Kültür ve Sanat

Karlovy Vary Film Festivali, Bu Yıl İptal Edilen Festival Yerine Kasım Ayında Dört Günlük Özel Bir Etkinlik Düzenleyecek

Bu seneki şenliği pandemi sebebiyle iptal etmek zorunda kalan Karlovy Vary Film Şenliği, kasım ayında Berlin, Sundance, Venedik gibi şenliklerden filmlerin gösterileceği dört günlük özel bir aktivite tertip edecek.

Dünyanın dört bir yanında sinema salonlarının kapanması sebebiyle ilkbahar-yaz aylarında düzenlenmesi tasarlanan film şenliklerinin neredeyse tamamı iptal edildi, ertelendi ya da faaliyetlerini online platformlara taşımak zorunda kaldı.
Cannes’ın bu açıklamasından kısa vakit sonra bu defa da Karlovy Vary Film Şenliği‘nden eş bir açıklama geldi.

54 ½. Karlovy Vary Film Şenliği, 18-21 Kasım Tarihleri Arasında Tertip Edilecek

Doğu Avrupa’nın en ehemmiyetli film şenliklerinden biri olan Karlovy Vary Film Şenliği, nisan ayında yaptığı açıklamada, temmuz ayında gerçekleşmesi tasarlanan 55. Karlovy Vary Film Şenliği‘nin pandemi sebebiyle bu sene yapılamayacağını, bunun yerine 2-10 Temmuz 2021 tarihleri arasında tertip edileceği duyurmuştu.

55.
54 ½. Karlovy Vary Film Şenliği olarak adlandırılan bu aktivite, 18-21 Kasım tarihleri arasında hakikatleşecek.

Bu dört günlük aktiviteden rastgele bir müsabaka seçkisi olmayacak. Bunun yerine Berlin, Venedik, Sundance gibi öteki büyük film şenliklerinde ön tasarıya çıkan yapımlar senelerdir Karlovy Vary Film Şenliği’ne ev sahipliği yapan sinema salonlarında gösterilecek. Aktivitede ayrıca Cannes 2020 seçkisinden filmler de olacak. Şenlik yönetimi, bu dört günlük bu özel aktiviteyle, coşkuyla beklenen pek çok filmi Çekya’daki sinema sevlerle ilk kere buluşturmayı kastediyor.

Ayrıca aktivite kapsamında Çek sinemasının sıradanları arasında yer alan 1966 yapımı Kocar do Vidne – Carriage to Vienna’nın restore edilmiş bir kopyası da gösterilecek.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu