Sağlık

Limonun Bilimsel Olarak Kanıtlanmış 6 Faydası

Yazılarımızın, sağlıklı yaşam tavsiyelerimizin olmazsa olmazı limonu hayatımıza sokmamız gerektiğini artık biliyoruz. Limonu hayatımıza aldıktan sonra hayatımızda, vücudumuzda biz fark etmesek de çok fazla iyileşme oluyor. Ne gibi iyileşmeler olduğunu şimdi sizlere açıklayalım.


Kalp sağlığını destekliyor

Limonlar bildiğimiz üzere c vitaminin en büyük kaynaklarından. Ayrıca limonun içinde bulunan lifler ve bitkisel bileşikler de kalp sağlığını oldukça destekliyor. Örneğin bir çalışma, bir ay boyunca günde 24 gram narenciye özü yemenin kandaki kolesterol seviyesini düşürdüğünü gösterdi.

 Kiloyu kontrol altında tutmayı sağlıyor

Limon, diyetteyken oldukça tüketilen bir besindir. Tabii ki bunun altında yatan sebepler var.

Mesela bir teori, içlerindeki pektin lifinin midenizde genişlemesi, daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olduğunu söylüyor. Limon ve portakal ailesi, idrarın asitliğini gideren sitrat maddesini yüksek ölçüde içeriyor. Sitrat maddesi potasyum ile birlikte ilaç olarak veriliyor. Çay, çorba gibi besinlere limon eklemek, bol bol limonata içmek taş oluşumunun önlenmesi için oldukça yararlı bir yol.

  Kansızlığa karşı korur

Demir eksikliği anemisi oldukça yaygın ve yediğiniz yiyeceklerden yeterince demir alınmadığında oluşan bir hastalık. Limonlar hem C vitamini hem de sitrik asit içerdiğinden, diyetinizden mümkün olduğunca fazla demir almanızı sağlayarak kansızlığa karşı koruma sağlayabilirler.

Kansere karşı korur

Bakteri enfeksiyonları ve mantarlara karşı anti mikrobal spektrum olduğu, kurt ve parazitlere karşı etkili olduğu kabul ediliyor, yüksek tansiyonu dengeliyor ve bunlar dışında stresle savaşan, sinir bozukluklarına iyi gelen antidepresan etkisi de var. Pektin, bağırsak sağlığını iyileştirebilir ve şeker ve nişastaların sindirimini yavaşlatabilir. Bu etkiler de kan şekeri seviyesinin azalmasına neden oluyor. Limonun sadece suyunu tüketirseniz bu pektin lifinin yararlarından yararlanamazsınız, hatırlatmakta fayda var. Çünkü pektin, limonun posasında bulunuyor.

.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu