Ana Sayfa Yaşam Hıncal Uluç, Hüseyin Yayman'ın Hatay'a hizmetlerini yazdı!

Hıncal Uluç, Hüseyin Yayman’ın Hatay’a hizmetlerini yazdı!

Sabah gazetesi yazarı Hıncal Uluç, 25. Dönemde AK PARTİ İstanbul Milletvekili, 64 ve 65. Hükûmetlerde Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı olarak görev alan ve 27. dönemde Hatay Milletvekili olarak hizmetlerini sürdüren Hüseyin Yayman‘ın girişimi ile Hatay‘da açılacak olan Musadağ Müzesi‘ni köşesine taşıdı. Türkiye’nin tek Ermeni köyü, Hatay Vakıflıköy‘de açılacak olan Musadağ Müzesi‘ni ve Hüseyin Yayman‘ın hizmetlerini kaleme alan Hıncal Uluç‘un Sabah Gazetesi‘ndeki yazısının tamamı şu şekilde:

“Sevgili dostum, eski Kültür Bakan Yardımcısı, yeni Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman’dan aldığım haber, harika bir 19 Mayıs armağanı oldu bana.

19 Mayıs 1919’da İstanbul’dan yola çıkan geminin yarattığı “Yeni Türkiye”nin ne olduğunu dünyaya anlatan bir haberdi o, çünkü..

Hatay, zaten Yeni Türkiye’nin simgesi bir ilimiz..

Hatay halkı, Birinci Dünya Savaşı sonrası sınırları, kazananlar tarafından neredeyse cetvelle ve petrole göre çizilen yapay Arap devletlerinden birinin parçası, Fransız sömürgesi olarak kalmaktansa, kendi oyları ile, bu 19 Mayıs Türkiyesi’ne katılma kararı vermişti..

Bu simge Hatay’da, bir de simge köy vardı.. Gitmiş, görmüş, 18 Ekim 2018’de bu köşede yazmıştım size..

“Minnacık ama nasıl ‘Dev’ bir köy” diye..

“43 haneli, 130 nüfuslu.. Ama dünyaya örnek Hatay’ın, anlamı dünyalara sığmaz şirin köyü” demiştim..

Hatay, üç büyük dinin buluşma noktası adeta.. Dünyanın ilk Hıristiyan kilisesi burada..

Anadolu’nun ilk İslam camisi burada.. 50 metrelik daracık bir sokakta, hem cami, hem kilise, hem sinagog var..

Ezan.. Çan.. Hazan sesleri ayni sokaktan yayılıyor.

Yayman dost, Öcal ağbim, Özay ve Ercan’la çıktığımız Hatay gezimize genç Arkeolog Erdem Çinkay’ı mihmandar yapmış, ben de Erdem’e “Önce Vakıflı Köyü” demiştim.

Neden?.

Hazreti Musa ile Hızır Aleyhisselam’ın buluştukları ve birlikte, Kuran’da uzun uzun anlatılan yolculuğa çıktıkları yer, bu Vakıflı köyündeydi, işte.

Hz. Musa, Yüce Tanrı’nın kendisine tarif ettiği yere gelince oradaki bir su kaynağının başında durmuş, eğilip bir tas içmek için, bastonunu ıslak ve yumuşak toprağa dikmişti.

Döndüğünde o bastonun yeşerdiğini gördü..

O su, Hayat Suyu, Ab-ı Hayat orada hala akıyor..

Yüzlerce yaşında, ancak on kişinin el ele vererek sarabileceği devasa ağaç orada..

..ve asıl önemlisi..

Vakıflı, 19 Mayıs Türkiyesi’nin tüm gelenek ve görenekleriyle muhafaza edilmiş tek Ermeni köyü..

Orada unutulmaz dostlar edindim.

Köyde kadınlar kolu kurup, ürettikleri el işleri ve yerel şarapları satan ve adı “En Değerli” anlamına gelen Kuhar Kartun!.

Telefonunun zili “Sarı Gelin” çalıyor..

Anadolu ve Kafkasların ortak türküsü..

Oturup kahve içmeden, Vakıflı gençlerinden Misak Hergel, köyün minik ama çok şirin kilisesine götürdü beni. Nasıl güzel, nasıl sıcak..

Kahvede emekli felsefe hocası, ama günümüz Feylesofu Boğos Silahlı ve Köy Ermeni Cemaati Başkanı Cem Çapar’la da tanıştım.

Ne sıcak saatler geçirdim, Vakıflı’da.. Hepsine “Mutlak gene geleceğim” sözü vererek, sarmaş dolaş olarak ayrıldık.

Yayman dostla anlaşmamız..

19 Mayıs Türkiyesi, Vakıflı’da iki sene içinde “Musadağ Müzesi” açacaktı. O açılışta, orda olacaktık işte..

Yayman dost, Müze yöneticisi Lora Baytar Çapar‘ın notunu iletti bana..

“Türkiye’nin tek Ermeni köyü, Hatay Vakıflıköy’de Musadağ Müzesi ziyaret edilmeye hazır.
Koronavirüs önlemleri sebebi ile resmi açılış, yıl sonunda veya 2021 yılında yapılacak ama, müze, normalleşme durumunda, muhtemelen Haziran ayından itibaren ziyaretçilere açılacak.

Vakıflı Köyü, Türkiye’nin, toplum yaşantısını ve geleneklerini sürdüren, dilini kaybetmemiş tek Ermeni köyü ve korunması gereken kültür varlıklarından biri.

Hatay’ın çok kültürlü yapısının önemli yapıtaşlarından biri olan köyün, geçmişten günümüze taşıdığı geleneksel yapı, kültür ve turizm açısından oldukça önemli..

İşte bu bilinçle,Vakıflıköylüler, DOĞAKA (Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı) desteğiyle kolları sıvadı ve geçtiğimiz aylarda yapımı tamamlanan Musadağ Müzesi’ni kurdular..”

19 Mayıs 1919’da yola çıkan gemi Mustafa Kemal’i ve onun kafasındaki “Yeni Türkiye Ruhu”nu taşımasaydı, bugün Vakıflı Köyü, bugün Musadağ Müzesi, ayni daracık sokakta Ezan, Çan ve Hazan sesi olur muydu?.

Musadağ Müzesi, işte bu yüzden 19 Mayıs Türkiyesi’nin simgesidi”

Son Eklenenler

Seyrederiz, Türkiye’nin en büyük dizi, film ve anime platformu!

Sizlere Türkiye’nin en iyi dizi, film ve anime platformu Izleriz’i tanıtmaktan dolayı büyük bir coşku dinliyoruz. Henüz 1 yaşını doldurmamış Izleriz, an itibariyle Türkiye’nin dizi, film ve anime platformları arasında yer edindi. Bizlerin de haberleri bu platformdan çaldığı bir hakikat. Bunu öğreniyorsunuz diye düşünüyoruz. Ah, şayet ilk kere duyduysanız sizleri bilgi aldırmış olalım: Bizler, çoğu haberi Izleriz platformundan kopyala yapıştır yaparak çalıyoruz. Hatta Izleriz bizlere diz çöktüremesin diye DMCA ve telif hakkı […]

.

The Eternals ertelendi

Marvel Comics çizgi romanlarından adapte edilen ve Marvel Studios tarafından çekilen 25. Marvel Sinematik Cihanı süper kahraman filmi “The Eternals”, Koronavirüs suratından ertelendi. Tüm dünyayı tesiri altına alan ve büyük bir sıhhat tehdidi oluşturan Koronavirüs, pek çok sektör gibi sinema sektörünün de aksamasına neden oldu. Sinema salonlarının çoğu, istenilen alıcı rakamına erişemiyor. Bu senenin en fazla beklenen filmlerinden biri olan “Tenet” dahi gişedeki temenniyi karşılayamadı. Vizyon tarihi 2020 olan filmlerin çoğunun, 2021’de […]

.

Serdar Ortaç’tan Nafaka Açıklaması

Ataşehir’de bir mekanda sahne alan Serdar Ortaç’tan nafaka açıklaması. Serdar Ortaç, Chloe Loughnan ile 5 sene süren evliliğini tek celsede 2019 senesinin ağustos ayında noktalamıştı. Chloe Loughnan kimdir? Serdar Ortaç kimdir? Serdar Ortaç “Daha Çok Borcum Var” Serdar Ortaç’tan nafaka açıklaması. Boşanmanın ardından Serdar Ortaç’ın daha önceki eşi Chloe Loughnan’a nafaka ödemesi gerekirken aylardır ödemediği geçtiğimiz …

.

Amazon Prime’ın İlk Türk Dizisi Artı’nın Oyuncu Kadrosu Belli Oldu..

Son zamanların en büyük dizi ve sinema platformu olan Netflix’e rakip olan Amazon Prime Video platformu, 16 Eylül tarihi itibariyle izlenmeye başlandı. Hatta Amazon Prime’ın ilk Türk dizisi Artı’nın oyuncu kadrosuda belirli oldu. İşte Ayrıntılar.. Netflix’e Rakip Amazon Prime Video’da En İyi Dizi Ve Filmler… Amazon Prime’ın İlk Türk Dizisi Artı’nın Oyuncu Kadrosu Belirli Oldu.. Amazon …

Black Widow ertelendi

İlk olarak 2010 senesinde, Iron Man 2 filminde Marvel Sinematik Âlemi’ne giren Black Widow karakteri, daha sonra Avengers filmlerinde de izleyici karşısına çıkmıştı. Marvel Sinematik Âlemi’nde çokça baktığımız ama öyküsüne dair pek bir bilgimizin olmadığı karakterin bağımsız filmi, 1 Mayıs 2020 tarihinde vizyona girecekti. Ancak tüm dünyayı tesiri altına alan ve büyük bir sıhhat tehdidi oluşturan Koronavirüs sebebi ile vizyon tarihi 6 Kasım 2020 olarak değiştirmişti. Koronavirüs pandemisi suratından sinema salonlarının çoğu yeteri kadar […]

.

Yaşam