Koronavirüs stresi cilt problemlerini de beraberinde getiriyor

Takip Et:
Koronavirüs stresi cilt problemlerini de beraberinde getiriyor
Koronavirüs stresi cilt problemlerini de beraberinde getiriyor

Virüsten korunmak için ellerin sabunla sık sık yıkanması, dezenfektan ve kolonya gibi içkili mahsullerin yoğun kullanımı, cildin natürel yapısını bozarak muhtelif meselelere neden olmaktadır. Tüm dünyayı saran bu hastalığın oluşturduğu panik ve kaygı ile stresin tetiklediği muhtelif deri hastalıklarında bu süreçte çoğalış bakılmaktadır. Deri, tüm hayat süresince gün boyu çok değişik streslere maruz kalan en geniş uzuvdur. Memorial Bahçelievler Sağlık Kurumu Cildiye Kısmı’nden Uz.
Yeliz Karakoca, şunları dile getirdi:

BAĞIŞIKLIK ÇÖKEBİLİR

“Cilt hastalıklarının ehemmiyetli bir kısmı psikolojik faktörlerle ilişkilidir. Fobi, aile içi kasvetler, ekonomik meseleler ya da içinde bulunduğumuz koronavirüs salgını gibi gidişatlara bağlı ortaya çıkan fazla endişe ve stres; kaşıntı, terleme, yüzde kızarma ve yanma gibi geçici problemlere yol açabilmektedir. Bunların yanında prurigo nodularis, atopik dermatit, psoriasis, seboreik egzama, dishidrotik egzama, kronik ürtiker, iltihaplı sivilce vulgaris ve telojen effluvium gibi geniş bir grup deri hastalığı üzerinde de tetikleyici ve tutuşturucu tesir yapabilmektedir.
Stres ve öbür ruhsal meseleler deri başta olmak üzere değişik uzuvları etkileyebilir.”

ELLERİNİZ İÇİN RENKSİZ KOKUSUZ KALIP SABUNLAR KULLANIN

Salgın sürecinde en sık karşılaşılan cilt hastalıklarından biri millet arasında el egzaması olarak öğrenilen el dermatiti meseleyidir. Eller, aralıksız dış civarla temas halindedir ve muhtelif tahriş edici ve alerji yapabilecek maddeye en fazla maruz kalan bölgedir. Özellikle kuru cilt yapısına sahip şahıslar egzamaya yatkındır.
Ayrıca pek çok sıhhat çalışanı ve öbür bazı iş gruplarında uzun süreli lateks eldiven kullanımına bağlı lateks alerjisi gelişebilmektedir. Dolayısıyla bu şahıslar lateks kapsamayan eldivenler kullanmalıdır. El pakliğinde ise özellikle renksiz, kokusuz kalıp sabunlar ve ıslatıcı içerikli olanlar seçilmelidir. Eller ılık su ile yıkanmalıdır.

SİVİLCELERDE DE ÇOĞALIŞ OLABİLİR

Bu dönemde beslenmedeki farklılıklar ve maske kullanımı sebebiyle iltihaplı sivilcede de çoğalış bakılabilir.
Iltihaplı Sivilce yaradılışını önlemek emeliyle günlük hijyene dikkat edilmesi, iltihaplı sivilceli ciltlere özel arınma jelleriyle suratın günde 1-2 defa yıkanması ehemmiyetlidir. Maske takılırken oluşan nem ve havasız civar da ciltte yağlanmayı artırmaktadır. Uzun müddetler maske takılıyorsa, sık sık değiştirilmelidir. Bir değişik ehemmiyetli mevzu perhizdir. Bol bol su içilmeli ve karbonhidrattan fukara beslenilmelidir. Çikolata, süt ve süt mahsulü tüketimi sınırlanmalıdır. Arıtılmış yağ kapsayan mahsuller harcanmamalıdır.

SEDEF VE EGZAMA İÇİN BU ÖNERİLERE KULAK VERİN

Stresle tetiklenen bir değişik ehemmiyetli dermatolojik hastalık da ulus arasında sedef olarak öğrenilen psoriazistir.
Cildiye uzmanının psoriazis için uygun baktığı mevcut ilaç rehabilitasyonuna devam edilmeli ve D vitamini dayanağı alınmalıdır. Atopik egzama bu süreçte stresin yanı sıra sabunlar, deterjanlar ve cilde uygulanan kolonya gibi kimyevi maddelerle tetiklenebilir. Bedenin değişik bölgelerinde ortaya çıkabilen atopik egzama deride kuruluk, pullanma, kızarıklık ve yoğun kaşıntıyla izlemektedir. Deriyi kurutacak uygulamalardan uzak durmak gerekir. Ilık suyla duş alınmalı, dermatoloğun önerdiği banyo jelleriyle yıkanmalı ve hemen sonrasında tüm beden ıslatılmalıdır.
Yağlı egzama olarak da öğrenilen suratın yanı sıra saçlı deride ve göğsün üst bölgesinde kızarıklık, kaşıntı ve pullanmayla karakterize seboreik dermatit de stresle tutuşabilir. Bundan haricinde soğuk hava, nem kaybı, maske kullanımındaki çoğalış, rüzgar, sıcak suyla yapılan uzun süreli banyolar şikayetlerde çoğalışa neden olur.

.