Kazada ikiye ayrılan yüzü, 10 saatlik ameliyatla birleştirildi

Takip Et:
Kazada ikiye ayrılan yüzü, 10 saatlik ameliyatla birleştirildi
Kazada ikiye ayrılan yüzü, 10 saatlik ameliyatla birleştirildi

Yoğun bakım süreci sonrası servise alınan Şekil, yine konuşmaya ve yemek yemeğe başladı. Plastik cerrahı Doç. Dr. Yakup Çil, operasyonda 10’dan fazla plak ile 40’tan fazla vida kullanıldığını açıkladı. 

Bursa’da oturan Songül Şekil, geçen ay akrabalarıyla beraber arabayla memleketi Şanlıurfa’ya giderek, yakınına taziye ziyaretinde bulundu. Ardından Bursa’ya dönmek için aynı vasıtayla yola çıkan Şekil ve yakınları, Eskişehir’in Sivrihisar ilçesi yakınlarında trafik kazası geçirdi.
İhbarla kaza yerine gelen sıhhat takımlarınca ilk müdahalesi yapılan Şekil, Eskişehir Kent Sağlık Kurumu’ne kaldırıldı.

Eskişehir Kent Sağlık Kurumu Plastik Cerrahi Muayenehaneyi’nde rehabilitasyona alınan Songül Şekil’in suratı, 10 saat süren operasyonda 10’dan fazla plak ve 40’tan fazla vida kullanılarak birleştirildi. Yoğun bakım sürecini bitiren ve sıhhat gidişatı iyi olan Şekil, dikişlerinin alınmasının ardından normal odaya alındı. Konuşmaya ve yemek yemeğe başlayan Şekil, suratının daha önceki haline gelmesinin keyfini yaşadı.

‘AMELİYATI 10 SAAT SÜRDÜ’

Plastik cerrahi muayenehanesinde operasyonu hakikatleştiren Doç.
Yakup Çil, trafik kazası neticeyi Songül Şekil’in genel sıhhat gidişatı çok makûs ve başı ortadan yarılmış olarak sağlık kurumuna getirildiğini açıkladı. Çok ciddi trafik kazası geçiren Şekil’in tüm üst çene, alt çene ve öbür surat kemiklerinin tamamen kırıldığına noktaya değinen Çil, “Hastanın suratının orta hattındaki tüm tamlığı bozulmuş, yumuşak dokuları bölmüş, burnu bir kenara doğru kaymış vaziyetteydi. Hastamıza takribî 10 saat süren çok ciddi bir operasyon yaptık.
Ekstra kesilerimizi saklayacak biçimde bir operasyon yapılmış oldu. Her ne kadar bu hasta trafik kazası neticeyi oluşan çok ciddi bir travma olmuş olsa dahi biz plastik cerrahi olarak hem işleve hem de kozmetiğe önemseyen bir dal olduğumuz için maksimum galibiyete erişebilmek için estetik endişelerimizi de göz ardı etmedik. Bu hastada takribî 10 saatlik operasyon sırasında tam surat kemiklerindeki kırıkları daha önceki normal anatomik pozisyonuna getirdik. Daha sonra bu kırıkların hepsini plaklarla ve vidalarla onardık.
Tam dişleri yerlerinden parçalamış olan hastanın dişleri daha önceki anatomik yerlerine yerleştirilerek tellerle ve öteki teçhizatlarla onarıldı” dedi.

‘ÖNCEKİ GIDIŞATINA EN YAKIN SEVİYEDE TABURCU EDECEĞİZ’

Eskişehir Kent Sağlık Kurumu’ndeki rehabilitasyonu süren Songül Şekil’in genel sıhhat vaziyetinin şahane olduğunu dile getiren Doç. Dr. Çil, “Hastamızı yakın bir zamanda taburcu etmeyi tasarlıyoruz. Bundan sonra hastamızda yapılacak işlemler daha çok kozmetik kasıtlı işlemler olacak.
Bu pandemi sürecinde sağlık kurumumuzda takımca böyle büyük bir operasyonu yapıp, hastamızı da bu biçimde iyi bakmak hepimizi mutlu etti” diye konuştu. 

‘HEKIMLERIMIZ SAYESİNDE HAYATTAYIM’

Songül Şekil ise suratının yine daha önceki hale gelmesine çok sevindiğini açıkladı. Kazadan sonra gözlerini sağlık kurumunda açtığını ve kaza anını dahi andırmadığını anlatan Şekil, “Şanlıurfa’ya cenazeye gittik, Bursa’ya evimize dönecektik. Kaza olunca kendimi kaybettim.
Şükürler olsun, hekimlerimizin sayesini yaşamdayım. Allah hepsinden razı olsun, hepsi şahaneler. Aynada yüzümü baktım. Suratım çok makûs olmuştu ama şu an iyiye gidiyor hamdolsunsun. Bana dua etsinler” dedi.

Eskişehir Kent Sağlık Kurumu Plastik Cerrahi Muayenehaneyi’ndeki operasyonda Doç. Dr. Yakup Çil’in takımının gizeme Opr. Dr. Mustafa Tanju Akan, Opr. Dr. Serhat Atalay Eviş, Opr. Dr. Kadir Çimen anestezi ve reanimasyon uzmanı Dr. Alpaslan Akcan ile anestezi teknisyeni Özgür Siper ve Tuğba Atalay, yoğun bakım takiplerinde ise Uzm.
Hakan Musa Ayas yer aldı.

.