Magazin

Halil Sezai: Bu bir itibar suikastıdır

Komşusu Hüseyin Meriç’i darp ettiği gerekçesi ile tutuklu bulunan Halil Sezai açıklama yaptı.

İstanbul Tuzla’da komşusu Hüseyin Meriç’i darbettiği gerekçesi ile tutuklu bulunan Halil Sezai açıklama yaptı. 5 ayrı kabahatten toplamda 3 sene 7 aydan, 13 sene 10 aya kadar mapusu istenmişti.

Twitter hesabından aldığı cezaya ait konuşan Sezai, “Kimse sormadı ama… ‘Bu bir haysiyet suikastıdır’” dedi.

Halil Sezai’nin açıklaması şöyle:

Kimse sormadı ama… ‘Bu bir haysiyet suikastıdır.’ Günlerdir kamuoyunda tutuklu suçlanmama bahane olan vakalar hakkında çoğu zaman şey yazılıyor, anlatılıyor, söyleniyor.
Korkarım ki bu kamuoyu yargısı, adli yargıyı yönlendirici bir baskı oluşturmak emeliyle, bilmediğim ama hipotez ettiğim nedenler ile pompalanıyor.

Bakın, savcılığa sunulan kamera kayıtlarının kesilip, biçilmiş olması, bazı yerlerin sesinin açılıp, bazı yerlerin kısılmış olması, basının ve kamuoyunun palavra bilgilerle yönlendirilmesi, yargıya tesir altında bırakacak yalan haberlerin olması bunların hiçbirinden endişe dinlemiyorum. Geç de olsa asıllar bakılır ve hak yerini tespit eder.

Ancak; beni ezan ve inancım yüzünden suçlama, linç etmeye kalkışılmasını kaldıramıyorum.
Paylaşmanın mukaddesliğini tecrübeledim. Parasal, manevi ihtimallerimi insanlarla ve tabiattaki canlılarla paylaştım. Elimden geldiğince mutlu etmeye çalıştım, benim de mutluluğa lüzumum olduğu için… Allah’tan kendi adıma hiçbir şey istemedim, aşk dışında… Onun ne istediğini kavramaya çalıştım. Onu dinledim, sezmeye çalıştım.

Ezan, bir köprü ve vicdani mesullüklerimi andırdıran mukaddes bir çocukluk yadigarıdır. İşte bütün de bu surattan, beni buradan yaralamalarına, yargılamalarına izin etmeyeceğim.
Anca tek tasamızın yalnızca YouTube içeriği sürüklemek olduğu zaman diliminde takribî 6 ay her kezinde, verandasında kurduğu hoparlörlerle alkol masasına çöreklenip, saatlerce ezan açmasının nedeninin içinde iyi maksat arayamam.

Ezanı şahsi husumeti için bir tahrik ve taciz taşıtı olarak kullanılmasını yediremedim. Yansıtılan algının bütün aksini korunduğum bir tepkinin, şeytanca bir biçimde bu vaziyete getirilmesini sindiremiyorum. Evet, bunu daha sakin, daha sükunetli yapamadığım için dramatiğim.
Hem de kendi objektifliğiniz ile. Bu kişinin eylemlerine, şahsiyetine, kimliğine ve beyanlarına daha dikkatli bakmanızdır. Zira; bir yargıda bulunmadan evvel, reelliği oluşturmak vicdani bir misyondur.

Son olarak; her ne kadar böyle bir delilde bulunmak gidişatında kalmayı onuruma yediremesem de sırtımdaki hırpalamayı analizinizi rica ediyorum. Arama motoruna ‘Halil Sezai vurması’ yazmanız yeterli. Kurumuş bir ağaçta açmış tek bir yeşil yaprak var. Ne yazıyor üstünde? Sevgiler… Halil Sezai…”

.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu