Kültür ve Sanat

Marriage Story Hakkında Mutlaka Bilinmesi Gereken 15 Detay

Frances Ha, Mistress America, The Meyerowitz Stories gibi filmlere imza atan, Amerikan bağımsız sinemasının önde gelen adlarından Noah Baumbach‘ın imzasını taşıyan Marriage Story, geçtiğimiz senenin en iyi filmleri arasına ismini yazdırmayı başardı. Scarlett Johansson, Adam Driver, Laura Dern, Alan Alda, Ray Liotta gibi adların rol aldığı film, bir boşanma hikâyesini merkezine alıyor. Tiyatro rejisörü Charlie ile oyuncu eşi Nicole’ün ayrılıklarına odaklanan film, boşanma sürecindeki çiftin birbirlerine olan aşklarını, birbirlerinden uzaklaşmalarını ve bu süreçte değişen aile yapılarına oldukça hakikatçi ve yalın bir yerden yaklaşıyor.

Dünya prömiyerini Venedik Film Şenliği‘nde yapan Marriage Story filmi, Netflix‘in en ehemmiyetli yapımları arasında yer alıyor.
Noah Baumbach’ın filmografisi içerisinde kendine ehemmiyetli bir yer gösteren Marriage Story hakkında öğrenilmesi gerekenleri derledik.

Marriage Story Hakkında Kesinlikle Bilinmesi Gereken 15 Ayrıntı

Laura Dern’in Nora Karakteri

Laura Dern’in canlandırdığı avukat Nora Fanshaw karakteri, Laura Dern, Scarlett Johansson ve Noah Baumbach gibi adlarının boşanma davalarına bakan Los Angeles’taki ünlü avukat Laura Wasser’dan esin alınarak yazıldı.
Çekimler 47 gün sürdü. Filmin başrol oyuncuları Adam Driver, Scarlett Johansson ve Laura Dern henüz senaryo bitirilmeden evvel seçilmişlerdi. Bu oyuncuların karakterlerin belirli istikametlerini şekillendirmek için Noah Baumbach ile beraber çalıştılar. Baumbach, rolü Scarlett Johansson’a öneri ettiği sırada Johansson’ın ikinci boşanma davasının sürdüğünü öğrenmiyordu.

Filmdeki Broadway Şarkıları

Noah Baumbach ile Adam Driver, Stephen Sondheim’ın 1970 yapımı sıradan Broadway müzikali Company’nin hayranları.

Öte yandan Marriage Story’nin çekilmesinden çok evvel Adam Driver, Baumbach’e Company müzikalinin film versiyonunu yapmayı öneri etmişti.

Set Tasarımının Oyunculuklara Tesiri

Filmin hikâyesinde yer alan tiyatronun yapısı ve teması, filmin prodüksiyon tasarımı ve mimarisinde yansıtılıyor.
Nicole’ün annesinin evinde karakterler, mutfak ile iletişimli odalar arasında sanki sahne ile kulis arasında gidip kazanç gibi hareket ediyorlar. Nicole, monoloğu esnasında eş biçimde odaya hol yaparak girip çıkıyor. Nicole ile Charlie’nin münazara sahnesinde, oyuncuların odalar arasında yürüyüş şekilleri de oyunlarda nasıl hareket ettiğini yansıtıyor.

Ödül Sezonundaki Galibiyeti

Marriage Story, Yüksekokul Ödülleri’nde bir oyunculuk kategorisinde mükâfat alan ilk Netflix orijinal yapımı oldu.
Film aynı zamanda En İyi Film, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Senaryo, En İyi Film Müziği dallarında da aday gösterilmişti. Bununla beraber oyunculuk kategorilerinde BAFTA ve Altın Küre mükâfatlarına lâyık bakılan ilk Netflix filmi olma özelliğini de taşıyor.

David Bowie

Cadılar Bayramı için Nicole, David Bowie olarak giyindiğinde Charlie, Bowie’nin Station to Station albümündeki elbiseyi ile karıştırıyor.
Ancak ikisi de doğru değil. Nicole, David Bowie’nin 1983’teki Serious Moonlight turnesi için giydiği elbiseyi giyiyor. Serious Moonlight, Let’s Dance albümü için yapılan bir turne ve ismi de şarkının sözlerinden geliyor.

Meyve Syat Kolisi

Nicole’ün Charlie ile olan büyük münakaşasından evvel yudumladığı ve bıraktığı meyve suyu kolisi sahnenin son tasarısına kadar yerde duruyor.
Bu vaziyette ne kadar eforsuz kaldığını anlatıyor” ifadelerini kullandı.

Kavga Sahnesi

Charlie ile Nicole arasındaki tartışma sahnesi bütün 50 kere çekildi ve çoklu çekimlerden dolayı Adam Driver bütün 15 defa duvara yumruk atmak zorunda kaldı. Bir keresinde o kadar sert bir yumruk atmış ki dekorun ardındaki asıl duvara da zarar vermiş.
Sahnenin doğası gereği her çekim devamlı baştan aşağı yapıldı ve her tekrarda sahne en baştan alındı. Sahnedeki tüm diyalogların ve kararsız anlarının hepsi senaryoda yazıldığı gibiydi, hiçbiri doğaçlama değildi. Baumbach, oyuncuların birbirini donakaltması ve sürpriz tepkinler verebilmeleri için Johansson ile Driver’a ayrı manipülasyonlarda bulunmuş.

Açılış Sahnesi

Filmin geri kalanına mukayeseyle açılıştaki “What I love about…” “… hakkında hoşlandığım şeyler…” sekansı el kamerası ile çekildi.
Ayrıca şartlar değişse dahi bu sıradan anların yok olmayacağına da vurgu yapılmak istenmiş.

Filmin Reel Tecrübelere Katlanması

Marriage Story

Filmin büyük bir kısmı Noah Baumbach’ın 2013’te Jennifer Jason Leigh ile boşanmasındaki kendi tecrübelerine sabrediyor.
Baumbach’ın bu tecrübeleri ile filmde Charlie’nin tecrübeleri birbirine benziyor. Nicole, kariyerinin başında All Over the Girl isminde cinsel komedi cinsindeki filmde rol alıyor. Nicole karakterinin direndiği Jennifer Jason Leigh de Fast Times at Ridgemont High adlı eş bir filmde rol almıştı.

MacArthur Bursu

Marriage Story

Filmde Charlie oldukça prestijli bir mükâfat olan MacArthur Bursu alıyor.
Marriage Story’de bir tiyatro oyuncusunu canlandıran Matthew Maher, Baker’ın The Flick isimli tiyatro oyununun ana kadrosundaydı. The Flick oyunu, 2014 senesinde Pulitzer Drama Mükâfatı’ne layık bakıldı.

The Beatles

Marriage Story

Filmin sonunda aile Los Angeles’taki Cadılar Bayramı için The Beatles kılığına giriyor.
Ringo’ya bakması istenen Charlie ise hayalet kılığındaydı. 

Ingmar Bergman Yollamaları

Nicole’ün annesinin evinde Charlie ve Nicole’ün resminin yer aldığı Scenes From A Marriage başlıklı bir mecmua yazısı bulunuyor. Bu yazı, Ingmar Bergman’ın 1973 yapımı aynı isimli filmine bir yollama.
Boşanma ile alakalı bir aşk hikâyesini yapmaya The Meyerowitz Stories filminin post-prodüksiyon süreci esnasında karar veriyor.

Film Müziklerindeki Fransız Yeni Dalga Tesiri

Filmin müziklerini yapan Randy Newman, Jules et Jim, Tirez sur le pianiste, Le Mépris, Le Dernier métro gibi filmlerin müziklerini yapan George Delerue’nün müziklerden esinleniyor.
Özellikle onun Truffaut filmlerinde yaptığı işler. Yalnızca Truffaut da değil, Godard’ın Contemp filmi de keza öyle. Müzikler sanki o filmlerden çıkmış gibi duruyor. Sanki çoğu Amerikan filminde tabakaların üst üste bindirilmesinin aksine sanki bir karakterin filmde hol yapmasına benziyor. Randy’nin 1960 ve 70’li senelerde Delerue’nin müziklerinin nasıl kaydolunduğunu ve hatta kayıt yapılan odaların türlerini inceleyen David Boucher isminde mükemmel bir mühendisi var.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu