Sağlık

Kaliteli Uyku Zayıflatıyor!

Zayıflamanın veya mevcut fitliğinizi gözetmeniz yalnızca yaptığınız egzersizlerden, içtiğiniz su ölçüsünden veya sıhhatli beslenmenizden ibaret değildir.

Sıhhatin ve cılızlığın altın kaidelerinden bir tanesi de nitelikli bir uykudur.

Zira başta beyin olmak üzere bedendeki tüm sistemler, uyku niteliğinden doğrudan etkilenir. Uyku, zekâsal işlevlerden bağışıklık sistemine kadar pek çok faaliyette başı sürüklemektedir.
Uyku ve kilo hakimiyeti arasındaki ilişki uzun süredir öğreniliyor.
Günümüzde sürdürülen çalışmalar, uyku ve kilo hakimiyeti arasındaki bu irtibatın reelinde sanıldığından da eforlu olduğunu ortaya koymaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri’nde yakın zamanda yapılan bir araştırmada, değişik cinsiyetlere ait toplam 18 şahısla çalışma yapılmış, çalışmanın neticesinde daha az yatan şahısların gün içerisinde ortalama 100 kalori daha fazla enerji yaktığı tespit etilmiştir.

Bunun bütün aksine kalori açısından kazanmış gibi görünseler de az yatan şahısların gün içerisinde çok daha fazla yemek yedikleri ve iştahlarının daha fazla olduğu gözlemlenmiştir.

Kısacası kuramda daha az uyku yatanların fazla kalori harcadığı bakılırken, pratikte uyku saatinin düşmesinin dolaylı olarak kilo alınmasına neden olduğu ortaya çıkmıştır.
Bir hafta süren bu deneyin ardından; az uyku yatan şahısların uyku saati artırılmıştır.
Az yatan bireylerin daha fazla yatmaya başladıkları zaman daha sıhhatli yemeye, daha az karbonhidrat ile daha az yağ harcamaya başladıkları da gözlemlenmiştir.

Tüm bu araştırmalara göre az uyku yatmak, bireyin biyolojik saatini değiştirir.

Gece süresince ayakta olan ya da çok geç saatlerde uyuyan insanların sabah çok az kahvaltı yapmasının ya da hiç yapmamasının bir nedeni olarak da bu gösterilmiştir. Sabah saatlerinde biyolojik olarak geceyi yaşadıkları için henüz uyanmış sezmeyen bireyler, özellikle gece vakti saatlerinde daha fazla kalorili besinlere gereksinim dinler.
Yatmadan evvel ılık bir duş yapılabilir. Ilık süt, yasemin çayı veya ıhlamur ile birkaç hafif sıhhatli atıştırmalık yenilebilir. Zira uyumadan evvel aç olmak da uykuya dalış sürecini negatif tesirler.

• Yeşil çay zayıflayanların sıklıkla kullandığı bir çaydır ancak uyarıcı etkisi nedeniyle, uyku problemi yaşayan şahısların uzak durması gerekir. Bunun yerine nebat çayı harcayabilirsiniz. Örneğin yatağa gitmeden evvel soğukkanlılaşmanıza destekçi olacak bir papatya veya nane çayı içebilirsiniz.

• Portakal suyu yerine, vişne suyu içmeniz de uyku niteliğinizi artıracaktır.
Bu mevzuda ayrıcalık olan vişne suyu, uykuyu basitleştiren melatonin maddesini kapsadığı için uykuya geçişinizi yardımlar.

• Uykunuzun gelmesi için içki harcamak yerine, ılık süt içmelisiniz. Içkili meşrubatların uykunuzu basitleştireceğini düşünebilirsiniz fakat bütün aksine sizi kurnaz yakalayıp, gece tedirgin bir uykuya neden olabilir. Süt şekerine hassasiyetiniz varsa badem, yulaf, pirinç veya soya sütü içmeyi sınayabilirsiniz.

• Nitelikli bir uyku için uyuduğunuz yatağın konforu çok ehemmiyetlidir.
Ancak gerilim yüklü kitaplar bütün tersi tesir oluşturabilir. İlk 15 dakika içinde uykuya dalınamazsa, yataktan çıkıp başka bir odaya giderek hafif bir kitap okunabilir.

• Uyku sırasında kafaya takılan meseleleri uyumadan bir günlüğe çözümleri ile beraber anekdot etmek rahat yatmanızı sağlayabilir. Uzman bireylerden bilinecek hafifleme teknikleri sınanabilir. Haftanın belirli günlerinde yapılan yürüyüş, koşma, tenis veya yüzme gibi atletik faaliyetler, şahsı derin ve nitelikli bir uykuya hazırlar.

• Nitelikli bir uyku yatmak için her şey beyninizde başlar.
Bu nedenle yatak odasını yatmak ve cinsellik dışında; başka bir deyişle oturma odası, çalışma odası gibi başka faaliyetler için kullanmamalısınız.

• Yatak odanızda televizyon veya bilgisayarınızı bulundurmamalısınız. Yatak odanızın suskun ve karanlık olmasına dikkat etmeli, ses çıkaran saat ve cep telefonu gibi aletleri yanınıza almamalısınız. Gün içerisinde 2 kadehten daha fazla çay ve kahve içmemeniz de nitelikli bir uyku yatmanıza destekçi olacaktır.

• Akşam saatlerinde fazla akışkan almaktan sakınmalısınız.
Bu gidişat midede hazımsızlığa neden olarak uykunun kaçmasına yol açabilir. Akşam yemekleri uyku saatlerinden en az birkaç saat evvel harcanmalı ve hafif olmalıdır.

• Gün içerisinde çok fazla uyuklamak, gece vakti saatlerinde derin uykuda kalma vaktini kısaltarak uykunun niteliğini bozar. Bu nedenle uykusuzluk sürükleyenler ertesi gün de aynı şikayetin sürmemesi için gündüz şekerleme yapmamalıdır. Özellikle saat 14.00’ten sonra ve akşam yemeği sonrası uyuklamaktan uzak durmak, akşamları derin bir uyku yatmanızı basitleştirecektir.

.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu