bundan haricinde pandemi süreci bu seneki tasarılarınızı nasıl etkiledi? Bir önceki senelerle karşılaştırırsak ne gibi yenilik ve farklılıklar bizleri bekliyor?

Baktığınız gibi yeni bir platform başlattık: Dizi/Kısa Dizi. Bu bir test versiyonu. Umarım devam eder zira sektör süratle değişiyor ve bizim de bu başkalaşımı yansıtmamız gerekiyor. Bildiğimiz gibi Türkiye’nin pembe dizilerle harikulade bir iş alanı var.
Şu anda Avrupa’da drama dizilerini kimler sürüklüyor? Arthouse film rejisörleri ve yapımcıları drama dizilerine geçiyor. Kreatif vizyonları var, daha iyi bir zevke sahipler, pembe dizilerden daha iddialı içerikler sunuyorlar. Dijital yayın platformları TV kanallarına da rakip oluyor, bu surattan zeki TV kanalları kendi dijital yayın platformlarını açıyorlar. Sıradan TV mutasyon geçirecek, yeni nesil dijital yayın platformlarını izliyor.

Avrupalı fonların ve yayıncıların başkanlarıyla konuştuğumda, finansal kaynaklarda bir eksilme var, bu surattan daha az filmin çekileceğini düşünüyorum.

Müracaat rakamı bu süreçten etkilendi mi? Müracaat rakamını geçen senelerle mukayese ettiğinizde karşınıza nasıl bir netice çıkıyor ve bu netice sektörün geleceğine dair rastgele bir fikir veriyor mu?

Sadece bir önceki yılın Forum’u ile mukayese etebilirim.
Yapım safhasında daha az proje var: bir önceki yılki 96 projeye mukayeseyle bu yıl 64 proje müracaat etti.

Fakat güzel bir sürpriz olarak Evraksal Work in Progress için geçen sene 20 iken bu yıl 32 proje müracaatta bulundu. Yedi tanesini tercih etmek güç bir tercihti ama karar oybirliğiyleydi. Seçilen tüm projeler oldukça esin verici. Ve bunlara noktaya değinmek için elimizden geleni yapıyoruz. Evraksal jürisinde IDFA Amsterdam Beynelmilel Evraksal Film Şenliği’dan Adriek van Nieuwenhuyzen ve en eforlu satış ajanslarından Cinephil’den Philippa Kowarsky var.
Birkaç sene evvel beynelmilel şenliklerde Türkiye’den evraksallarda bir yetersizlik olduğunu söyleyebilirim. Bu vaziyetin değişeceğini umuyorum ki şimdiden değişiyor ve Antalya Film Forum buna destekçi oluyor. Bayan rejisörlerin ve yapımcıların rakamının arttığını açıklayabilirim ve bu sene 29 projede 11 bayan rejisör ve 21 bayan yapımcı olmasından mutluluk dinliyoruz.

Müracaatlar nasıl bir üzüntüye sürecinden geçti?

Pandemi sebebiyle Forum’un bütçesi kısıtlıydı o surattan başta projelerin rakamını düşürmeye karar verdik ama sonunda tercih etme heyetlerinin isteği istikametinde üç kısımda projelerin sayısını çoğaldırdık, netice olarak bu sene Forum’da yeniden 29 proje var.

Değişik seçkilerin değişik doğrultuları var ama her seçkide verimli ve esin verici bir tercih etme süreci hakikatleşti.
Tercihteki faktörlerden biri bu olduğu için böylesi anlamlı geliyor.

Pandeminin film yapım koşullarını negatif olarak etkilediği açık. Sektörün derlenebilmesi ismine hem Antalya Film Forum’un hem de eş organizasyonların ne gibi misyonları var sizce?

Misyonumuz marifetler tespit etmek ve kabiliyet derken yapımcıları da kast ediyorum ve profesyonel bir düzlemde buluşmalarına destek etmek. Geçtiğimiz senenin sonuçlarını baktık: Bazı projeler satış ajansları buldu, kimileri ortaklar, kimileri şenlik organizatörleri ile buluştu.
Bu cins bir platformun eğitici bir yanı da var: Gelen tüm bu müracaatlara bakınca bazı insanların ortak yapım marketleri hakkında en küçük görüşü olmadığını bakıyorum ama bu stil aktiviteler sayesinde bu gidişat değişiyor. Bu sene geçen yıla mukayeseyle daha az sektör aktivitemiz var -dört pitching ve bir birebir buluşma- ama methiye toplayan drama dizisi The Bridge’in BAFTA adayı rejisörü Charlotte Sieling ile bir masterclass‘ımız olacak.

Son olarak sizin ilave etmek istedikleriniz var mı?

Sosyal ve ekonomik baskılarla yüzleşirken sektörün eforlu ve beraber olması gerekiyor.