Kültür ve Sanat

Netflix CEO’su Ted Sarandos, Cuties Filminin Yanlış Anlaşıldığını Söyledi

Netflix CEO’su Ted Sarandos, müzakerelere mevzu olan Cuties filmi, sansür uygulamaları ve Netflix’in Amerika dışındaki gelişmesi hakkında konuştu.

Maïmouna Doucouré imzalı Cuties filmi daha izleyici ile buluşmadan kendisini büyük bir münazaranın merkezinde buldu. İlk evvel afişi ile gündeme gelen film, izleyicilerden pedofili tepkisine neden oldu. Minik kızları cinsel bir obje olarak tanım ettiği gerekçesi ile film tenkitlerin odağında yer aldı.
Bununla beraber RTÜK, filmi Netflix Türkiye’nin yayın fihristinden çıkardı.

Filmin yarattığı bu sansasyon değişik açıklamalara da sahne olmuştu. Netflix, yayınlanan afişlerle alakalı özür iletiyi yayınlarken izleyiciler de film hakkında ikiye ufalanmıştı. Bir kesim pedofili kapsadığı ve uygunsuz içerik bulunduğunu iddia ederken bir kısım da filmin emelinin bu gidişatı tenkit etmek olduğu mevzusunda birleşiyordu.

Uzunca bir vakit gündemde kalan bu vakaların ardından bir açıklama da Netflix CEO’su Ted Sarandos’tan geldi.
Geriye dönüp bakıldığında ise içerik bakımından vizyonun Kuzey Amerika sınırlarını çoktan geçtiğini söyledi. Geçtiğimiz dönemde yayın alanında acayip bir dengesizlik olduğunu açıklayan Sarandos AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI’nin dünya popülasyonu içerisinde ufak bir yüzdeliği temsil etmesine karşın dünya çapında içerik izlenme oranında oldukça büyük bir temsiliyeti olduğunu açıkladı. 

Sarandos “Dünyanın her yerinden gelen şahane içeriklerin olduğunu öğreniyorduk. Ancak mevcut dağıtım modellerinin mahallî içerik haricinde bir şeyin beynelmilel anlamda dolaşımını imkânsız kılıyordu.” ifadelerini kullandı.
Filmle ilgili olarak cinselliğe olan alakaya hitap ettiği ve ciddi, terbiyeyi, sanatsal, siyasi veya bilimsel bir değeri olmadığı doğrultusundaki iddia belgesinin ardından filmin Amerika’da yanlış bir algıya maruz kaldığını ifade etti.

Netflix CEO’su yaptığı açıklamalarda “Özellikle Amerika’da bazı izleyiciler tarafından yanlış anlaşıldı. Filmle alakalı her şey ortada. Çok şahsi bir büyüme hikâyesi anlatıyor. Prömiyer yaptığı Sundance’te ve Avrupa’daki sinemalarda bu müzakereler olmadan gösterildi.” ifadelerini kullandı.  

Ülkede çoğalan tepkilerin ardından yapılan baskı ve tenkitlerden şikâyetçi olan Sarandos filmin, rejisör Maïmouna Doucouré’un kendi şahsi hikâyesi ile ilgili olduğunu belirtti.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu