Müzik

Norm Ender’den Ben Fero’ya: “Bunu Demet Akalın sözleriyle yapamazsın!”

‘Mekanın Sahibi’ şarkısı ile Rap müziğe geri dönen ve Ben Fero, ezhel gibi rapçilere yönelik diss yapan Norm Ender, bir anda herkesin merak ettiği kişi oldu. Şarkısı YouTube’da 20 milyondan fazla izlenen Norm Ender, “Rap müzikle bugün yapılanın ne kadar alakasız olduğunu, sözlerin nasıl basitleştirildiğini, kültürün nasıl yozlaştırıldığını konuşmamız gerekiyor. Bir kere net olarak şunu söyleyeyim. Pop sözleriyle rap yaptığınızı iddia edemezsiniz. Sözleri bu kadar basitleştiremezsiniz.” ifadeleriyle rahatsızlığını dile getirdi.

“BUNA BİRİNİN ‘DUR’ DEMESİ GEREKİYORDU!”


“Siz müziğinizde Amerika’ya özenmediniz mi?” sorusuna yanıt veren ünlü rapçi, şunları söyledi:

“Biz Amerika’dan gördüklerimizi alıp Google translate’te çevirmedik. Biz oradan aldıklarımızı kendi kültürümüzdeki sorunlar neyse onları dile getirecek şekilde kullandık. Yani kendi kültürümüzle harmanladık. Bu arkadaşlar Drake’in, daha doğrusu şu an Amerika’da kolay tüketilebilir tüm rap’lerin sözlerini çevirerek Türkçe rap yaptıklarını zannediyor. Senin ülkende zaten 20 yıldır rap yapılıyor. Sen örnek alacaksan Drake’i, Migos’u değil; Ceza’yı, Cartel’i, Sagopa’yı, beni örnek alacaksın. Senin abilerin zaten çok güzel işler yaptı. İlle rap’i popüler yapacaksan da Demet Akalın sözleriyle, pop sözleriyle işi ucuzlaştırıp “Hazır burada ticari bir kar bulduk, hadi yürüyün kopuyoruz” kafasıyla yapmayacaksın. Buna birinin “Dur” demesi gerekiyordu.”

“ONLAR GİBİ DAVRANIP ONLARLA ALAY ETTİM!”

Son dönemin en popüler isimlerinden olan genç meslektaşları Ben Fero ve Ezhel ve ‘Mekanın Sahibi’ isimli şarkısı hakkında da konuşan Norm Ender, “İlk bölümde özellikle sarkastik bir giriş yaptım. Onlar gibi davranıp onlarla alay ettim. Bir nevi ayna görevi gördüm. Aynada gördükleri şeyden hiç hoşlanmadılar ki bu denli rahatsız oldular. Tam olarak da bunu yapmak istedim zaten. O yüzden Ezhel’in de Ben Fero’nun da mesajı aldıklarını çok iyi biliyorum ki onlar da bu mesajın geleceğini çok iyi biliyordu. Bundan sonra ne olacağı onlara bağlı. “Yok biz daha abi tokadı yemedik” diyorlarsa kendileri bilir.”

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu