Sağlık

Koca: Salgın, eylül ayında Adana’da pik yaptı

Koca, “Yapılan müdahalelerle eylül ayından bu yana olay rakamları 3’te 1 oranında eksildi” dedi.

Sabah saatlerinde birliktesiki kurulla şehre gelen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ilk olarak Adana Valiliği’ni ziyaret etti. Burada Vali Süleyman Elban ile bir görüşme hakikatleştiren Bakan Koca, daha sonra açıklamalarda bulundu. Adana’da Kent Eğitim ve Araştırma Sağlık Kurumu’nde analizlerde bulunacağını ve evvelinde bölge hakkında bilgi edindiğini belirten Koca, salgında eylül ayında, ülke genelinde bir çoğalış yaşandığını ve bu artışın Adana’da da tesirini gösterdiğini açıkladı.
Gereken tüm müdahaleler zamanında yapıldı. Acil temkinlerle şu an için çoğalışın önüne geçildi. Bu günlerde salgının sürati kesildi. Sağlık kuruluşlarımızdaki çoğalan yük, giderek eksildi. Son 2 haftada Adana’daki olay rakamı 3’te 1 oranında eksildi. Başka Bir Deyişle yüzde 66 oranında bir eksilme mevzubahisi oldu. Bununla beraber Covid-19 polikliniklere müracaatlar da yüzde 40’lara indi” dedi.

‘228 FİLYASYON EKİBİ SAHADA AKTİF ÇALIŞIYOR’

Şehirdeki yatak doluluk oranının yüzde 59, yoğun bakımdaki hasta rakamı oranının yüzde 74, solunum aygıtına bağlı hasta rakamının da yüzde 30 olduğunu belirten Bakan Koca, bu oranların da temkinlerin sıkı uygulanmasıyla düşmeye devam edeceğini vurguladı.
Adana’da da bu mevzuda takımlarımızın yoğun çalışması sürüyor. Ülkede, temaslıların taranma oranı 7,5 saat iken Adana’da bu sayı 6,5 saate kadar düştü. Türkiye filyasyon mevzusunda en zaferli ülkelerden biri. Bunun içinde temaslıları süratli buluyoruz. Bunun yanı sıra buradan Adanalı hemşehrilerimizi bir mevzuda uyarmak istiyorum. İstatistiklere göre büyüklerimizi yeteri kadar gözetemiyoruz. 60 yaş üstü grubun şehirdeki hastalanma oranı, popülasyona göre oranından yüzde 50 fazla.
Her zaman altını çiziyorum, temaslıların erken tespiti ve önlemlere geçim, bu salgını yenmemiz için çok ehemmiyetlidir” diye konuştu.  

Son olarak salgının süratinin kesilmesinin netlikle bir tembelliğe neden olmaması gerektiğinin altını çizen Bakan Koca, gün içinde Adana’daki Kent Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ni dolaşarak, meseleleri gözlemleyip, acil müdahale mevzusunda devreye gireceklerini ve bölge şehirler hakkında da bilgilenmek ismine buluşma yapacaklarını kaydoldu.

.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu