Kovid-19 çağrısı! Genç gönüllülere koronavirüs bulaştıralım!

Takip Et:
Kovid-19 çağrısı! Genç gönüllülere koronavirüs bulaştıralım!
Kovid-19 çağrısı! Genç gönüllülere koronavirüs bulaştıralım!

100’den fazla bilim insanı, aşının koruma sağlayıp sağlamayacağını bakmak için gönüllülere aşı yapıldıktan sonra koronavirüs corona virüs bulaştırılması için çağrı yaptı.

‘1 Day Sooner’ 1 Gün Daha Erken isimli bilim insanları grubunun, çağrısına 140 ülkeden 31 bin 254 şahıs pozitif yanıt vererek gönüllü olmak istediğini belirtti.

OXFORD ÜNİVERSİTESİ’NDEN YARDIM

Grubun AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI Milli Sağlık Enstitüleri’ne NIH hitaben yayımladığı açık mektupta, bu sınamaların tesirli bir aşı geliştirilmesini süratlendirebileceği belirtildi.

Oxford Üniversitesi Kovid-19 aşı programının direktörü bu çalışmaların “uygulanabilir ve bilgi aldırıcı” olacağını açıkladı.

Dünya genelinde halihazırda 23 koronavirüs aşısı sınama aşamasında.
Sıhhatli ya da sıhhatsiz 20-29 yaş grubundakilerde koronavirüsten can verme tehlikeyi, böbreklerini affeden bireylerdekiyle aynı seviyede. Başka hastalıkları olan şahısların sınamalara dahil edilmemesiyle tehlike ehemmiyetli miktarda düşecek.”

“GÖNÜLLÜ DENEMELERİ MASADA”

Mektuba imza koyan bilim insanları arasında koronavirüs aşısı prototipi geliştiren Oxford Üniversitesi Jenner Enstitüsü Direktörü Prof. Adrian Hill de bulunuyor.

Prof.
Francis Collins, “Gönüllü sınamaları masada. Ama tasarı yapmaya başlamak için değil, tartışılması için masada” dedi.

.