Sağlık

Havuç Kanseri Önlüyor!

Türk insanı olarak sofraya ve yemek kültürüne çok önem veririz. Her yöremizin çeşitli tatlatı ve lezzetleri vardır. Sofralardaki vazgeçilmezlerimizden biri de salatadır! Mevsim salatası, çoban salatası ve diğerleri… Salatada havuç da varsa tadından yemez! Küçüklüğümüzde çizgi filmlerde havuç deyince aklımıza tavşanların en sevdiği yiyecek geliyordu. Evet doğru ama biz insanlara da birçok faydası var havuçun! Gelin birlikte inceleyelim tavşanların en çok sevdiği ve bizimm sofralarımızdaki salatamızdan eksik etmediğimiz havuçun bakın nasıl faydaları varmış?

Havuç, ülkemizde ve birçok dünya ükesinde en yaygın kullanılan kök sebzelerinin başında geliyor. Uzmanlara göre, havuç tam bit vitamin kaynağıymış. Özellikle, lif içermesi birçok faydasını da beraberinde getiriyor. K vitamini, sodyum, fosfor, kalsiyum, C vitamini, niasin ve B6 vitamini kaynağıymış havuç…


Meme ve kolon kanserini önlediğini de söylüyor uzmanlar! Dünya çapında yapılan birçok araştırmanın sonucunda havuç yitenlerin akciğer kanserine yakalanma riskinin daha düşük olduğunu belirtiyor.

YÜKSEK KOLESTROL SORUNU OLANLAR DİKKAT!
Havuçun faydaları bunlarla da bitmiyor. Kalp hastalıklarına sebep olduğu bilinen yüksek kolesterole karşı savaşta da havuç yemenin birçok yararı olduğu söyleniyor.

GÖZLERE İYİ GELİYOR, GÖRME KABİLİYETİNİ GELİŞTİRİYOR!
Havuçun halk arasında en çok bilinen özelliği ise, görme kabiliyetini geliştirmesi! Uzmanlar bu bişginin doğru olduğu görüşünü savunuyor. Yani, annelerimiz ‘Bak yabrum bol bol havuç yemelisin gözlerine iyi gelir’ derken doğru söylüyormuş. Sebebi ise, içeriğinde yeterli miktarda A vitamini içermesi!

Dünyadaki en önemli hekimlerin ve bilim insanlarının yaptıklatı araştırmalara göre, havuçun diğer faydaları diyabet kontrolü, düşük kan basıncını dengeleme, bağışıklığı artırması, kabızlığı önlemesi ve sindirimde yardımcı olması! Kısacası, boş boş havuç yemeye devam!

İlgili Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu