Luca Guadagnino’nun 5 Favori İtalyan Filmi

Takip Et:
Luca Guadagnino’nun 5 Favori İtalyan Filmi
Luca Guadagnino’nun 5 Favori İtalyan Filmi

Luca Guadagnino, 5 gözde İtalyan filmini paylaştı. Guadagnino’nun listesinde Roberto Rossellini imzalı Voyage to Italy ve Mario Bava’nın idarediği Black Sabbath gibi filmler yer aldı.

I Am Love, Call Me by Your Name ve Suspiria filmleriyle sinema sevlerin alkışını kazanan, şu gizemeler HBO’da yayınlanan We Are Who We Are dizisiyle isminden söz ettiren, yakın dönem İtalya sinemasının en ehemmiyetli adlarından Luca Guadagnino, beş gözde İtalyan filmini bir araya getirdiği bir liste hazırladı.

Luca Guadagnino’nun, Yüksekokul abonelerinin kendi filmleriyle alakalı ehemmiyetli ayrıntıları sinema sevlerle paylaştığı Aframe adlı web sitesi için hazırladığı bu listede, Roberto Rossellini’nin imzasını taşıyan 1954 yapımı Voyage to Italy ve Mario Bava’nın rejisörlüğünü üstlendiği ve üç sansasyonel hikâyeyi bir araya getirdiği Black Sabbath gibi filmler yer alıyor.

Luca Guadagnino’nun beş gözde İtalyan filmine aşağıdan erişebilirsiniz.

Luca Guadagnino, 5 Gözde İtalyan Filmini Açıkladı

Voyage to Italy – Roberto Rossellini 1954

Luca Guadagnino, Roberto Rossellini imzalı Voyage to Italy filmini “bir başkasıyla ilişki kurmanın asılda ne anlama geldiğinin en büyük temsillerinden biri” olarak bakıyor.
Bertolucci’nin tabu ile her zaman ilgilenme şeklini eforlu bir ilhâm ve vahiy kaynağı olarak bakan Guadagnino, filmin ilk çıktığı zamanlarda lanetlendiğini hatta bu surattan gözden kaçtığını düşünüyor. Filmi, melodram açısından çok mübalağalı ve anne ile oğul arasındaki hastalıklı ilişkiyi betimlemesi açısından çok kışkırtıcı olarak tespit ediyor. Jill Clayburgh’un performansına da hayran kaldığını belirtmeden geçmiyor.

Adwa: An African Victory – Haile Gerima 1999

Etiyopyalı rejisör Haile Gerima’nın imzasını taşıyan Adwa: An African Victory evraksalı, rejisörün gözde filmleri arasında yer alıyor.
Rejisör Haile Gerima’yı sinema tarihinin en büyük rejisörlerinden biri olarak nitelendirmesine karşın günümüz dünyasında aykırı bir konumda yakalandığına noktaya değinen Guadagnino, bu vaziyetin nedenini şu cümleyle açıklıyor: “Muhtemelen 30’larda İtalya’nın faşist rejimi tarafından Etiyopya’yı kolonileştirme girişimine ve bunun ne anlama geldiğine dair net bir fikre sahip olduğu içindir.” Dokümansalı da Etiyopya milletinin faşizme ve milliyetçiliğe karşı kıyasıya gayreti olarak bakıyor.

Sicilia! – Jean-Marie Straub ve Danièle Huillet 1999

Jean-Marie Straub ve Danièle Huillet’in idarediği Sicilia! filmi, Sicilya’da doğan ve oranın kültürünü harika bir biçimde sindiren Luca Guadagnino için çok özel bir yerde konumlanıyor.
Guadagnino’nun kendi sinema vizyonunu yaratması ve kendini yetiştirmesinde Jean-Marie Straub ve Danièle Huillet’in çok eforlu ve doğrudan bir tesiri olmuş.

Black Sabbath – Mario Bava 1963

Luca Guadagnino

Luca Guadagnino, filmin rejisörü Mario Bava’ya methiyeler yağdırıyor ve Bava’nın sinema dünyasında fobi ve olağanüstü film cinslerini etkileyen en iyi rejisörlerden biri olduğunu düşünüyor.
“Onun yaratıcılık kapasitesi ve gerçekten mükemmel sinema kavrayışı, sinemaya sinema dilinin değerleri için gelmek isteyenler için hâlâ mükemmel bir ders.” sözleriyle rejisöre olan hayranlığını dile getiriyor, Luca Guadagnino,

Kaynak: Aframe

.