Sağlık

“İyot eksikliği kansere neden olabilir”

Diyetisyen Gizem Gençyürek, “Bu yetersizlik tiroid, meme ve yumurtalık kanserleri gibi hastalıklar açısından da tehlike oluşturuyor. Türkiye de  iyot noksanlığına bağlı rahatsızlıklar açısından tehlike altında” dedi.

Pendik Medipol Üniversite Sağlık Kurumu’nden Diyetisyen Gizem Gençyürek, iyot beceriksizliğinin pek çok hastalığın yanı sıra kansere de neden olabileceğini açıkladı. İyodun bedenin işleyişinde ehemmiyetli bir yere sahip olduğunu açıklayan Diyetisyen Gizem Gençyürek, “İyot yetersizliği pek çok sıhhat meselesine neden olabiliyor.
Bunun yanı sıra iyot beceriksizliği olan bireyler, tirod, meme, yumurtalık ve prostat kanseri gibi hastalıklar açısından da tehlike altındadır” ifadelerini kullandı.  

“VEJETARYEN VE VEGANLAR RİSK ALTINDA”

Türkiye’nin iyot yetersizliğine bağlı rahatsızlıklar açısından tehlike altında olan ülkelerden biri olduğuna değinen Diyetisyen Gizem Geçyürek, “İyot beceriksizliği açısından tehlike altındaki bireyler; toprağı iyot açısından muhtaç olan ülkede yaşayanlar, vejetaryen ve veganlar, iyotlu tuz kullanımı yapmayanlar ve hamilelerdir” dedi.

Gençyürek, “İyot, tiroid hormonlarının yapısında bulunan ve tiroid hormonun birleşimi için zorunlu olan elzem bir elementtir.
İyot bedene yiyeceklerle ve su ile alınır. Perhize bağlı iyot beceriksizliği, toprak ve suyun iyot içeriğinin düşük olduğu bölgelerde yaşayan insanlarda sık bakılmaktadır. Günlük iyot lüzumu 150 mikrogramdır mcg. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde ise lüzum çoğalmakta ve günlük 200-300 mcg’ye çıkmaktadır. Günlük iyot alımı 50 mcg’nin altında kaldığında tiroid bezi işlevlerini asıllaştıramamaya başlar ve guatr olarak adlandıran gelişmeye başlar. İyodun yeterli olarak bedene alınmadığı vaziyetlerde tiroid hormonunun birleşiminin bozulması neticeyi muhtelif hastalıklar ortaya çıkar.
Bu sebeple iyotlu tuz kullanımına teşvik çalışmaları mevcuttur. İyot beceriksizliği, dünyada hipotiroidizmin önde gelen sebeplerinden biridir” diye konuştu.

HAMİLELİK DÖNEMİNDE DİKKAT

İyot beceriksizliği pek çok sıhhat meselesine neden olabileceğini belirten Gençyürek, “Guatr ve hipotiroid iyot beceriksizliği ile en ilişkili rahatsızlıklardır. Guatr, boynun önündeki şişlik ile kendini belirli eder ve tiroid bezi büyüdüğünü bakılır. Tiroid bezi, tiroid uyarıcı hormon TSH’dan sinyal aldıktan sonra tiroid hormonlarını salgılar.
Ancak bedende yeterli seviyede iyot yok ise yeterli üretimi yapamaz ve tiroid bezi daha çok çalışmaya başlar bu da hücrelerin gelişmesine yol açarak guatra neden olur. Guatr rahatsızlığı olan bireyler yutma ve soluk alma da güçlük yaşayabilir hatta boğulma açısından tehlike altındadırlar. Çoğunlukla yeterli seviyede iyot alımı ile rehabilitasyon edilebilir” biçiminde konuştu.

“BU HASTALIKLARA NEDEN OLABİLİR”

İyot yetersizliği olan şahısların tehlike altında olduğu hastalıklara noktaya değinen Gençyürek, “Bu bireyler; tiroid kanseri, meme, yumurtalık, prostat kanseri için tehlike altındadır.  Bayanlarda kısırlık, hamilelerde düşük, erken doğum, ölü doğum, konjenital anomalilere neden olabilir.
Pişirme esnasında ise, tuz yemeklere pişirme sonrasında ilave edilmelidir” diye konuştu.

EN ZENGİN İYOT KAYNAĞI: DENİZ ÜRÜNLERİ

Tuzlu su balıkları ve kabuklu deniz mahsullerinin iyodun en iyi kaynağı olduğuna noktaya değinen Gençyürek, bu yiyecekleri şöyle sıraladı:

“Natürel iyot kaynağı yiyeceklerden bir veya birkaçı günlük beslenmemizde kesinlikle yer almalı. Ancak iyot beceriksizliği veya iyot beceriksizliğine bağlı rahatsızlıkları olan fertlerin günlük alım ölçüyü, bireyin günlük gereksinimine ve varsa eşlik eden hastalık/hastalıklarına göre dengeli biçimde bir beslenme uzmanı tarafından ayarlanmalıdır.
İyotlu tuzun 1 gramında takribî 70 mcg iyot bulunmaktadır. Dolayısıyla günlük 2 gr iyotlu tuz kullanımı neredeyse erişkin fertler için günlük iyot lüzumunu karşılamaktadır.”

.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu