Medya

Hande Erçel Kimdir? Nereli – Boyu – Yaşı – Dizileri – Ailesi

Hande Erçel, 24 Kasım 1993 tarihinde Bandırma’da doğmuştur. Türk dizi ve sinema oyuncusu.

Ismi: Hande Erçel
Doğum Tarihi: 24 Kasım 1993
Doğum Yeri: Bandırma
Boyu: 1.75 m.
Kilosu:  50 kilo
Burcu: Akrep
Göz Rengi: Koyu Kahverengi
Saç Rengi: Siyah
Annesi: Aylin Erçel
Babası: Kaya Erçel
Kardeşleri: Gamze Erçel
Instagram: https://www.instagram.com/handemiyy/
Evcil Hayvanları: Köpeği ve kedisi var.

Ailesi:  Babasının beyaz eşya bayisi vardı, annesi ise ev hanımı.
Annesini 2019 senesinde kaybetti. “Çok şanslıyımki hoş bir ailede yetiştim. Sevgi dolu minik bir aileyiz.”

Çocukluk seneleri: Balıkesir, Gönen’de bir sitede gelişti. Çocukluğu caddelerde oynayarak geçti. Sahnede olmak çocukluk hayaliydi. “Orada bir parkımız vardı. O surattan hiç ev kızı olmadım, cadde çocuğu gibiydim. Ablamla ikiz gibi geliştik. Minik bir yer olduğu için mahalle kültürümüz vardı. O dönemden gelen sağlam dostluklarım var.
Çocukken de tiyatro oyunlarında rol aldım, zati içimdeki bu tutku tiyatroyla başladı. Lisedeyken bir oyun sahneleneceği zaman hep başı sürüklerdim, hatta Figen Öğretmen, bir gün bu yolda ilerlersem mükemmel yerlere gelebileceğimi açıklamıştı. Bana çok inandı, ben de bu motivasyonla devam ettim ama kara kalem çizime de çok maharetliydim ve babam bu kabiliyetimi değerlendirmemi istedi. Mimar Sinan Hoş Sanatlar Üniversitesi Geleneksel Türk Sanatları Kısmı’nü de kazanınca oyunculuğu dışarıdan eğitim alarak da yapabileceğime inandım; iyi ki öyle yapmışım.”

Eğitim yaşamı: Mimar Sinan Hoş Sanatlar Üniversitesi Geleneksel Türk Sanatları Kısmı’nden mezun oldu.
Yeniden aynı sene Azerbaycan’ın Başşehri Bakü’de tertip edilen ‘Miss Civilization of the World’ da ise ikincilik derecesi aldı. Bu yarişmalar yaşamının akışını değiştirdi.  

Oyunculuğa ilk adım: Televizyon serüvenine,  2013 senesinde ‘Çalıkuşu’ dizisiyle başladı.

Hangi proje ile parladı? ‘Güneşin Kızları’ dizisinde canlandırdığı ‘Selin’ karakteri ile dikkatleri üzerine çekti.

Şahsiyet özellikleri: Göz önünde olmayı beğeniyor, coşkulu, devingen.
Kadehin her zaman dolu tarafımı bakmaya çalışırım, zira boş tarafını bakarsam bu yaşamıma yansır. Moralimin bozulduğu gidişatlar elbette oluyor ama o zaman da kendimi motive edecek bir şey tespit ediyorum.”

Şahsi gelişim: Her zaman kendini geliştirmek gerektiğini düşünüyor ancak, oyunculuğun kalpten geçtiğine inanıyor. “Eğitim ile kalbinizden geçirdiğiniz duygular birleşmeli. Mimar Sinan Hoş Sanatlar Üniversitesi benim için vizyon demek.
Oraya girdiğim an dedim ki kendi kendime ‘Evet, ben buraya aitmişim.’ Yaşama değişik yerlerden bakmayı biliyorsun, estetiği bakıyorsun.”

Sosyal: Seyahat etmeyi çok beğeniyor. Hala İstanbul’un bakmadığı yerleri var zaman ayır oralara gitmeye çalışıyor. Çizim yapmayı, dostlarıyla buluşup bir yerlere gitmeyi beğeniyor.
“Göz önünde olmayı beğeniyorum, zira göz önünde olduğunda daha çok insana kendini anlatabiliyorsun. İnsanlar kalbindeki iyiliği de hoşluğunu da bakabiliyor. Bu vaziyet insanlara reelde nasıl biri olduğumu, işimi nasıl aşkla yaptığımı anlatıyor.”

Mutluluk kaynağı: Duruşuyla, gücüyle ve yaşamdaki emeliyle çevresindeki insanlara esin kaynağı olmayı çok beğeniyor. “İnsanların biraz da olsa beni tanıması çok hoş. Belki de bu samimiyetim onlara geçtiği için, bu kadar kısa zamanda bunları yaşıyorum.”

İlk sinema filmi: Yasin Uslu/ Deli Dersane Üniversitede

Aşka bakışı: “Aşkta mana var tabii ama bir yerde devre dışı kalıyor.
Kalbin istediğini yapmak zorundasın. Ben basit aşık olamam.”

Yaşama bakışı: Yaşamı yine keşfettiği bir dönemden geçiyor. “Yaşamın hem başında hem sonundayım gibi seziyorum. Yavaşladığım, daha çok düşündüğüm bir zamandayım. Suallerim var ve yanıtları için çabuk etmiyorum. Yaşayarak tecrübelemenin ve bilmenin tadını aldım. Son senelerde bütün anlamıyla değiştiğim bir dönem oldu. Evvelinde kendimi durduramazken şimdi dinginliğimin geldiği noktaya ben dahi afallıyorum.
Bundan neşe de alıyorum. Bu benim için bir amaç değildi, kendiliğinden bu biçimde gelişti. Ancak bazen zamanından erken bir durulma olduğunu düşünmüyor da değilim.”

İş yaşamına bakışı: Geldiği noktayı daimi kılmak için çılgın gibi çalıştığını açıklıyor. “Gerçekten çok çalışıyorum. Hep üstüne koymak, hep daha ileri gidebilmek için. Minik ve sağlam adımlarla uzun bir yol yürümek amacındayım. Bunun için de tek yol çalışmak.
Ama öğreniyorum ki başka biri olarak değişik dünyaları keşfetmeyi beğeniyorum. Güneşin Kızları, Selin karakteri kariyerimdeki kırılma noktam, serinkanlılıktan kalabalığa geçişim. Göz önünde olmayı hoşlanmam, ‘Herkes bana baksın, tüm alaka bende olsun,’ anlamında değil asla. Tersine, çekimserim bu mevzuda. Göz önünde olmak benim için esin vermek anlamına geliyor. İnsanlarla bağlantım hep eforluydu, yalnızca, ‘Neden daha fazla insanla bağlantı kurmayayım ki?’ dedim.

Kariyer tasarıyı: Oynamayı istediği rakamsız karakter var.
İleride Çağan Irmak’la çalışmak da niyetleri arasında. “Bir şey istiyorsam, elde edene kadar vazgeçmem. Hayat bugüne kadar hep istediklerimi verdi. Bir yandan kader, bir yandan beceri ama ben bunun özveriyle de alakalı olduğunu düşünüyorum. Bundan sonra da böyle devam edeceğim, her şey kendim için.”

Gelecek Hayali: Oyunculukla alakalı niyetleri; Kendisini daha çok  sinemada bakmak, ne yapıp ne yapamayacağımı kavramak istiyor. “Bir dram filmi olabilir mesela.
“Her zaman her karakterde yarattığı kendi olma hali sayesinde ona olan alkışım hiç eksilmiyor.”

Hoş bayan tarifi nasıl? Güçlü ve zaferli bayanları ‘hoş’ olarak belirliyor. “Ayaklarının üzerinde duran ve ‘hayır’ diyebilmeyi öğrenen bayandır. Bir kadının her şeyden evvel yaşama karşı bir duruşu olmalı, bu duruş ona hoşluk katar. Karşısındaki erkeği idrak edişi ona hoşluk katar. Galibiyet bir bayana yetmemeli, her zaman daha iyisini istemeli.
Hoşluk yalnızca dış görünüşle alakalı bir şey değil benim için. Bu duruş ve düşünce stili çok daha ön tasarıda.”

En hoşlandığı özelliği? Pozitif olması, dünyaya hoş bakması.

En hoşlanmadığı özelliği? Bazı şeylere afaki üzülebiliyor, bu özelliğini törpülemek istiyor.

Modayı takip ediyor mu? Moda diye saçma sabuk baktığı bir şeyi giymeyi seçmiyor.
Günlük yaşamda skinny jean’leri, boyfriend jean’leri ve mini düz kıyafetleri beğeniyor. “Topuklu pabuçla çok dolaşmam, çok enderdir giydiğim ama takılara bayılırım. Takı her zaman giysimden daha ön tasarıda. Siyah ve nude tonları çok beğeniyorum. Çok renkli şeyleri beğenmem, floresan renkleri de.”

Kimlere hayranlık dinler? Natalie Portman ve Penelope Cruz’u çok hoşlanıyor.

Hafiflemek için ne yapıyor? Streching yapıyor. Zaman ayır masaja gidiyor.
Keşke her zaman orada masaj yaptırabilsem. Tayland çok değişik bir kültür, insanları çok mutlu. Bayanlar çok eforlu, özgüvenleri çok yüksek.”

Sosyal medya ile arası nasıl? “Pek Çok insanın beni takip edip benimle ilgilenmesinden çıkardığım bir netice var. İnsanlar merak ettiklerini bakmayı beğeniyor. Erişilebilir olduğunu bakmak, ‘O da benim gibiymiş hakikatinde,’ demek istiyorlar. Sosyal medya benim için hep bir irtibat vasıtasıydı. Hala da öyle.
“Çizmeye ablamı bakıp, başladım. Gamze atölyeden eve çok mutlu dönerdi, bu da benim alakamı çekti. Onunla atölyeye gittim ve elime kalemi aldığımda kendi dünyamı yansıtabildiğim bir yer olduğunu baktım. Mektepteki derslerden çok değişikti, hürdüm. O gün bugündür çiziyorum. Yakın zamanda bir sergi açmayı da düşünüyorum. Çizgisini beğendiğim sanatçılar; Salvador Dali, Ergin İnan ve Mihri Müşfik Hanım.

Hangi filmden etkilendi? ‘The Favourite’ ve ‘Hotel Mumbai’ gözdeleri filmleri.
Ama her zaman gözdeleri olağanüstü filmler ve animasyonlar. Çocukken izlediği ilk sinema filmi, ‘Karınca Z‘ydi.

TELEVİZYON DİZİLERİ

2020- Sen Çal Kapımı/ Eda Yıldız

2019 – Azize /Azize Günay

2019 – Millete /Müjde Akay

2017/2018 – Siyah İnci / Hazal- Naz

2016/2017 – Aşk Sözden Kavramaz /Hayat

2015-2016 – Güneşin Kızları /Selin Yılmaz

2014 – Hayat Ağacı /Selen

2013 – Çalıkuşu /Zahide

SİNEMA FİLMLERİ

2020- Drunk on Love/Kimia- Khatoon

2014 – Deli Dersane Üniversitede /Meryem

ÖDÜLLERİ

2012 -Miss Civilization of Turkey /Birincilik

2012- Miss Civilization of The World /İkincilik

2015 -42.Pantene Altın Kelebek Mükâfatları /Pantene Yıldızı Parlayanlar /Güneşin Kızları

2016 -23.İTÜ EMÖS Galibiyet Mükâfatları /En Zaferli Kadın Dizi Oyuncusu

2016- 2.Türkiye Gençlik Mükâfatları /En İyi Kadın Dizi Oyuncusu

2016-7.KTÜ Medya Mükâfatları /En İyi Çıkış Yapan Kadın Oyuncu

2016- Yeditepe Üniversitesi 5.Dilek Mükâfatları /En İyi Kadın Komedi Oyuncusu

2016-2.Türkiye Gençlik Ödulleri / En İyi Kadın Dizi Oyuncusu

2016- İstanbul Moda Kılavuzu Mükâfatları /En İyi Kadın Oyuncu

2016- 44.Pantene Altın Kelebek Mükâfatları /En İyi Romantik Komedi & Komedi Kadın Oyuncusu

2018 -Marketing Türkiye The One Mükâfatları /Şahsi Marka Kadın Mükâfatı /Siyah İnci

.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu