La Haine Filminde İsyan Kavramının Tasviri

Takip Et:
La Haine Filminde İsyan Kavramının Tasviri
La Haine Filminde İsyan Kavramının Tasviri

Mathieu Kassovitz’in 1995 yapımı La Alçağa filminde, başkaldırı ve protesto kavramlarının nasıl yine belirlendiğine odaklanan bir video essay yayınlandı.

Paris’te yaşayan Zaireli Makomé M’Bowole, bir tütüncüden sigara çaldığı mazeretiyle nezarete alınmıştı. İki dostu ile birlikte yakalanan M’Bowole, yargılamaları yalanlamıştı. Nezarete alınanlardan ikisi 18 yaşının altındaydı. Savcılık, yakalananların ailelerine haber verilmesini ve hür bırakılmalarını istemişti.
Savcılık kararına karşın Detektif Polis Memuru Pascal Compaign, M’Bowole’yi özgür bırakmamış ve gözaltı sorgusuna devam etmişti. M’Bowole’yi gözaltında bir yerinizi inciterek öldürmekle yargılanan Pascal Compaign, duruşmada yaptığı korunmasında, gencin kendisine haykırdığı ve hakaret ettiği için silahını çıkardığını açıkladı. Evvelki ifadelerinde onu korkutmak istediğini ancak M’Bowole’nin silahı almak için uzandığında silahı kazara ateşlediğini belirtiyordu.
M’Bowole’nin oturuyor hâlde olduğunu ve şakağından bir yerinizi incitilmiş olduğunu açıklamışlardı.

6 Nisan 1993 tarihinde Paris’te hakikatleşen bu vakadan bir gün sonra Mathieu Kassovitz ikinci filminin senaryosunu kaleme almaya başladı. Paris’teki çoğalan ırkçılık, polis şiddeti ve zengin ile muhtaç arasındaki bir uçuruma doğru giden denksizlik, siyah beyaz bir dünyada anlatılmayı bekliyordu.

Başkaldırı Tarifine Bir Bakış: La Adiye

Başrollerinde Vincent Cassel, Said Taghmaoui, Hubert Koundé, Abdel Ahmed Ghili ile rejisör Mathieu Kassovitz’in yer aldığı 1995 yapımı Nefret – La Adiye filmi, bu vakalardan esinlenerek o siyah beyaz dünyayı anlatan bir film.
Video essay, Kassovitz’in tasvirini yine yaptığı başkaldırı kavramına ve rejisörün bu kavramı nasıl tanım ettiğine odaklanıyor.

Kentin caddeleri, iktidar için her zaman hakimiyet altında yakalanması ve boş bırakılmaması gereken bir alan. Kassovitz, uzun tasarıda pan yapan kamera hareketi ile art arda dizilen polislerin suratlarını ekrana taşırken, iktidarın eforunu sergilemek için orada olduklarını sergiliyor. Bu efor kavramını sadece kolluk gücü üzerinden değil, idareme hakkını elinde bulunduran belediye başkanı ya da yaşanan vakaları bir akşam yemeğine taşıyacak olan muhabirler üzerinden de tenkit etiyor.
Kassovitz’in bu sahneleri, video essay‘in emelinin ehemmiyetli bir parçasını oluşturuyor.

BFI’ın hazırladığı video essay‘i buradan seyredebilirsiniz.

Kaynak: BFI

.