Sağlık

Obezite Hastalıklara Davetiye Çıkarıyor!

Çağımızın en yaygın rahatsızlıklarından biri obezite! Dengesiz ve sağlıksız beslenmenin yol açtığı birçok önemli hastalık var. Aşırı yağlı yiyeceklerden ve özellikle kızartmalardan uzak durulması gerektiği konusunda uzmanlar yıllardır uyarıyor ama ne kadar başarılı oldukları tartışılır! Çünkü, fast food tüketiminin çokluğu hala önemli bir sorun teşkil ediyor. Uzmanlar, dengeli beslenmeyi ve bol spor yapmayı tavsiye ediyor.

Obezite, vücudun tüm sistemlerini olumsuz yönde etkileyen bir sorun olarak dikkat çekiyor.

Uzamanlar uyarıyor; fazla kiloluysanız ve açken sinirli olup, uykunuz geliyorsa insülin direnci ya da Tip 2 diyabet riskiniz olabilir.

AŞIRI UYKU HALİ VARSA BUNU CİDDİYE ALMALISINIZ!
Uyku apnesi de obezitenin yol açtığı ciddi rahatsızlıklardan biri! Sabahları yorgun uyanıyor ve gündüz vakti aşırı uyku halinden şikayet ediyorsanız muylaka hekiminize başvurmanız gerekiyor. Çünkü, obezite sadece fiziki görüntünüzü değil vücut dengenizi ve sağlığınızı da tehlikeye sokabiliyor.

HİPERTANSİYON RİSKİ 5 KAT FAZLA!
Hipertansiyon da obeziteye yakalanan insanların korkulu rüyalarından biri olabilir. Açıklanan bazı araştırmalara göre, normal nir insana göre obez birinin hipertansiyona yakalanma riski yaklaşık 5 kat daha fazlaymış! Bir anlık iştah uğruna böyle bir rahatsızlığa kimse yakalanmak istemez herhalde…

KANSERE BİLE SEBEP OLABİLİYOR!
Uzman doktorlar, obezitenin ileri safhalarda kanser hastalığına yol açabilme ihtimalinin olduğu konusunda herkesi ciddi bir şekilde uyarıyor.

Ayrıca; infertilite, safra kesesi taşı, karaciğerde yağlanma ve reflü gibi hastalıklar da obezitenin sebep olabileceği hastalıklar arasında gösteriliyor.

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu