Medya

Masumlar Apartmanı’nda herkes Safiye’yi konuşuyor ama Han’la ilgili gerçekler bambaşka!

Televizyongazetesi.com/Ayrıntı – TRT1 ekranlarında yayınlanan Suçsuzlar Apartmanı dizisi, henüz 5 kısımdır ekranda ama yeni sezonun en fazla konuşulan yapımları arasında. Hem reytingleriyle hem de sosyal medyada yarattığı gündemle birinciliği kimseye bırakmıyor.

Öykünün reel olmasının yanı sıra oyuncu tercihlerinin de doğru yapılmasıyla, izleyicinin 5 kısımdır pür dikkat izlediği ve bir sonraki kısmı iple sürüklediği bir yapım haline geldi. Ezgi Mola’nın oynadığı Safiye karakteri, dizide hastalığı en üst ebatta olan ad şimdilik!

Reelinde ailenin tüm çocuklarında değişik saplantılar, hastalık seviyesinde davranışlar, meseleler, travmalar görünüyor.
Safiye’nin herkesçe bilindiği üzere saplantısı, her şeyi pis bakması, sürekli suyun altında gıdaları sabunlayıp yıkaması, eve kimseyi almayıp kendisinin de dışarı çıkmaması öğreniliyor.

Bu kadar titizken, üst kattaki boş daireyi Gülben’in her sabah altına kaçırdığı nevresimlerle dolu olması ve pislik yuvası içinde olması ise ailenin bir başka handikapı.

Öykünün reellikleri ilerledikçe daha da ortaya çıkacak. Çünkü zati büyük oranda reel bir vakaya sabrediyor.
Gülseren Budayıcıoğlu’nun danışanlarının öyküsü. Her ne kadar dizide kimi kurgular, değişiklikler yapılsa da genelde öyküye bağlı kalındığı anlaşılıyor.

Gelelim Han mevzusuna. Hakikatinde ailenin en normal azası gibi duran birey oydu başlangıçta. Pak giysiyi, eğitimli, görgülü, kültürlü bir iş insanı olarak çıktı karşımıza.
Ablası Safiye’nin travmasını harika kavrıyor ve üstüne gitmeden onu gevşeten tutumlarla, sözlerle hareket ediyordu.

Evin en usu başında bireyiydi. Ne zaman ki bir gece yarısı çöp konteynrına dalana kadar! Böylesi bir adamın gece çöp toplaması da ablalarınınki gibi eş bir çelişkiydi ve Han, göründüğünden başka bir ruh haline sahipti.

Zaman zaman gergin anlarına, titiz hareketlerine tanık olduk. Hatta son kısımda İnci’nin otomobilde yemek yemesine iğrenerek bakıp, bir köpeği beğenmemek için dayandığını da baktık.

Birkan Sokullu’nun oynadığı Han’ın içindekiler gitgide dökülecek ve İnci bunları baktıkça büyük şoklar yaşayacak. Tabii daha evdeki ablaların vaziyetini bütün olarak öğrenmiyor! Mesela nohutları tek tek belirli bir rakamda sabunlamak gibi!

Yayınlanan son kısımda Han’ın, İnci’nin babasının boğazını sıktığı o ana noktaya değinerek yaptıkları yorumlardan kimilerini aşağıda bakabilirsiniz.
Bu kitaptaki Çöp Apartmanı adlı reel vakalardan yola çıkılıyor dizi için. Ve bir reel var ki şu andaki öyküyle geçimli değil… O da Han… Başka Bir Deyişle Han’ın kendisi, gerçeğinde reel öyküde yok! Senaryoya ilave edilmiş bir karakter Han.

Zati, Safiye’nin annesinin kızlarına çok makûs davranmasının sebebi, bir erkek evlat sahibi olamamak. Babaları yüksek bir bürokrat olan kızlar, anneleri tarafından hiç beğenilmemiş. Baba, ne eşine ne de kızlarına hiç alaka göstermemiş, hoşlanmamış.

Dizinin devamında Safiye ve annesi ile alakalı kitapta yazan reellerin ne kadarını bakacağız bilinmeyen ama Safiye’nin bu hale gelmesinde çok üzecek vakalar var!

Bakalım ilerleyen kısımlarda bu vakalarla alakalı öyküler aktarılacak mı? İzleyip göreceğiz…

masumlarapartmani

.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu