Hayat Sende Derneği’nden Kimsesizler dizisi nedeniyle Fox TV’ye eleştiri!

Takip Et:
Hayat Sende Derneği’nden Kimsesizler dizisi nedeniyle Fox TV’ye eleştiri!
Hayat Sende Derneği’nden Kimsesizler dizisi nedeniyle Fox TV’ye eleştiri!

Kimsesizler adlı dizinin fragmanlarının yayınlanması ile beraber başlayan tepki dalgası devam ediyor. Henüz yayınlanmamasına karşın RTÜK’ün analize aldığı dizi hakkında bir tepki de Hayat Sende Derneği’nden geldi… Dernek tarafından yapılan açıklamada dizinin çocuklar üzerindeki makûs tesirinden bahsedildi. İşte dernek tarafından yapılan açıklamanın tamamı:

Hayat Sende Derneği devlet gözetmesi altında yetişen çocuk ve gençlerin yaşama denk ve eforlu bir biçimde atılması için çalışmalar yürütmektedir.
Etiketleyici söylemlerin koruma altında yetişen çocuk ve gençlerin yaşamlarında karşılarına mani olarak çıktığını baktık. Bu sebeple “evlatlık almak, yurt çocuğu, kimsesiz çocuk” gibi söylemleri kabul etmeyerek “evlat edinmek, koruma altında yetişen çocuk, korunmaya gereksinimi olan çocuk” söylemlerini yaşama geçirdik.

Biz koruma altında yetişen çocuklarımızı kuvvetlendirirken ve bu mevzuda medyadan çocukların yaşamına pozitif katkılar beklerken, karşılaştığımız manzara FOX TV’de yayınlanması tasarlanan, Med Yapım tarafından hazırlanan “Kimsesizler” dizisi ile çocuklara yönelik yaralayıcı, manipüle edici ve minik düşürücü söylemleri oldu.

Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Kontratı’ne göre her çocuğun bir aile alakası ve şefkati ile büyüme hakkı vardır.
Evlat edinme ve gözetici ailelik gibi çocuklara aile etrafı sunan ve titizlikle yürütülen bakım modellerinin gerçek değil söylemlerle yaralanması, hem bu bakım modellerini yürüten Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na hem de çocuklara bu bakımı hassasiyetle sağlayan ailelere karşı yapılan büyük bir haksızlıktır.

Hayat Sende Derneği olarak bugüne kadar korunduğumuz değerler yönünde bu dizinin yayından kaldırılması için tüm adımları hissedarlarımızla beraber atacağımız sözünü kamuoyuna duyuruyoruz.

Unutmayalım kimsesiz çocuk yok, ben var, sen var, biz varız!

Çocukları asla yalnız bırakmayız!

Hayat Sende Derneği

.