Mustafa Şem’i Pek’in saati sergiye açıldı!

Mustafa Şem’i Pek’in yirminci yüz yılda ortaya çıkardığı eser Pera Müzesi'nde sergiye açıldı...

Mustafa Şem’i Pek’in Saati

20. Yüzyılın önemli eserlerinden biri olan saat ustası Mustafa Şem’i Pek’in mekanik aksamlı saati, işinde uzman bir isim olan Recep Gürgen tarafından yeniden çalışır hale getirildi. Saat, Pera Müzesi’nde sergisine devam ederken, esere ilgi oldukça büyük oldu.

Müzede, “Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri” koleksiyon sergisi devam ederken, sergideki eserler gün geçtikçe çoğalıyor. Sergiye son dahil edilen eser Mustafa Şem’i Pek’in 31 numaralı mekanik saati oldu. Mustafa Şem’i Pek Osmanlı zamanında çıkardığı saat eserleri ile tanınıyordu. Özellikle kule saati, duvar saati ve meydan saatleri ile bilinmekte. Eser, saat tamir ustası olan Recep Gürgen tarafından yenilenerek sergiye dahil edildi.

Saat tamiri denince akıllara gelen ilk isim olan Recep Gürgen, Sultan Abdülhamid’in saatçisi Wolfgang Mayer’in öğrencisi oluyor. Ustasının izinden gelerek günümüzde İstanbul’da kendisine atölye açarak saat tamirciliğine devam eden Gürgen, kendisine tamir edilemeyecek saat yoktur felsefesi edinmiş durumda. Türkiye’de bulunan bir çok saat kulelerinin tamirlerini halen yapan büyük usta yaklaşık 40 bin kadar saat tamiri yaptığını söylüyor.

Bir vakfın öncülük ettiği sergi Osmanlı devleti dahil bir çok devletin geçmişini aydınlatıyor. O zamanlarda kullanılan ağırlık ve ölçü aletleri ve birimleri tarihçilere yeni bir pencere açıyor. Sergi tapu, mimarlık, hazine, denizcilik, havacılık dahil bir çok alanda kullanılan ölçü birimleri içinde barındırıyor. Yaklaşık 10.000 eser sergilenen sergi, tarihi adeta aydınlatıyor. Günümüz teknolojisi de kullanılarak, geçmişte aletlerin nasıl kullanıldığına dair kısa filmlerde sergide yer alıyor.