MUSTAFA SANDAL: ’15 TEMMUZ İÇİN ŞARKI YAPACAĞIM!..’

Mustafa Sandal, 15 Temmuz gecesini anlattı: İlk bir iki dakika olayı anlamaya çalıştım. Hain girişimi planlayanlar, Türk insanını iyi tanımamış. Halkımızın duruşu ve fedekarlığı dünyaya örnek oldu.

 

Başarılı müzik adamı Mustafa Sandal, Tuba Kalçık’ın sorularını yanıtladı. Sandal, başarısının sırrını, albümünü ve yeni dönemdeki projelerini Akşam’a anlattı… 

 

DÜNYAYA ÖRNEK OLDUK 

 

15 Temmuz’da neredeydiniz? Sanatçı gözüyle o geceyi anlatır mısınız? 

 

O gece ailemle birlikte evdeydim. Yurtdışından arkadaşlarımız arayınca olaydan haberdar olduk. Televizyonu açtım, ilk bir iki dakika içinde ne olduğunu anlamaya çalıştık. Bu olayın boyutunu idrak edince ‘bu ne hainliktir’ dedim. Bu hain girişimde bulunanlar, Türk insanını iyi tanımamış. Biz durum bu hale geldiği noktada, bambaşka kenetlenen, bambaşka bir duruş sergileyebilen bir milletiz. Bazı dış güçlerce hazırlanan çok uzunca bir planın geldiği son noktayı yaşadık. Ama bizi yeterince tanıyamamışlar. 15 Temmuz’da Türk insanın duruşu ve fedekarlığı tüm dünyaya örnek oldu, fedakarlığın kitabını yazdık,

 

Bizi başkalarıyla karıştırmasınlar. Bu coğrafyada yaşamanın bedeli çok ağır olabilir ama biz fedekarlığın kitabını yazmış bir milletiz. Bu hainler tarihimize iyi bakmamışlar, iyi etüt etmemişler. Biz millet olarak zor anlarda kenetlenen bir toplumuz. 15 Temmuz’da da millet olarak bunu gösterdik. 

 

İsviçre’de eğitim gördünüz. Yurtdışını yakından tanıyan birisiniz.

 

Batı’nın 15 Temmuz darbe girişimine karşı Türkiye’ye yönelik olumsuz yaklaşımını nasıl değerlendiriyorsunuz? 

 

Tökezlememizi isteyenler var

 

Bizim çok dostumuz yok ki. Biz çok önemli ve büyük bir ülkeyiz. Türkiye, dünya çapında çok ciddi potansiyeli olan bir ülke. Bundan dolayı da çok fazla dostumuz yok. Tökezlememizi bekleyen veya tökezlememiz için çaba sar fedenler var. Bu yüzden birbirimizi kucaklayan, sevgiyle yaklaşan bir ruh haline acilen bürünmemiz gerekiyor. Bizim tek kalkanımız budur. Bunu fark etmemiz gerekiyor. 

 

Bunu 15 Temmuz’da idrak ettik değil mi? 

 

Evet. Biraz aklın varsa zaten tek kalkanımızın birlik ve beraberlik olduğunu fark etmiş olman lazım. Fark edemiyorsan da zaten bu topluma ait değilsindir. 

 

Dünyada ve bölgede yaşananları nasıl değerlendiriyorsunuz? 

 

Bölge çok karışık, bu hale getirdiler, büyük oyunlar oynanıyor. Biz sadece öndeki senaryoyu görüyoruz ama bunun arkasında bilmediğimiz boyutlarda başka hikayeler dönüyor. Fotoğraflarda toz bulutu içinde yaralanmış, ölmüş çocuklar görüyoruz. Günün sonunda olan sevgiye oluyor. Bu sevgi hepimize ait ama birileri sürekli bu sevgiyi yıkmaya çalışıyor. Büyük fotoğrafı görmek gerekiyor. 

 

KİMSE BİZİ BÖLEMEZ

 

Yenikapı’da mitinginde neler hisettiniz? 

 

Mitingde Türkiye bütün dünyaya mesaj verdi. O gün mesajı alması gerekenlere ‘kim olursan olsun bizi bölemezsin’ dedik. Güçleri ne kadar büyük olursa olsun, 2023’e doğru giderken ülkemizi parçalamaya çalışanlara ‘Bunu başaramazsınız’ mesajını verdik. 

 

15 Temmuz’daki şehitlerimiz anısına beste yapmayı düşünüyor musunuz? 

 

Tabii düşünüyorum. Hatta on gün önce aklımdan geçti, mırıldandım da. Zamanını ve yerini bilemem ama o beste çıkması gerektiği zaman çıkacaktır.

 

Dedemin DNA'sı bana geçmiş

 

 Müzisyen bir aileden geliyorsunuz. Dedeniz saz üstadı Hüseyin İleri. Müziğe başlamanızda dedenizin etkisi oldu mu?

 

Nesilden nesile DNA geçişinde kod aktarımı da oluyor. Eminim ki, içimdeki müzikle ilişkinin temeli olan ritm duygum, müzik kulağım dedemin kod aktarımından geçti bana. 

 

2018’de Cem ile aynı projede!

 

Basında Cem Yılmaz’ın sinema filminde rol alacağınıza dair haberler çıktı. Cem Yılmaz’la yeni bir projeniz var mı? 

 

Cem çok keyifli ve güzel bir insan. Dostluk anlamında da paylaşımı çok zengin bir insan. Cem’in 2017 ve 2018 için tasarladığı projeleri var. Son zamanlarda sık sık bir araya gelip, bu projeleri konuşuyoruz. Cem’in 2018’de yapacağı proje içinde yer alacağım. Bundan da çok keyif duyacağım. 

 

Format gereği rakip olduk

 

Eşiniz Emina Sandal’la birlikte ses yarışmasında yer aldınız. Yarışma konsepti içinde birbirinize rakiptiniz. Eşinizle rakip olmak nasıl bir duygu? 

 

Aslında akıllı adam eşiyle rakip olmaz. Programın formatı gereği onun evet dediği yarışmacıya ben bazen hayır diyebiliyordum. Her konuda aynı düşünmek zorunda değiliz. İnsanın eşiyle böyle 4 saatlik canlı yayında birlikte olması, dışarıdan kolay görünebilir ama ince ayarları olan hassas bir durum tabi. 

 

Oyunculukta seçiciyim

 

Önümüzdeki günlerde yeni bir projeniz var mı? 

 

Oyunculukla ilgili projelerde seçici davranıyorum. Çok güzel projeler gelmesine rağmen bunlara hayır dediklerim oldu. Ya zaman uygun olmadı ya da kendimi içinde göremedim. Oyunculukla ilgili projelerde referans olarak gördüğüm, beraber çalışmak istediğim bazı isimler var, bu isimlerle birlikte aynı projede olamaya sıcak bakabilirim. 

 

‘Hit’ olan duygularım!

 

Bugüne kadar beste ve sözü size ait birçok şarkı hit oldu. Bu başarınızı neye bağlıyorsunuz?  

 

İçinde biriken duyguları bir refleks olarak dışarı çıkarma ruh halindeysen, bu şarkının özü tamamen samimiyet oluyor. İnsanlar bu samimiyeti hissediyor ve benimsiyor. Ben açık ve net söyleyebilirim ki, ne zaman hit yapacağım duygusuyla masaya oturduysam çoğunlukla sonu hüsran olmuştur. Ne zaman ki biriken duyguyu refleks olarak ortaya çıkardıysam, o hit olmuştur.Duyguların ne zaman dışarıya çıkacağını da bilemiyorsun. Yani bunun bir formülü  yok.

 

Yeni albüm çalışması var

 

Pek çok ünlüye şarkı verdiniz. Bunlar arasında “Keşke ben seslendirseydim” dediğiniz oldu mu?

 

Hiçbir zaman öyle bakmadım ve hissetmedim. Özellikle başkaları için beste ve söz yazdığım dönemlerde, karşımdaki sanatçıya en yakışacak kıyafeti nasıl dikebilirim gözüyle değerlendirdim. Bu bakış açısına sahip olduğum için de 'Acaba bu kıyafeti dikmesem mi' gibi içinde negatif barındıran düşünce hiç olmadı bende. Aksine, verdiğim şarkı hit olduğu zaman bunun keyfini çıkardım. İleride verdiğim şarkıları bir albümde toplayıp, okumak istiyorum. Böyle bir projem de var.

 

O şarkıya klip müjdesi

 

‘Dön Dünya’ isimli yeni bir maksi single çıkardınız. Yakın zamanda yeni bir çalışmanız var mı? 

 

Maksi singledaki üç şarkı da kıyafet olarak bana çok yakıştı. Sosyal medyadaki yorumları okuduğum zaman çok mutlu oluyorum. ‘Dön Dünya’ ve ‘HepsiAşktan’ şarkılarına klip çektim. Yakın zamanda da ‘İstanbul’ şarkısına klip çekeceğim. (Akşam-Tuba Kalçık)