Sağlık

‘Koronavirüste toplumsal bağışıklık 1-2 yılda gerçekleşebilir’

Dünya Sağlık Teşkilatı’nün DSÖ, dünya popülasyonunun yüzde 10’nun Covid-19’a yakalandığının hipotez edildiği istikametindeki açıklamasına göre dünyada 750 milyon insanın enfekte olduğunu açıkladı. Prof. Dr. Ceyhan, “Şayet sayılar, oranlar bu biçimdeyse cemiyetsel bağışıklık bizim varsaydığımızdan daha yakın olabilir. Bütün sayıları öğrenmediğim için bir zaman veremiyorum; ama 1-2 sene içinde reelleşebilir gibi görünüyor” dedi.

Prof.
Ceyhan, salgının başından bu yana dünya için, en iyi usuller de kullanılsa, ciddi taramalar da yapılsa yüzde 10’unun bulanabileceğini açıkladığına dikkat çekti.

Bunu açıkladığı için yanlış anlaşıldığını vurgulayan Prof. Dr. Ceyhan, “DSÖ’nün yüzde 10 hipotezi, şu an bulunan olayların 20 kat daha fazla olduğu anlamına geliyor. Bu salgınların özelliğidir, bu hastalık çok yüksek oranda bulgusuz izlediği için. Koronavirüs salgını özellikle gençlerde ve çocuklarda yüzde 90-95 bulgusuz izliyor.
Şayet sayılar, oranlar bu biçimdeyse o zaman bu çok daha kısa vakitte gelişebilir. Başka Bir Deyişle cemiyetsel bağışıklık bizim varsaydığımızdan daha yakın olabilir. Bütün sayıları öğrenmediğim için bir müddet veremiyorum; ama 1-2 sene içinde reelleşebilir gibi görünüyor” diye konuştu.

‘SALGININ GİDEREK SÖNECEĞİ ANLAMINA GELİR’

Prof. Dr. Ceyhan, “Benim en fazla alakamı sürükleyen şey; bulunduğumuz noktada cemiyetsel bağışıklığa daha yakınız gibi görünüyor.
DSÖ’nün 750 milyon varsayım ettiği sayı, şu anda dünyadaki bulunmuş 35 milyon olayın 20 katından fazla. Bu sayıları Türkiye’ye adapte ettiğimiz zaman Türkiye’de gözlediğimizden daha kısa müddette başka bir deyişle olay rakamının 20 katının üzerinde birey enfekte olduysa cemiyetsel bağışıklık daha kısa müddette gelişebilir. Cemiyetsel bağışıklığın gelişmesi demek, artık virüsün daha öncekisi kadar bulaşamayacağı ve salgının giderek söneceği anlamına kazanç.
Dr. Ceyhan, fakat henüz virüsü tamamlayacak değişinimin gelişmediğini açıkladı. Prof. Dr. Ceyhan, “Salgının bitebileceği üçüncü ihtimal olan aşılara gelince, aşılar ile alakalı dünyada gelişmeler var. Önümüzdeki yıl fertsel gözeticilik için tesirli 1 ya da birkaç aşıya sahip olabiliriz; ancak bunun dünya popülasyonuna yetebilecek, herkesin aşılanacağı uygulama haline dönmesi gerek üretim kapasitesi, gerek bu aşıların eriştirilmesi koşulları dikkate alındığında bunlardan daha uzun vakitte hakikatleşebilir gibi görünüyor değişinim ve cemiyetsel bağışıklıktan.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu