Yaşam

İtalya’da karantina altında olan Merve Hasman’dan yeni açıklamalar!

İtalya’da yaşayan sosyetik isim Merve Hasman, geçtiğimiz günlerde bir video yayınlayarak İtalya’daki durumdan bahsetmiş ve Türkiye’yi uyarmıştı. Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs sebebiyle en büyük kaybı İtalya verdi. Yaklaşık 70 bin kişinin koronavirüs’e yakalandığı ülkede ölüm sayısı ise 6820’ye yükseldi. Haftalardır İtalya’daki evinden çıkmayan Merve Hasman şunları söyledi:

“Bu olay İtalya’da 21 Şubat’ta başladı. Bir ayda gelinen nokta gerçekten çok iç karartıcı. Empati yapmamız gereken bir dönem, ilk başlarda bu kadar ciddi olduğunu düşünmüyordum. Çok yakınıma gelmeye başlayınca, arkadaşlarım koronavirüs olmaya başlayınca ister istemez etkilendin. Her zaman söylüyorum; panik olmanın bir anlamı yok fakat önlemini de almak gerekiyor.


“SAĞLIK ÇALIŞANLARINA BULAŞMASI İŞİ STRESLİ HALE GETİRDİ!”

İtalya her ülke gibi önlemlerini aldı. Bu bir süreç dünyanın hiç tanımadığı, doktorların hiç tanımadığı bir virüs ile karşı karşıyayız. Aslında ellerinden gelen her şeyi yaptılar ama doktorlara ve sağlık çalışanlarına da bulaşması işi biraz daha stresli bir hale getirdi.

“28 ŞUBAT’TAN BU YANA DIŞARI ÇIKMADIM!” 

Bu herkesin kendine sahip çıkma süreci, herkes kendine sahip çıkmalı. Ülkeler, devletler ellerinden ne gelirse gelsin yapıyor ama siz kendinize sahip çıkmadığınız sürece bu hastalık maalesef er ya da geç o kişileri bulacak. Buna bizler de dahiliz. Ben 28 Şubat’ta evime girdim. Bir daha hiç çıkmadım dışarı.Bir arkadaşımın babası koronavirüs nedeniyle İngiltere’de vefat etti. Bir arkadaşımız ve aile hekimimiz de korona kaptı.

Burada durum her geçen gün daha da ağırlaşıyor, yaşlılar asla evden çıkmıyor. Balkonlarda konserler devam ediyor. Her aileden sadece bir kişinin markete çıkma izni var. Benim de eşim Tomasso Salvatori gidiyor markete. Sadece banka, süpermarket ve eczaneler açık. Çalışmak zorunda olmayanların dışında sokakta insan da yok.

“EVDE KALMAYA DEVAM EDİN!” 

Bu zamanda insanın kendini tanıması ve kendiyle keyif alabilmesi çok önemli. Bu yolculuktan sağlam çıkanlar çok başka bir hayat yaşayacaklar. Evde kalmaya devam edelim lütfen.”

 

İlgili Haberler

Başa dön tuşu