Koronavirüs Dünya’da 1 Milyon Ölümü Geçti

Takip Et:
Koronavirüs Dünya’da 1 Milyon Ölümü Geçti
Koronavirüs Dünya’da 1 Milyon Ölümü Geçti

Johns Hopkins Üniversitesi yapmış olduğu açıklamaya göre AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI, Brezilya ve Hindistan’da alana gelen vefatların toplam vefatların yarısını oluşturduğunu söyledi. Koronavirüs uzmanları toplam vefatların ve olayların aslı yansıtmadığını, asıl rakamların çok daha fazla olduğunu açıkladı.

BM Genel Sekreteri António Guterres, bunu “zeka uyuşturan” bir figür ve “acı veren bir km taşı” olarak vaziyeti ifade etti.

“Yeniden de her bir hayatı asla gözden kaçırmamalıyız.
Acı, bu hastalığın vahşiliğini direndi.” ifadelerini video iletiyi olarak yayınladı.

Koronavirüsün ilk olarak Çin’in Wuhan kentiden dünyaya dağılmasından bu yana 10 ay geçti.
Salgının durdurulması için çoğu zaman ülke temkinler aldı ve bu gidişat ekonomik olarak çoğu zaman ülkeyi kasvete soktu.

 Dünya Sağlık Teşkilatı WHO, aşı çalışmalarını sürdürüyor fakat aşının bulunması ve dağılmasına kadar geçecek müddette takribî olarak 2 milyon insanın salgın sebebinden dolayı can vermesi bekleniyor.

AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI koronavirüs salgınından en fazla etkilenen ve en fazla vefat rakamına sahip olan ülke konumundadır.
Ülkede ilk dalga atlatıldıktan sonra ve ikinci dalga sırasında olay rakamında düşüş olmuştu ama şimdilerde yine yükselişe geçti.

Koronavirüs Hindistan’da da süratle dağılmaya devam ediyor. Eylül ayı içerisinde bir günde 90 bin olayı bakmıştı.

Koronavirüs Aşısındaki Son Vaziyet

Küresel bir mesele olan koronavirüsün aşısının bulunması son derece ehemmiyetli bir vaziyet taşıyor.
Bunlardan 40 tanesi muayenehane deneylerde geri kalanı ise binlerce insan üzerinde sınanıyor ve son düzeye yaklaşmış vaziyettedir. Aşı geliştirme normalde seneler alan bir gidişattır. Fakat küresel bir mesele olması sebebiyle uzmanlar bu iş üzerinde çok uğraşmaları neticesinde en erken zamanda aşıyı tespit etmeyi tasarlıyorlar.

.