Medya

Hayat Sende Derneği’nden Kimsesizler dizisinin tanıtımıyla ilgili açıklama

Fox TV’nin başrollerini Burcu Özberk ve Erdal Beşikçioğlu’nun paylaştığı yeni ve iddialı dizi projesi Kimsesizler’in yayınlanan tanıtımı kavga yarattı. Yeni dizinin tanıtımındaki bazı diyaloglar, devlet gözetmesindeki kimsesiz çocuklarla ilgili yanlış algılara neden olduğu mazeretiyle tenkit aldı. Hayat Sende Derneği’nden Kimsesizler dizisinin tanıtımıyla alakalı yazılı açıklama yapıldı.

İşte Hayat Sende Derneğinin mevzuyla ilgili yazılı açıklaması:

Hayat Sende Derneği devlet gözetmesi altında yetişen çocuk ve gençlerin yaşama denk ve eforlu bir biçimde atılması için çalışmalar yürütmektedir.
Bu sebeple “evlatlık almak, yurt çocuğu, kimsesiz çocuk” gibi söylemleri kabul etmeyerek “evlat edinmek, koruma altında yetişen çocuk, korunmaya lüzumu olan çocuk” söylemlerini yaşama geçirdik.

 

Biz koruma altında yetişen çocuklarımızı kuvvetlendirirken ve bu mevzuda medyadan çocukların yaşamına pozitif katkılar beklerken, karşılaştığımız manzara FOX TV’de yayınlanması tasarlanan, Med Yapım tarafından hazırlanan “Kimsesizler” dizisi ile çocuklara yönelik yaralayıcı, manipüle edici ve ufak düşürücü söylemleri oldu. Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Kontratı’ne göre her çocuğun bir aile alakası ve şefkati ile büyüme hakkı vardır.
Evlat edinme ve gözetici ailelik gibi çocuklara aile etrafı sunan ve titizlikle yürütülen bakım modellerinin gerçek değil söylemlerle yaralanması, hem bu bakım modellerini yürüten Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na hem de çocuklara bu bakımı hassasiyetle sağlayan ailelere karşı yapılan büyük bir haksızlıktır.

Hayat Sende Derneği olarak bugüne kadar korunduğumuz değerler yönünde bu dizinin yayından kaldırılması için tüm adımları hissedarlarımızla beraber atacağımız sözünü kamuoyuna duyuruyoruz.

Unutmayalım kimsesiz çocuk yok, ben var, sen var, biz varız!

Çocukları asla yalnız bırakmayız!

.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu