Murat Yıldırım Kimdir? Nereli – Boyu – Yaşı – Dizileri – Ailesi

Takip Et:
Murat Yıldırım Kimdir? Nereli – Boyu – Yaşı – Dizileri – Ailesi
Murat Yıldırım Kimdir? Nereli – Boyu – Yaşı – Dizileri – Ailesi

Murat Yıldırım, 13 Nisan 1979 tarihinde Konya’da doğmuştur. Türk dizi, sinema, tiyatro oyuncusu ve sunucu.

Ismi: Murat Yıldırım
Doğum Tarihi: 13 Nisan 1979
Doğum Yeri: Konya
Boyu: 1.82 m.
Kilosu:  72 kilo
Burcu: Koç
Göz Rengi: Kahverengi
Saç Rengi: Siyah
Annesi: Hayat Yıldırım
Babası: Mehmet Salih Yıldırım
Eşi: İman Elbani
Çocuğu: Yok
Instagram: https://www.instagram.com/mrtyldrm/

Ailesi: Annesi ve babası aslen Mardinli, Arap ve Kürt orijinli.
Babasının öğretmenlik misyonu sebebiyle Konya’da doğdu. Londra’da tanıştığı Faslı oyuncu İmane Elbani ile 13 Kasım 2016’da ikinci evliliğini yaptı. Çiftin çocuğu yok.

Çocukluk seneleri: Çocukluğu Konya’da Şemsi Tebrizi Semti’nde geçti.   ilkokul 5’e kadar köyde gelişti. “Köyde öğretmen çocuğu olmak acayiptir. Başbakan çocuğu gibisindir. Senin yanında şaka yapılmaz, her şey konuşulmaz. Zira öğretmen çok ehemmiyetlidir, allahın izniyle şimdi de ehemmiyetlidir.
Hep değişik çocuklar gibi olmak isterdim. Farklı yerlerde oturmak çocukluğumdan aşina olduğum bir şey, lise senelerim de Adana’da geçti. Sonra da İstanbul. İlk evvel acı sürüklüyorsun ama kazandırdığı da çok şey oluyor. Üniversitedeyken sayım memuriyeti yapmıştım. Yaşamımın en büyük tecrübesiydi. Bir kapıdan çıkıyorsunuz karşı kapı 4 adım dahi değil ve apayrı bir dünya. Herkesin kâinatının nasıl farklı olduğunu kavrıyorsunuz. Yeni insan tanımayı ve yeni yerlere gitmeyi çok hoşlanıyorum.”

Eğitim yaşamı: Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Kısmı’nden mezun oldu.
Tam hoş ve makûs şeylerin iyi amacını idaremesiyle ilintili olduğunu düşünüyor. “Idareyemediğim çok zaman oldu ve yaşamımın en büyük acılarını o zamanlarda yaşadım.  Buna izin veren ben oldum, hep savaştım ama hep iyi hedefim kazandı.

Sette nasıl birisi? Tüm işlerimde yapabileceğinin en iyisini yapıyor. Ancak ‘Dizi hangi gün yayınlanır?’, ‘Reytingi ne olur?’ gibi mevzuları da düşünmeyi hoşlanmıyor. “Zira benim elimde değil.
“Yaşamda en yakın dostum, Adana’dan bir hekim ağabeyimdir. Aynı zamanda sosyolog. Çok hoşlandığım bir dostum, ağabeyim, dostum, canım ciğerimdir. Asıl sevgiyi, asıl arkadaşlığı bana öğreten bireydir. Hâlâ sık sık fikir, uzun uzun sohbetler ederiz. Yaşamımda hep ağabeyler olmuştur. Kendimden büyük insanlarla oturup laflamayı beğenmişimdir. Zira öğrenci olmak yaşamda hoştur.”

İlk sinema filmi: Yılmaz Erdoğan/ Organize İşler

Aşka bakışı: Eşime ilk gün ki gibi aşığım.
Onunla yaşamımın en mutlu günlerini geçiriyorum. Iyi maksadımın en büyük hediyeyi olarak verildi bana. Kendime yaptığım en büyüm iyilik İmane’ı hoşlanmak. İmane ise mukadderatın bana yaptığı en büyük iyilik. Tam iyi amaçlarımdan kaybettiklerimin hasılatı.”

Yaşama bakışı: Yaşama pozitif bakmaya çalışıyor, Vakalara iyi amaçlı ve hoş düşüncelerle yaklaşmaya mücadele sarf ediyor. “Yanılgısız insan olmaz. Kusur yapacak biçimde yaratıldığımız ortada.
Bence yaşamda her şey müthiştir. Yaşama pozitif bakan insanlarla bir arada olmayı, yaşama umutlu bakmayı hoşlanıyorum. Sonuçta yaşamın hoş olduğunu unutmamaya çalışıyorum.”

İş yaşamına bakışı: Oyunculuğu, insanı, içine yolculuğa çıkaran, duygularını tekrar tekrar andırdıran, geçmişiyle iletişim kurduğu bir iş olarak belirliyor.
“İlk başlarda işimin oyunculuk olup olmadığını içimde tartıyordum. ‘Karakterimle anlaşıyor mu?’ gibi suallerim oluyordu. Anımsadığım kadarıyla ‘Isyankar’ döneminde kendi içimde hallettim. Yaptığım işi çok beğeniyorum. Şayet yaptığınız şey için birileri ‘Güzel yapıyorsun’ diyorsa yalnızca teşekkür etmek en hoşu. Kendini methetmek de afaki. Denk gelip kendimi izlediğimde, o sahneyi hoşlanıyorsam bunu oluşturan koşullara teşekkür ediyorum. Sanatçının yaptığı sanatı methederseniz sanatını daha iyi icra eder.
Kendimi çok geliştirmeden bazen ‘Iyi oynamışım’ diyorum. Ancak elbette bazen de tenkit etiyorum. Beraber çalışacağım yapımcı ve oyuncuya beraber çalışmak istediğimi açık vicdanlılıkla açıklarım. İnsan içindekini açıklamalı. Karşındakinin ne düşüneceği artık ona kalmış, sizden çıkmıştır. Oyuncu kendisi olmadığı için oynadığı karaktere azıcık daha nesnel, daha acımasız, hakikatçi yaklaşabilir. Gönlünü oraya verir. Zira insanı, içine yolculuğa çıkaran bir iş.”

Kariyer tasarıyı: Proje tercihinde tecrübeleriyle birlikte kalbinin sesini de dinliyor.
“Fikir alışverişi yapmayı hoşlandığım bir arkadaşım var. Fakat her şey bir yere kadar tabii. Öğrenmediğiniz kısmı var yaşamın, o da sonraki çalışmaları içeriyor. Oluşabilecek problemleri de idareyebilen iyi bir menajere sahibim.”

Gelecek Hayali: Bugüne kadar heves ettiği hayallerine. Ama her zaman yeni maksatları var. “Hedef tanımlamadan olmaz. İlk gayem mutlu olmak. Iyi bir eş, iyi bir baba ve iyi bir insan olmak. Işimle alakalı gayeler koymam kendime.
Şimdiki amacım yurtdışında da ülkemi onurla temsil edebileceğim bir projede yer almak.”

Oyuncu olmasaydı ne olurdu? Mühendislik okudu ancak oyuncu olmasaydı hekim olurdu. “Annem haklıymış, ben de ilerleyen yaşlarda kavradım ki hekimlik benim fıtratıma yakın bir iş. Belki bu yaşımda, öğrendiğim şeylerden sonra işadamı olabilirdim. Oyunculuk usumda olan bir iş değildi ama çok hoşlandım ve o aşkla devam ettim. Yaşamda şunu öğreniyorum ki, ne iş yaparsam sunim onu iyi yapmak ve sevinç almak isterim.
İnsanın üstesinden gelemeyeceği hiçbir şey yok, yeter ki istesin. O zaman tüm kapılar açılır.”

Hobisi: Bir dostu ile beraber yazı yazıyor. “Dostum roman ve senaryo da yazdı. Onunla beraber üretiyoruz. İleride bir şeyler olabilir. Şu an bundan neşe alıyoruz.”

Formunu nasıl gözetiyor? Perhiz yapmıyor ama sıhhatli besleniyor, spor da yapıyor.
Biri rehabilitasyon edici, öbürü korunma emelli tıp. Ben azıcık korunma emelliyi seçiyorum. Karbonhidrat, şeker ve tuzu yaşamımdan tamamen çıkardım. Ekmek ve pilavı da hiç yemiyorum. Et, protein, sebze yiyorum. Şeker içerikli sebzelerden, havuçtan uzak duruyorum. Tatlıyı çok ender yiyorum. Spor yapıyorum.”

TELEVİZYON DİZİLERİ

1999 Bölsek de Birlikteyiz

2003 Hayat Bilgisi

2003-Ölümsüz Aşk /Sedat

2004 -Tam Çocuklarım /Mesut

2004- Büyük Palavra/Okan

2006/2007 -Fırtına /Ali

2007/2009 -Isyankar / Demir Doğan

2009 -Ey Aşk Nerdesin /Polis Davetli Oyuncu

2010/2011 -Aşk ve Ceza /Savaş Baldar

2010- Arka Caddeler

2012-Sessizler / Ecevit -Şerif

2016-Gecenin Kraliçesi/Kartal Sakallıoğlu

2020- Ramo /Ramo

SİNEMA FİLMLERİ

2005 -Organize İşler

2006-Araf / Cenk

2009 -Sonbahar Sancısı /Behçet

2014 -Kırımlı /Sadık Turan

2015 -Kocan Kadar Konuş /Sinan

2016 -Kocan Kadar Konuş: Diriliş /Sinan

2017-Ebedi Aşk /Can

2017 -Ayla /Üsteğmen Mesut

2017 -İlk Öpücük / Hakan

2018- Scorpion/ Yassin

2020- Dumlupınar: Vatan Sağolsun

TİYATRO OYUNLARI  

Kimsesizler

Salaklar Sofrası / Cheval

SUNUCULUK YAPTIĞI YAPIMLAR

2017/2019-Kim Milyoner Olmak İster? / Müsabaka Programı Beynelmilel

ÖDÜLLERİ

2012- Giuseppe Sciacce Mükâfatları/Sinema ve Tiyatro Kategorisi

2016- Murex D’or/ En İyi Yabancı Erkek Oyuncu

2016- MGD Altın Nesnel Mükâfatları/ En İyi Erkek Sinema Oyuncusu

2019-9.