Medya

NEDEN AŞK YENİDEN, SURVIVOR, PARAMPARÇA? NEDEN ‘DİĞERLERİ’?

CANSIZKUS Analiz – Türk milletini dizilerden koparabilene aşk olsun! 7'den 70'e herkesin bir dizisi yok mu? "Televizyon izlemiyorum" diyenlerin bile dizilerden en azından bir favorisi olan bir topumuz biz! Peki ya sonuçlar nasıl?

 


Ekranlarda sıkça yaprak dökümünün olmasına karşın birçok dizi de yayın hayatına merhaba diyor. Kimisi rating kurbanı olurken kimisi de bu savaş içerisinde ya zirveye tutunabiliyor ya da kendi yağında kavruluyor. Peki bu savaşı kimler, nasıl kazanıyor?

 

'SURVIVOR ALL STAR' GERÇEĞİ!..

 

Televizyon tutkunları (sevmese bile) en azından bir kez Survivor'a göz atmıştır! İlk bölümüyle ekranlara bomba gibi gelmiş ve AB'de 28 Share'lik bir sonuçla ciddi bir izlenme oranına ulaşmıştı! Peki nedir bunun başarısı? Neden "diğerleri" kategorisinde değil de zirvenin ta kendisi?

 

Tam anlamıyla sürükleyici, merak uyandırıcı ve heyecan verici! İnsan programı sevmese bile "Acaba kim kazanacak?" duygusu yok mu! İşte başarının sırrı burada saklı! Bu duygu sağlanabiliniyorsa o yapım tamam demektir! Her yayınlandığı gün ya zirvede ya da zirveye en yakın isim oluyor! En büyük nedeni de saydığım bu özellikler! Peki bu muhteşem yapımı kim ya da kimler silip süpürüyor?

 

'PARAMPARÇA' FIRTINASI!..

 

Bir Erkan Petekkaya klasiği diyorum ben! Erkan Petekkaya nereye elini atsa orada bir başarı söz konusu olmuyor mu? Sanki elinde sihirli bir değnek var gibi! Kenan İmirzalıoğlu da öyle aslında! (Karadayı'nın son günlerde yarışta geri durması bunun bir göstergesi olamaz).

Peki Paramparça'nın başarı sırrı ne? Halktan konu, özverişli çalışma sistemi ve ekrana bunları yansıtabilme! Eh tabi oyuncular ve oyunculuklar da var işin içinde! Hepsi bir bütün olunca başarı da kaçınılmaz oluyor elbette!..

 

"AŞK YENİDEN"LE AŞKA TUTULMA!..

 

Yayınlandığı esnada zap yaparken bir anda karşınızda "Aşk Yeniden"i mi gördünüz? Orada bir duruyorsunuz "Acaba bu neymiş?" diye! Dizi 2-3 dakika kalsın diyorsunuz. Sonrasında ne mi oluyor? Bir bakmışınız dizi bitmiş bile!

 

2-3 dakikalık bir izleyeyim derken dizinin tüm bölümünü izlemiş oluyorsunuz! Nedir dizideki bu sır? Tamamen içtenlik! O kadar içten bir oyunculuk ve ekrana yansıyan o kadar samimi diyaloglar var ki (Aynı Kiraz Mevsimi'nin ilk bölümlerinde olduğu gibi) insan bir başladı mı o diziden kopamıyor! Tabii bu da rating'lere de yansıyor! Geçtiğimiz hafta AB'de 27 Share'lik izlenme oranıyla zirvede! 2. olan 'O Ses Türkiye'yle de ciddi fark var aralarında! Ne diyelim inşallah benliğini bozmaz!..

 

PEKİ "DİĞERLERİ" KİM?

 

İlk akla gelenler: Medcezir!.. Küçük Ağa!.. Kaderimin Yazıldığı Gün!..

 

Neden mi bu yapımlar "diğerleri" kategorisinde? Medcezir'in geri planlara düşmesinin nedenini önceki haftalarda yazmıştım! Diğer yapımların da "diğer" kategorisine gerilemesi tam da bu yüzden! (Yazıyı okumak için tıklayın!..)

 

(Serkan Güzel)serkan_guzel@hotmail.com

İlgili Haberler

Başa dön tuşu