Sağlık

‘İki hareketle boğazına cisim kaçan çocuğun hayatını kurtarabilirsiniz’

Bir önceki yıl enjektörlü çikolatanın kapağı boğazına kaçarak vefatına neden olan 2 öğrenciyi anımsatan Türk Kızılay’ı Adana İlkyardım Eğitim Merkezi ilkyardım eğitmeni Meltem Küçükgül, çocuklarda en sık soluk borusuna yabancı cisim kaçması neticeyi boğulma vaziyetinin yaşandığını belirterek, “Heimlich manevrası yaparak iki harekette yaşam kurtarabilirsiniz” dedi.

Pandemi sebebiyle uzun süredir uzaktan eğitim alan anaokulu ile 1’inci sınıflar 21 Eylül’de, ikinci safhada ilkokul 2, 3, 4, 8 ve 12’nci sınıflar, lise hazırlık sınıfı öğrencileri ile özel ihtiyaçlı öğrenciler ise 12 Ekim’de surat surata eğitime başladı.
Bu noktada veli ve öğretmenlere misyon düştüğünü anımsatan Türk Kızılay’ı Adana İlkyardım Eğitim Merkezi ilkyardım eğitmeni Meltem Küçükgül, yaşanabilen negatif gidişatlar ile buna nasıl müdahale edilmesi gerektiğini uygulamalı anlattı.

‘BASİT TIKANIKLARIN YÜZDE SURATI KURTARILABİLİR’

Gerek mekteplerde gerekse evlerde en fazla karşılaşılan olayın soluk borusuna yabancı cisim kaçması olduğunu belirten ilkyardım eğitmeni Meltem Küçükgül, çocuğun soluk alamayacağı için bütün tıkanma olaylarında boğulma bakılabileceğini aktardı.
Hem öğretmenlerimiz hem annelerimiz esas ilk destek bilgisini alırlarsa başa gelebilecek bir kazada kolay bir müdahaleyle yaşam kurtarılabilir. Bu da kazaların neticesinde sakat kalmaları ve vefatları en aza indirecektir. Vefatların çoğu ilk destekle durdurulabilir. Kolay bir tıkanıklık olayında yüzde surat hepsini kurtarabilirsiniz” dedi.

HEİMLİCH MANEVRASI NASIL YAPILIR?

Küçükgül, Heimlich manevrasını şöyle anlattı:

“Bütün tıkanma gidişatında çocuk, boğuluyormuş gibi ellerini boğazına götürür, soluk alamaz.
İşte bu gidişatı fark edip ‘boğuluyor musun’ dediğinizde yanıt veremiyorsa, evet boğulduğunu anlarsınız. O anda çocuğu sırtı size dönük bir biçimde kendinizi yaklaştırıp öne doğru hafif eğdirerek bir elinizde çocuğu çenesinden anlarsınız. Öbür elinizle çocuğun iki kürek kemiğinin ortasına elinizin topuğuyla kaydırarak yukarıya doğru 5 kere sırt vuruşu yaparsınız. Bunu yaptıktan sonra çocuğu yeniden aynı pozisyonda yakalayıp göbek deliği ile göğüs çukurunun ortasına iki elinizi birleştirip yukarıya ve ileri doğru 5 kere karın basısını yaparsınız.
Burun kanamasında çocuğu durgunlaştırıp öncelikle dik bir gidişatta oturur vaziyete getirmeliyiz. Daha sonra başını hafifçe öne eğip burun kanallarına 5 dakika baskı uygulamalısınız. Bu biçimde burun kanaması duracaktır. Bazen de kahvaltı yapmadan gelen çocuklarda kan şekerinin düşmesi neticeyi bayılma gibi gidişatlarla karşılaşabilir. Çocuk kendini makûs sezerse bir küp şekeri bir kadeh su veya meyve suyuna katıp içirilerek bu gidişattan kurtarılabilir. Kafaya alınan darbe, yüksek bir yerden düşme, başını çarpma gibi olaylarda ise çocukta mide bulantısı, baş dönmesi gibi gidişatlar varsa, kendini makûs seziyorsa muhakkak en yakın sıhhat kuruluşuna gidilmesinde fayda var” diye konuştu.

‘YANLIŞ UYGULAMALAR ÖLDÜREBİLİR’

Bilgisiz, kulaktan dolma, eğitimi alınmadan yapılan müdahalelerin vefatla sonuçlandığının altını çizen Küçükgül, şu örnekleri verdi:

“Mektep kantinlerinde baktığımız enjektörlü çikolatanın kapağı boğazına kaçan iki çocuk yaşamını kaybetti.
Annesi ve teyzesi nasıl müdahale edeceğini öğrenemiyor. Teyzesi elektrik süpürgesi getiriyor, çocuğun ağzına elektrikli süpürge yakalıyorlar. Elektrik süpürgesi ciğerlerdeki tam havayı çekince çocuğun ciğerleri patlıyor ve yaşamını kaybediyor. Bunları önleyebilmemiz çok kolay reelinde. O surattan ilk destek eğitimlerini almaları gerekiyor. Bu vaziyetlerde yapılacak müdahale yeniden Heimlich manevrasıdır.”

İKİ ÇOCUĞU İÇİN İLKYARDIM EĞİTİMİ ALIYOR

Türk Kızılay’ı Adana İlkyardım Eğitim Merkezi’nde 7 ve 1 yaşındaki iki çocuğu için ilkyardım dersi alan kursiyerlerden Hakan Üregin, “Çocuğum Azra Üregin 7 yaşında 2’nci sınıfa başladı.
1 yaşında da bir bebeğim var. Onlarla ilgili boğazlarına rastgele bir şey takıldığında, kaza geçirdiklerinde, yanık oluştuğunda çevremizde dinlediğimiz yanlış müdahaleler yerine doğru uygulamada bulunabilmek için biz bunun dersini almaya buraya geldik. Çok zaferli ve iyi anlatıyor hocamız. Uygulamalı olduğu zaman daha iyi kavrıyoruz. Yalnızca kitaptan okumayla anlaşılmıyor. Uygulamalı daha iyi biliyoruz” dedi.

.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu