Hayaletler, Festival Yolculuğunu Antalya, Varşova ve Ghent Film Festivalleriyle Sürdürüyor

Takip Et:
Hayaletler, Festival Yolculuğunu Antalya, Varşova ve Ghent Film Festivalleriyle Sürdürüyor
Hayaletler, Festival Yolculuğunu Antalya, Varşova ve Ghent Film Festivalleriyle Sürdürüyor

Venedik’ten mükâfatla dönen Azra Deniz Okyay imzalı Hayaletler, şenlik yolculuğunu sürdürüyor. Film, ekim ayında Antalya, Varşova ve Ghent film şenliklerinde gösterilecek.

Azra Deniz Okyay’ın yazıp idarediği, yapımcılığını Dilek Aydın’ın üstlendiği Hayaletler’in şenlik yolculuğu ekim ayında da devam ediyor. Dünya prömiyerini bu ay başında 77. Venedik Film Şenliği’nin ehemmiyetli paralel ve bağımsız kısımlarından Venedik Beynelmilel Eleştirmenler Haftası’nda yapan ve burada en iyi film seçilerek Büyük Ödül’ün sahibi olan Hayaletler önümüzdeki Antalya, Varşova ve Ghent film şenliklerinde seyirciyle buluşacak.

Gelecek hafta başlayacak Antalya Altın Portakal Film Şenliği’nin Milli Uzun Film Müsabakası’nda Türkiye prömiyerini yapacak olan film, 9-18 Ekim tarihlerinde tertip edilecek 36.
13-24 Ekim tarihlerinde Belçika’da tertip edilecek 47. Ghent Film Şenliği’nde senenin noktaya değinen bağımsızlarıyla beraber jüri karşısına çıkacak.

Hayaletler, 47. Ghent Film Şenliği’nde Nomandland, Vitalina Varela, There Is No Evil Gibi Filmlerle Yarışacak

Avrupa’nın en ehemmiyetli şenliklerinden biri sayılan ve müziğin sinemadaki ehemmiyetinin altını çizen Ghent Film Şenliği’nin ana müsabakasına seçilen film; Mohammad Rasoulof’un Berlin’den Altın Ayı mükâfatlı There Is No Evil, Chloé Zhao’nun Venedik’te Altın Aslan’ı, Toronto’dan Seyirci Mükâfatü’nü almış Nomadland, Pedro Costa’nın Locarno’da Altın Pars dâhil üç mükâfat kazanan Vitalina Varela, Fanny Liatard ve Jérémy Trouilh’in Cannes’ın bu seneki özel seçkisine alınan Gagarine, Fransız oyuncu ve rejisör Maïwenn’in Fanny Ardant ve Louis Garrel’lı ADN, “Adrienn Pál” ile tanınan Macar rejisör Ágnes Kocsis’in Eden, Kelly Reichardt’ın Deauville’den Jüri Özel mükâfatlı First Cow ve Sean Durkin’in Jude Law ile Carrie Coon’u buluşturan The Nest’in de aralarında olduğu 12 film ile beraber En İyi Film dalında Büyük Mükâfat ve müzik ve ses tasarımı dalında verilen Georges Delerue Mükâfatü için yarışacak.

Beynelmilel dağıtımı Béla Tarr, Lucrecia Martel, Karim Aïnouz, Paz Encina gibi pek çok yaratıcı sinemacıyı destekleyen MILLÎ PRODÜKTIVITE MERKEZI Premium tarafından yapılan ve İspanya, Almanya, Avusturya ve Yunanistan hakları satın alınan Hayaletler, şenlikler kadar eleştirmenlerin de 2020 favorilerinden birine dönüştü.

Dünyanın saygıdeğer sinema yayınlarından Screen Daily’de “Etkileyici bir ilk film.
İngiliz sinema yayını Eye For Film de filme 5 yıldız vererek şunları açıkladı: “Görüntü rejisörü Barış Özbiçer’in görüntüleri Okyay’ın akıcı bir samimiyetle sürüklediği filmine ivme kazandırıyor ve punk enerjisini giderek artırıyor.”

Hayaletler, tüm Türkiye’de saatlerce süren elektrik kesintisinin olduğu tek bir günde geçiyor ve o gün İstanbul’un Sucular semtinde yaşananları dört değişik karakterin birbirine geçen hikâyesi üzerinden anlatıyor.
Filmin noktaya değinen müziklerini ise seçenek projeleriyle tanıdığımız bağımsız müzisyen Ekin Fil yaptı.

Türkiye vizyon tarihi gelecek aylarda belirli olacak filmden yayınlanan fragmanı ve afişi aşağıda tespit edebilirsiniz.

.