Kadınlar için ‘Temiz kozmetik’ çok önemli!

Show Tv ekranlarında sevgili Özge Ulusoy’un programında sorduğu sorulardan birinde neden temiz kozmetik yer aldı...

Sahi neden temiz kozmetik canım? Nereden çıktı şimdi bu konu?

Bir düşünelim. Amerika’da bir kadın (Türkiye’de de artık aynı) bir gün de ortalama 503 ile 1063 arasında kozmetik kaynaklı toksik (zehirli) içeriğe maruz kalıyor. Cilt bu toksinlerin her gün %60’ını emiyor.

Aman canım sende ne olacak? Zaten her şey zehirli demeyin.

 

Dünya sigaranın ve alkolün zararlarını artık tartışmıyor ama kabul ediyor. Tıpkı kozmetikler de masum rujlar, kremler, saç boyaları ve tüm güneş kremi içerikleri de solunan zehirli havanın zararının tartışılmadığı gibi kabul edilme yolunda.

Bir çok Hollywood artisti bu yolda kolları sıvadı mesela. Son dönemde çok taktir ettiğim ödüllü oyuncu Jessica Alba temiz kozmetik içerikleri ile ilgili çalışmaya başladı. Bu yolda Beyaz Saray’ın kapısına dayanan Kardashian kardeş Courtney de hızını alamayıp organik yaşayalım diyenlerden. Bu konu ile ilgili Amerikan Hükümeti’ne çalıştay düzenletecek kadar ileri giden sektörün öncülleri ünlü simaları da bu yola çoktan gönüllü kıldı.

Öte yandan biz son 8 yıldır Türkiye’de temiz kozmetik içerikleri adına bir dizi ürün üzerinde çalışmaya başlamıştık. Malum fondötenler, kapatıcıların ve güneş kremlerinin ciltten uzaklaştırılması adına derinlemesine gözenek temizliği yapabilen ancak temizlik yaparken cilde zarar vermeyen ve hücrelerin iki kutuplu yapısına dost biyo uyumluluk gösteren bir volkanik maske ürettik. Bundan önce Ozonlabs O3RSS Serum ile hücrelerin oksijenasyonuna yardımcı bir anti-aging (yaşlanma karşıtı) içerik çalışmıştık ve cilt lekelerinin giderilmesinde yardımcı olmuştu. Paraben ve sulfat içeriklerinin zararlarını zaten kabul etmiş bu alanda koruyucu kullanmadan nasıl ürünler geliştirebiliriz diye çalışmalar yapmıştık.
Tertemiz sağlıklı ciltler! (Balasu Dündaralp – Magazinn.com)