Sağlık

Hastalarla teması azaltmak için, ilaç dağıtan robot geliştirdiler

Geliştirilen robot, hastalara ilaçlarını götürerek, sağlık görevlilerinin tehlikeli hastalarla temasını eksiltiyor.

Gemerek Şehit Ahmet Karahan Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi Elektrik Elektronik Teknolojileri Kısmı’nde eğitim gören öğrenciler Sinan Kestane 18, Mertcan Demir 17 ve Yasin Yeşildağ 16, koronavirüs döneminde sıhhat çalışanlarının, koronavirüs hastalarıyla temasını sınırlamak emeliyle bir robot planlamaya karar verdi. Danışman öğretmenleri Alper Ulaş ile beraber çalışan öğrenciler, mektepteki materyaller ile sanayiden topladıkları atık materyallerle 2 ayda uzaktan hakimiyet edilebilen robot geliştirdi.
Koronavirüs hastalarıyla teması önleyen robotu planlayan öğrenciler geliştirilmesi için yardım bekliyor. 

‘TEMASSIZ OLARAK HASTAYA İLAÇ GÖTÜREBİLİYOR’

Gemerek Şehit Ahmet Karahan Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Muharrem Daşan, koronavirüs sebebiyle öğrencilerin sıhhat çalışanlarının hastayla temasını sınırlamak emeliyle bir robot planladığını belirterek, “Mektebimiz bu mevzuda çok etkin.
Bu anlamda bizim ARAŞTIRMA VE GELIŞTIRME takımımız var. Danışmanlarıyla beraber özellikle sıhhat çalışanlarının maruz kaldıkları sıhhat meselelerinden gözetmek için bir çalışma yapalım dedik. ARAŞTIRMA VE GELIŞTIRME çalışması biten robotumuz şu anda uzaktan temassız olarak rastgele bir hastaya ilacını ulaştırabiliyor. Biz bu çalışma için 2 aydır uğraşıyoruz. Daha evvel ilçe genelinde planladığımız maskelerle yurttaşa, gereksinim sahiplerine, sıhhat çalışanlarına fiyatsız olarak dağıttık.
Dostlarımız kendi olanakları ve özverileriyle bunu yaptılar” dedi 

‘ROBOTU GELİŞTİRMEYİ DÜŞÜNÜYORUZ’

Robotun atık materyallerden üretildiğini ifade eden Daşan, “Robotumuz atık materyallerle, sanayilerden parça alınarak planlandı. Mesela robotun yukarıya kaldırma sistemi bir otomobilin sırça motorundan söküp çocuklar bu hale getirdiler.
Bu gibi vaziyetlerde hakikatinde ehemmiyetli olan bir fikir üretmek ve bu fikir miktarında çocukların ne yapabildiği etrafsal faktörleri göz önünde bulundurarak dış dünyayla bağlantı halinde olmaları daha ehemmiyetli. Bu robotu geliştirmeyi düşünüyoruz. Çok değişik işlevleri var. İstenilen yerde çok rahatlıkla kullanılabilir. Alt yapısı ve manayı hoş bir alet, korunma sanayinde kullanılabilir. Temassız olarak risk olan yerlerde kullanılabilir. Özellikle el, ayak kesilerinin çok fazla olduğu fabrikalarda kullanılabilir.
Pandemi döneminde koronadan dolayı kimse birbirine yaklaşamıyor. Biz böyle bir şey düşündük. Sanayiye gittik. Alt tarafını mektebimizdeki mobilya kısmında yaptık. Elektrik aksamı tamamen bize ait. Bir koliyi veya başka bir şeyi rahatlıkla getirip, götürebiliyor. İleri ki dönemlerde daha da geliştirmek istiyoruz” dedi.

.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu