Maske kullanımı yeni bir cilt hastalığı oluşturdu; maskne

Takip Et:
Maske kullanımı yeni bir cilt hastalığı oluşturdu; maskne
Maske kullanımı yeni bir cilt hastalığı oluşturdu; maskne

Pandemi döneminde bireylerin virüsten korunmak için maske takmaya başlamasıyla, akne oluşumunun arttığını belirten Beykent Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Deri Hastalıkları Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Tuba İşeri, ”Yüz maskeleri bizi ve çevremizdekileri korumaya yardımcı olurken, yeni gündelik maskeleri sürekli takmak ‘ #maskne’ olarak yeniden adlandırılan bir tür akne tablosunu ortaya çıkardı” dedi. İşeri, ‘maskne’ ile mücadelede önemli ipuçlarını şu ifadelerle aktardı: 

”Maskenin sürtünmesi ve tahrişe neden olmasının üstelik cildinize bulaşan bakterileri bir de maske ile kapattığımızda, gözeneklerin, yağ bezi kanallarının tıkanacağı ve sebumun temizlenmezse yanaklarda bakterilerle birlikte iltihaplı sivilcelere neden olacağını biliyoruz. Örneğin; aşırı duyarlılık, kızarıklık, kaşıntılar, ağrı ve rosacea gibi.”

“NEFES ALABİLEN KUMAŞLARI TERCİH EDİN”

Ciltte oluşan bu sorunları engellemenin iki yolu olduğunu belirten Dr. İşeri, ”Birinci yol, pamuklu veya yıkanabilir ipek gibi doğal kumaşları tercih edin. Çünkü bu tür kumaşlar maskenin yüzünüzdeki sürtünmesini azaltacak ve sürtünmeden kaynaklanan tahrişi önlemeye yardımcı olacaktır. Malzemeler fark yaratır. Bu işlem; iltihabı azaltacak ve gözenek tıkanıklığıyla mücadeleye ve tedavimize yardımcı olacaktır. Fakat yine de mutlaka doktorunuza danışmalı ve tedavinize yardımcı olarak bu ürünleri kullanmalısınız” uyarısında bulundu.

.