Kültür ve Sanat

Koronavirüsten etkilenen filmler yeniden beyazperdeye geliyor!

Tüm dünyayı değiştiren dönüştüren koronavirüs, kültür-sanat alanını da derinden etkiledi. Salgın sebebiyle tüm insanlık evlerine kapanırken bütün etkinlikler de iptal edildi. Dünyaca ünlü müzeler, sanat galerileri, konser alanları, sergiler, sinema ve tiyatro salonları kapandı. Suskunluğa bürünen sanatsal faaliyetler normalleşme süreciyle birlikte yeniden sanatseverlerle buluşuyor. Pandemi sürecinde evlerinden canlı yayınlar açarak hayranları ile buluşan şarkıcılar teker teker konser vermeye başladı. Salgın sürecinde online gezilmeye başlayan müzeler, sanat galerileri, sergiler yavaş yavaş kapılarını ziyaretçilere açıyor.

Ayrıca koronavirüs salgını sebebiyle vizyon tarihleri ertelenen yada kısa süre vizyonda kalan filmler de yeniden beyazperde ile buluyor. Dram türündeki “Nuh Tepesi”, komedi filmi “Zengo” ve korku türündeki “Araf 4: Meryem” ikinci kez izleyici ile buluşacak. Çeşitli türlerde olan filmleri izlemek isteyen sinemaseverler koronavirüs tedbirlerine uyarak sinema salonlarında bulunabilecek.


NUH TEPESİ

Cenk Ertürk’ün yönetmenliğini yaptığı; 2019 yapımı, Ali Atay, Haluk Bilginer, Hande Doğandemir, Mehmet Özgür ve Arın Kuşaksızoğlu’nun rol aldığı “Nuh Tepesi”, babasının ölmeden önceki son dileği olan köydeki “Nuh Ağacı”nın altına gömülme isteğini yerine getirmeye çalışan bir adamın, ağacın kadim zamanlardan kalma olduğuna inanan köylülerle olan hikayesini anlatıyor.

Haluk Bilginer, Ali Atay ile birlikte başrolünde yer aldığı ‘Nuh Tepesi’ isimli filmle de Amerika’dan üç ödülle dönmüştü. Tribeca Film Festivali’ne katılan ekip kırmızı halıdaki görüntüleri ile günlerce konuşulmuştu. Amerika’da büyük beğeni toplayan ve ilgiyle izlenen film Türkiye’de de beyazperdeye gelecek.

ZENGO

Başrollerinde sosyal medyada yayınladığıı videolarla dikkat çeken Yasemin Sakallıoğlu, Dilşah Demir, Ece İrtem, Semih Varol ve Ünal Kantarcı’nın oynadığı, Şahan Gökbakar ve Müge Manuş’un yönetmenliğini üstlendiği “Zengo”, kendi imzasının olduğu tasarımlarıyla ünlü bir modacı olmanın hayallerini kuran bir kadının, bu yolda en büyük rakibi olarak gördüğü mahalleden arkadaşı ile olan rekabetini anlatıyor.

ARAF 4: MERYEM

Gökhan Arı’nın yönetmenliğini üstlendiği; Berrak Öztekin, Efsun Akkurt, Derya Şen ve Damla Özovalı’nın rol aldığı korku filmi “Araf 4: Meryem”, çiçeği burnunda bir öğretmen ile aynı evde kaldığı arkadaşının başından geçen garip olaylar sonrası yaşananları konu ediniyor.

Başa dön tuşu