‘Kapalı alanda spor yaparken mutlaka maske takın’

Takip Et:
‘Kapalı alanda spor yaparken mutlaka maske takın’
‘Kapalı alanda spor yaparken mutlaka maske takın’

Dolayısıyla ‘birtakım yan tesirler olabilir’ inancının bütün aksine kapalı alanda spor yapılıyorsa kesinlikle maske kullanılmasını nasihat ediyorum” dedi.

Spor yaralanmaları rehabilitasyonunda uzman olan Doç. Dr. Fatih Karaaslan, koronavirüs salgını sürecinde spor salonlarında ekstra temkin alınması gerektiğini belirtti. Spor salonunun açık hava kısmının ya da bahçesinin bulunmasına ya da bu stil salonların seçilmesi gerektiğine işaret eden Doç.
Karaaslan, son zamanlarda yayımlanan akademik yazılarda yer alan bilgilere dikkat çekti. Koronavirüsün kapalı alanda 3 saate yakın havada asılı kaldığını belirten Doç. Dr. Karaaslan, “Son zamanlarda yayımlanmış ciddi akademik yayınlar gösteriyor ki; Covid-19 virüsü kapalı civarlarda takribî 3 saat kadar canlılığını, etkinliğini gözetebiliyor. Dolayısıyla kapalı civarda spor yaparken bir de şahsi koşularla spor yaparken sosyal mesafeye dikkat ederek, bu aerosollerin bulaşıcılığını eksiltmemiz gerekli” diye konuştu.

‘SPOR MALZEMELERİ KİŞİSELLEŞTİRİLMELİ’

Spora giderken ya da spor yaparken kullanılan materyallerin şahsi olmasına itina gösterilmesi gerektiğini belirten Doç.
Karaaslan, şahsileştirilemeyen spor aletlerinin ise kullanılmadan evvel kesinlikle dezenfeksiyon kaidelerine uygun olarak arınılması konusunda ihtarlarda bulundu. Spor salonu firmacılarına da büyük vazife düştüğünü belirten Doç. Dr. Karaaslan, açık alanda spor yapacak olanların kendi kentlerinin Covid-19 incelemesini yapabileceklerini açıklayarak, “Bu tehlike incelemeyi yapıldıktan sonra açık havada oksijeni bol olan bir ortamda, düşük tempolu, yaşa uygun, sporcunun mevcut bir hastalığı var veya yok ona göre atletik etkinlik, ufak tempolu yürüyüşten koşuya kadar başlanabilir.
Dr. Karaaslan, buna bağlı olarak da soluk çoğalışının ve soluk derinliğinin çoğaldığını belirtti. Doç. Dr. Karaaslan, “Dolayısıyla ‘spor yaparken maske takmayın, birtakım yan tesirler olabilir’ inancının bütün aksine kapalı alanda spor yapılıyorsa kesinlikle maske kullanılmasını nasihat ediyorum. Şayet spor salonlarında açık hava ihtimali yoksa, bahçesi yoksa ya da havalandırma sistemi yoksa bu cins yerleri de asla nasihat etmiyorum” dedi.

.