Koronavirüs hastaları, yüksek akımlı oksijen tedavisi ile hayata tutunuyor

Takip Et:
Koronavirüs hastaları, yüksek akımlı oksijen tedavisi ile hayata tutunuyor
Koronavirüs hastaları, yüksek akımlı oksijen tedavisi ile hayata tutunuyor

Rehabilitasyon ile hastaların entübe edilmesi lüzumu ortadan kaldırılıyor. Göğüs Hastalıkları Muayenehaneyi Eğitim Vazifelisi Doç. Dr. Serdar Akpınar, “Yüksek akım oksijen rehabilitasyonu, Covid-19’lu hastaları rehabilitasyonda ciddi avantajlar sağlıyor” dedi.

Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Sağlık Kurumu Covid-19 Yoğun Bakım Servisi’nde koronavirüs hastalarına yüksek akımlı oksijen rehabilitasyonu uygulanıyor. Gidişatı ciddileşen hastalara uygulanan rehabilitasyonda pozitif neticeler alındı.
Covid-19 Yoğun Bakım Mesulü Göğüs Hastalıkları Muayenehaneyi Eğitim Vazifelisi Doç. Dr. Serdar Akpınar, Covid-19 hastalarındaki ciddi olgularda en büyük kasvetin solunum yetmezliği olduğunu açıkladı. Doç. Dr. Akpınar, “Biz ciddi olguları sağlık kurumuna yatırıyoruz ve bir kısmı servislerde izlenirken bir kısmı yoğun bakımlarda izleniyor. Bir kısım hastada oksijen tedavisi noksan kalabiliyor. Bu vaziyette daha ileri düzeylere daha ileri uygulamalara gitmek zorunda kalıyoruz.
Dr. Akpınar, bu usulün son senelerde solunum yetmezliği hastalarında kullanılan bir metot olmaya başladığını bildirerek şunları açıkladı:

“Ancak Covid-19’lu hastalarda bu uygulama gerçekten de işimizi çok basitleştiren bir usul olarak ortaya çıktı. Sebebi; istediğimiz seviyede oksijen rehabilitasyonunu hastaya verebiliyoruz. Başka Bir Deyişle yüzde 100’lere kadar çıkabilen oksijen rehabilitasyonu verebiliyoruz. Havayı verirken muhtemel olduğu kadar yüksek akış süratlerinde vermeye çalışıyoruz.
Özellikle verdiğimiz yüksek oksijen ile beraber hastanın doku ve uzuvlara giden oksijen ölçüsünü normalleştirirken bir taraftan da yaptığımız ıslatma ve ısıtmayla hastanın solunum epitelinin, solunum hücrelerinin korunmasını sağlıyoruz. Aynı zamanda sekresyonu olan hastalar için de bu sekresyonun basit atılması açısından bize bir avantaj sağlıyor yüksek akım oksijen rehabilitasyonu. Bunun yanı sıra verdiğimiz bu yüksek akış süratleri hastanın solunum yollarında bir tazyike de neden oluyor.
Zira bu gidişat hava yollarının da açık kalmasını sağlıyor. Bu surattan bu rehabilitasyon Covid-19’lu hastalarda ciddi avantajlar sağlıyor.”

‘GALIBIYET İHTİMALİNİ ARTIRAN BİR METOT’

Doç. Dr. Akpınar, ayrıca bu uygulamayı serviste uyuyan hastalara yapılan oksijen müdahalelerinin noksan kalmasıyla kullanıldığını da belirterek, “Örneğin kolay bir nazal kanül ile ya da kolay bir oksijen maskesiyle hastaya verebildiğimiz maksimum oksijen ölçüyü yüzde 45 ila yüzde 60 arasında.
Bu eksik kaldığı zaman hastaların oksijen satürasyonları düşüyor. Bu satürasyonu bitirmek için de biz yüksek akışlı oksijen rehabilitasyonuna geçiyoruz. Hastanın solunum yetmezliği rehabilitasyonunda oldukça ehemmiyetli, tedavinin de ehemmiyetli bir parçası. Ek yüksek tazyikli oksijen vermeyi sağlıyor, ayrıca havayı ısıtıyor ve ıslatıyor. Bunlar bizim için özellikle Covid-19’lu hastalarda çok istediğimiz destekçilerimiz ve olasılığını da artıran bir metot diye rahatlıkla açıklayabiliyoruz” diye konuştu.

.