Kefir’in mucizesi!

Kefirin faydaları

Çok eski zamanlardan beri kullanılan ve sağlık açısından oldukça faydalı olan süt ürünlerinden birisidir. Kefir çokca probiyotik içerdiği için bağışıklık sistemini güçlendirir. Aynı zamanda kefir, kilo verme ve kalp sağlığına da oldukça yararlıdır. Süte benzeyen fakat sütten daha yoğun olan kefir, doğalında ekşidir.

Kefirin faydaları saymakla bitmeyecek kadar çoktur demek yanlış olmaz. Kefir yağ yakımına, kalp hastalıklarına, damar tıkanıklarına, bağışıklık sistemine ve kilo vermek için yararlıdır. Diye ürünü olarak bilinen kefir tüketiminin insan sağlığına faydalarını madde madde inceleyelim;

• Kansere Karşı

Uzmanların yaptığı araştırmalara göre kefir, anti-mutajen yani kanser hücrelerine karşı bir çok vitamin besin içerir. Düzenli kefir tüketimi hücre yenileyici ve olarak da bilinir. Mutasyon geçiren kanser hücrelerine karşı kefir tüketimi, kötü huylu kanser hücrelerine adeta savaş açar.

• Bağışıklık Sistemi

Kefir, bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin yanı sıra sizi bir çok hastalığa karşıda dirençli tutar. İçerisinde bulundurduğu probiyotikler bağışıklık sisteminizi korur ve güçlendirir. Probiyotiklerin insan vücudunda zararlı bakteri ve virüsler ile savaştığı bir gerçektir. Bağışıklık sisteminin yanı sıra kefir, mide bağırsaklarınızı korumada önemli etki gösterir.

• Cilt Sağlığı

Kefir, içerisinde barındırdığı amino asitler ve cildin erken yaşlanmasını engelleyen vitaminleri bolca barındırır. A ve C vitamini bakımından oldukça zengin olan kefir, düzenli olarak tüketildiğinde hücre yenileme etkisiyle cildinizi güzelleştirir. Kefirde en önemli öne çıkan özellik hücre yenilemesi olmasıyla, yaralarınızı ve sivilcelerinize iyi gelir.

  • Kalp Sağlığı

Kefirin kan basıncısını ve tansiyonu dengelediği görülmüştür. Yapılan araştırmalar sonucunda kefir kalp sağlığına iyi gelmektedir. Kefir aynı zamanda kolesterolünüzüde dengeleyerek kalp sağlığınızı korur.

Aşırı kefir kullanımı sağlık sorunlarına yol açabilir. Doktor kontrolünde kullanımı daha faydalıdır.