Neden Spora Başlamalısınız?

Takip Et:
Neden Spora Başlamalısınız?
Neden Spora Başlamalısınız?

İçinizden bir ses spora başlamanızı söylüyor, ancak siz sürekli erteliyorsunuz, değil mi? Eğer yürüyüşlerinizi de erteliyorsanız o ses Adım Sayar oluyor… Spora başlamak için motivasyon önerilerini ve spor yapmanın sizin için ne kadar faydalı olduğunu öğrendikten sonra gereken gücü kendinizde bulacağınıza eminiz! Hemen bugün spora başlamanız vücudunuz ve ruh sağlığınızda mükemmel gelişmeler sağlayacak ve sosyal hayatınızı geliştirecektir. Egzersiz yaptığınızda, kardiyovasküler sisteminizin daha iyi çalışmasına yardımcı olmak için vücudunuzun dokularınıza oksijen ve besin maddesi aktarması gerekir. Kalbiniz ve akciğerleriniz daha verimli çalıştığında, günlük işlerinizle ilgilenmek için daha fazla enerjiniz olur. Siz egzersiz sonucunda yorulsanız bile hayatınızda ihtiyacınız olan enerjiyi spor sayesinde geri kazanabilirsiniz.

Kendinizi Mutlu Hissedeceksiniz

Fiziksel egzersiz, günlük hayatınızda daha mutlu hissetmenizi sağlayabilir. Ayrıca vücudunuza daha iyi baktığınız için de mutlu olacaksınızdır. Bu başarı hissi genellikle kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. Özellikle düzenli egzersizin vücudunuza sağladığı etkiyi fark ettiğiniz zaman kendinizle gurur duyacağınıza ve kendinize güvenininiz artacağına söz veriyoruz!

Depresyondan Uzaklaşacaksınız

Egzersiz yapmanız günlük stresten geçici olarak uzaklaşmanıza yardımcı olacaktır. Yoğun gündelik yaşamın dışına çıkarak kendinize odaklanmak stres hissinin azalmasına yardımcı olur. Spora gün ayırmanız yoğun zamanlarda zor olacaktır ve zaten yorgun hissettiğinizden dolayı spor yapmak istemeyebilirsiniz. Ancak endorfin hormonunu unutmamanız gerekiyor 🙂

Metabolizmanızı Hızlandıracak

Hızlı çalışan bir metabolizma, daha çok ve daha hızlı kalori yakımını sağlamaktadır. Bunun en garantili yolu ise, spora başlamaktır! Düzenli yaptığınız egzersizler aşırı kilo almanızı engelleyerek kilo kaybını muhafaza etmenize yardımcı olur. Aktivite ne kadar yoğunsa, o kadar çok kalori kaybedersiniz. Aynı şekilde metabolizmanızı hızlandıracak başka yollara da başvurabilirsiniz.

Ağrılarınızdan Kurtulun

Gün boyu oturmanız nedeniyle eklemleriniz sertleşmişse, daha sık hareket etmek bu sertliğin azalmasına yardımcı olacaktır. Hareketsiz eklemler sertleşir. Düzenli hareket ettiğinizde, hareket kabiliyetiniz gelişir ve günlük hayatta daha kolay hareket edebilirsiniz. Çoğu ağrınızdan egzersiz yaparak kurtulabilirsiniz. Pilates hareketlerini evde de uygulayabilirsiniz.

Daha Güzel Bir Cilde Sahip Olacaksınız

Egzersiz yaptığınızda, vücudunuzda kan akışını arttırırsınız. Egzersiz sonrası cildinizde oluşan parlaklık gün boyu sürmeyebilir ancak her bir egzersizden sonra daha parlak bir görünüme kavuşabilirsiniz. Aynı şekilde günde en az sekiz bardak su içerek cildinizin yağ oranını dengeleyebilir ve daha canlı bir görünüme kavuşabilirsiniz.

Daha Güzel Bir Duruş 

Düzenli olarak egzersiz yaptığınızda, duruşunuz hakkında daha bilinçli olabilirsiniz. Daha da önemlisi, iyi bir duruş daha uzun görünmenizi sağlayacaktır. Daha güzel bir iskelete sahip olmanız için düzenli spor sizin bir numaralı dostunuzdur.

Hayalinizdeki Vücut

Egzersizi hayatınızın bir parçası haline getirdiğinizde, vücudunuzdaki yağlardan kurtulurken yağsız kas kütlenizi de arttırabilirsiniz. Dış görünümünüz açısından mükemmel bir gelişme olan bu durum, aynı zamanda vücudunuzun kalori yakma konusunda daha verimli hale gelmesine de yardımcı olacaktır. Ancak unutmamalısınız ki hedeflerinize ulaşmanız zaman alacaktır ve pes etmemeniz gerekmektedir.

Sosyal Hayatınıza Renk Gelecek

Spora başlamak, yeni arkadaşlar edinmenize yardımcı olabilir ya da eski arkadaşlarla yeniden bağ kurmak için daha sağlıklı bir fırsat sunabilir. Bizler genellikle sosyalleşmek için yemeğe çıkarız ancak spor yapmak bel çevresi için kesinlikle daha iyi bir seçenektir! Spor salonuna gidemiyorsanız bile evde yapacağınız egzersizler sayesinde spor konusunda bilgilenecek ve etrafınızdakilerle bu konularda muhabbet edebileceksiniz. Tekrar normale dönerken, rahatlamanızı ve uykuya hazır olmanızı sağlayacaktır. Aktivite stres seviyenizi de düşüreceği için gece uykuya dalmak kolaylaşacaktır. Uykunuz olmadığı zamanlar egzersiz ya da kısa bir yürüyüş yapmanız sizi rahatlatacak ve uyumanızı sağlayacaktır.

 

.