Nur Fettahoğlu Kimdir? Nereli – Boyu – Yaşı – Dizileri – Ailesi

Takip Et:
Nur Fettahoğlu Kimdir? Nereli – Boyu – Yaşı – Dizileri – Ailesi
Nur Fettahoğlu Kimdir? Nereli – Boyu – Yaşı – Dizileri – Ailesi

Nur Fettahoğlu, 12 Kasım 1980 tarihinde Duisburg Almanya’da doğmuştur. Türk dizi ve sinema oyuncusu.

Ismi: Nur Fettahoğlu
Doğum Tarihi: 12 Kasım 1980
Doğum Yeri: Duisburg/ Almanya
Boyu: 1.69 m.
Kilosu: 54 kilo
Burcu: Akrep
Göz Rengi: Yeşil
Annesi: Fatma Fettahoğlu
Babası: Sinan Fettahoğlu
Eşi: Levent Veziroğlu
Çocuğu: Elisa Güzin Veziroğlu
Kardeşleri: 4 kardeşi var
Instagram: https://www.instagram.com/eclipsnf/
Evcil Hayvanları: Kedisi var.

Ailesi: Aslen Rizeli, baba tarafından Arnavut orijinli Giritli, anne tarafından ise Kosovalı.
Almanya’da dünyaya geldi. Türkiye’ye kesin dönüş yaptıklarında henüz üç yaşındaydı. Beş kardeşin dördüncüsü. Türkiye’ye döndüklerinde yerleştikleri Beşiktaş, Yıldız’daki evde, çocukluğunun tadını çıkara çıkara gelişti. 2013 senesinde iş insanı Levent Veziroğlu ile yaşamını birleştirdi. Çiftin, Elisa Güzin isminde bir kızı var.

Çocukluk seneleri: Çocukluğu geniş bir aile ve kardeşleriyle, güçlüklere karşın eğlenerek ve dolu dolu geçti.
Oyunculuk çocukluk hayaliydi. “Mektep eve çok yakındı. Aile apartmanıydı bizimki; beş kardeş, üç kuzen, hepimiz aynı mektepteydik. El ele alevlenip beraber giderdik mektebe. Şu anda çocuğum bunu yaşayamayacağı için çok mutsuzum, artık adım atarken korkar olduk. Gerçeğinde oyunculuk çocukluk hayalimdi. O zamanlar oyunculuk diye deyim etmiyordum ama daha ufacıkken kardeşlerimle beraber skeçler, taklitler yapardım. Mektepteki tiyatro grubuna da katılmıştım. Erken çocukluğumdan beri hayal ettiğim, hep olmak istediğim bir şeydi kısacası.”

Eğitim yaşamı: Haliç Üniversitesi’nde Moda Tasarımı Kısmı’nden mezun oldu.

Oyunculuğa ilk adım: Televizyon serüvenine, ‘Benden Baba Olmaz’ dizisiyle başladı.

Hangi proje ile parladı? ‘Aşk-ı Memnu’ dizisinde canlandırdığı ‘Peyker’ karakteri ile dikkatleri üzerine çekti.

Şahsiyet özellikleri: Güçlü, savaşçı ve gerektiği yerde, gerektiği kadar inatçı, kaideci, sevinçli, cümbüşlü.

Sosyal: İşten çoğala kalan zamanlarında tüm zamanını kızı ve ailesiyle geçirmeye çalışıyor.
Hali Hazırda daha tasarı yaptığım ancak yoğunluktan gidemediğim bir dolu oyun var, sergi var. Ayrıca seyahat edip temizlemeyi de çok hoşlanırım.

Düşünce yapısı: İşine hürmet dinliyor ve zaferli bir oyuncu olmak için elinden geleni yapıyor. “Her şey işine hürmet dinlemekle başlıyor. İşine hürmet dinlersen okursun, bilirsin, incelersin, dolaşırsın, bizzat yaşarsın. ‘Ben oldum’dediğin noktada, ‘işim beni belirliyor’ dediğin noktada coşkusunu yitirir ve gerilemeye başlarsın.
“Çok fazla kalıp var yaşamımızda: Sen bunu oynarsın, sen bunu yaparsın, senden artık bir şey olmaz, sen çok ihtiyarladın, buruşuğun var. Hayır, ne münasebet. Her yaşın ayrı hoşluğu var. Yeter ki bunun kıymetini öğrenelim, kendimizle barışık olalım. Ben buradayım, emredin etimden, sütümden, yünümden yararlanın, diyebilmeli oyuncu her yaşında. Artık alan tanınıyor, bu da nihayet artık bakış açımızın genişlediğini gösteriyor. Çok mutlu ediyor beni bu vaziyet.”

İlk sinema filmi: Zübeyr Şaşmaz/ Kurtlar Vadisi: Filistin

Aşka bakışı: Aşk, kaybolma hali.
Fedakar bir aşığım. Yaşamımın merkezine aşık olduğum bireyi yerleştiririm. Aşkın tarifi içerisinde bunun olduğuna inanıyorum. Kalbiniz ve usunuz onda değilse, zati sezdiğiniz aşk değildir. Aşkı kendi içimde yaşarım. Sevdiğimin öğrenmesi ve onun da bana aşık olması yeterli.”

Yaşama bakışı: 30’lu yaşlarını çok hoşlanıyor, Algısının en açık, yaşama başka gözlerle baktığı, değerlerine ve arkadaşlarına daha çok sarıldığı bir dönemde.
Yaşadığım ve yaşayacağım her şeye minnetle, yaşamın tadını çıkartma, kendimi fark etme safhasındayım.”

İş yaşamına bakışı: Oyunculuk olmazsa olmazı, işini yapmadığı zaman kendini yetersiz seziyor. “Oyunculuk benim için, kamera karşısında olmak; ifade etmek, anlatmak, kavramak, serbest olmak, kucak açmak, sarılmak, aşık olmak, el uzatmak, fark etmek ve bazen teslim olmak demek; tüm duyguları bir tasarıya sığdırmak demek. O surattan iyi sezdiriyor.”

Kariyer tasarıyı: Her daim değişik karakterleri, onu geliştirebilecek rolleri oynamak istiyor.
“Reelinde projeleri belli bir şeye bakarak tercih ediyorum demek doğru olmaz. Pek Çok karakter geliyor önüme ama baktım ki ben, önünde sonunda en fazla tasayı olan karakterleri tercih ediyorum. Onları kavramak, içindeki eforları açığa çıkarma süreçlerini yaşamak, yaşama tutunmalarını izlemek. En esasında okuduğum anda beni içine sürüklemesi gerekiyor karakterin. Hak vermem, bazen kızmam, anlamam, üzülmem, sevinmem, karakterin arka tasarısını benimsemem demek. Bunu yapmadan sete çıkmak güç.
Zira oyunculuk bir etkileşim işi. Bu tamı kavramadığın ve ona tepki göstererek kendini konumlandırmadığın zaman iş savrulmaya başlar. Güç karakterleri oynamayı istediğimi hep açıklardım, sonunda ‘Fi’ de ‘Billur’ rolüyle beraber kısa da olsa öyle bir karakteri oynamış oldum. Oynamak istediğim karakterlerin bir sonu yok, belli kalıplarla engelleyerek sınırlamak istemiyorum aleneni.”

Gelecek Hayali: Hayaller motive edici olsa da anda yaşamayı, anda kalmayı daha doğru tespit ediyor.
Aurası ekranın ötesine geçebilen oyunculardan biri olmayı diliyorum.”

Anne olmak yaşamında neyi değiştirdi? “Anne olmak hep bir adım önde olmayı gerektiriyor. Çok büyük bir mesullük, her geçen gün de çoğalıyor bu mesullükler.  Üstelik beyninin her daim çalışması, bir dakika dahi ara vermeden, kesintisiz olarak pozitif – negatif her şeyi bir arada düşünmek ve temkinli davranmak gerekiyor. Reelinde geleceği ve geçmişi bir arada yaşamak.
Ancak, her şeyi unutup yalnızca bebeğini yaşadığında tanımsız bir huzur ve mutluluk seziyorsun ve onun varlığı her gün şükrettiğin bir olguya dönüşüyor.”

En fazla neye hiddetlenir? Palavraya tahammülü yok. “Biri palavra açıkladığı zaman üzerini çizerim.

Kimlere hayranlık dinler? Dünya çapındaki oyunculardan, Cate Blanchett, Meryl Streep ve Lupita Nyong’o ile aynı sahneyi paylaşmak isterdi.

Erkekte sürükleyicilik kriteri: Duygularını en derinine kadar yaşadığı için aşık olacağı erkekte aradığı en ehemmiyetli özellik, güvenilir olması.

Hangi vaziyetlerde kendini tenkit etir? Kendini fazla tenkit etiyor ancak zamanla bu özelliğini törpülemeyi başardı.  Kendimi azıcık fazla ‘vururum’.
Evvelleri bu tenkit hırpalayıcı olabiliyordu. Neredeyse anka kuşu misali, içimde kendimi yakıyor, sonra küllerimden yine var etmeye çabalıyordum. Artık, Nur’a daha yakınım, onunla savaşmak ve devamlı çaba etmek yerine ona hak verip, onunla hareket ediyorum.”

Takip ettiği diziler? Game of Thrones ve True Detective vazgeçemedikleri. Jonathan Strange and Mr. Norell ile Sense 8’i de takip ediyor.

Formunu nasıl gözetiyor? Sıhhatli besleniyor, bol su içiyor ve zaman ayır spor yapıyor.
Öte yandan, huzur ve mutluluk insanın enerjisini değiştiriyor; bunun da pozitif dışavuruma dönüştüğüne inanıyorum. Huzurlu ve mutlu olabilmek de gayret gerektiren bir şey. Gündelik yaşamda en minik şeyi dahi kafamıza takabiliyor, tasa edinebiliyoruz, aklımız bazen bize bunu öğretmiş oluyor, bu öğrenim kalıplarını kırmak, pozitif bakış için zorunlu. Bundan haricinde en esasta cildimi pak yakalamaya itina gösteriyorum.”

Modayı takip eder mi? Kendine yakışanı giymeyi seçiyor.
“Aleneni, moda bir ifade stili, yaşam stilinin bir göstergesi. Estetik olan, incelikli işlere zaafım yok değil tabii, ama genel geçer bir kavram olarak çok ilgilendiğimi açıklayamam. En son ne zaman ‘bu şu anda moda’ diye bir şey alıp giydiğimi andırmıyorum. Gündelik yaşamımda olabildiğince sade ve pratik giyiniyorum. Ama tabii oynadığım karakterler sayesinde renkleniyorum!”

Hoşlandığı yabancı rejisörler? Almodovar, Stanley Kubrick, Martin Scorsese ve Alejandro G.
Dr.Şafak Günay

2015/2016 -Filinta /Süreyya

2017/2018-Fi /Billur

2017/2018 -Payitaht: Abdülhamid /Abhaz Prensesi Efsun

2018 /2019-Bozkır/Dilara Eroğlu

2019-Kardeş Çocukları /Umay Karay

2020- Babil/ Eda

SİNEMA FİLMLERİ

2011-Gişe Memuru /Kadın

2011 -Kurtlar Vadisi Filistin /Simone         Sinema filmi

2018- Çılgınlar Fatih’in Fermanı / Alaca

2020- Benden Ne Olur / Harika Bal

ÖDÜLLERİ

2011-Ayaklı Gazete TV Yıldızları /En İyi Destekçi Kadın Oyuncu /Muhteşem Asır

2012-Ayaklı Gazete TV Yıldızları /En İyi Dönem Dizisi Destekçi Kadın Oyuncusu/             Muhteşem Asır

2013 -TUROB Galibiyetli Türk Dizileri /Teşekkür Mükâfatı /Muhteşem Asır

2013-Ayaklı Gazete TV Yıldızları /En İyi Dönem Dizisi Destekçi Kadın Oyuncusu /            Muhteşem Asır

.