Kültür ve Sanat

Haftanın Kısa Filmi: The Lonely Goalkeeper

Haftanın Kısa Filmi köşemizde bu hafta, futbol sahalarını yalnız adamları kalecilerin psikolojisine, Arsenal efsanesi Bob Wilson’ın anlattıkları üzerinden odaklanan animasyon The Lonely Goalkeeper var.

Bob Wilson, futbolun beşiği İngiltere’nin en ehemmiyetli kulüplerinden Arsenal’ın efsanelerinden biri. Bu ekibin 11 sene süresince kalesini gözeten Wilson’ın tecrübeleri ve bu vazifeyi yaparken sezdiklerine dair anlatacağı çok şey var elbette.
Kalecilik böyle bir şeydir. Bir ekip oyunu olarak öğrenilen futbolda sahada yalnız başına olmaktır. Futbol dünyasının en şanlı adları genelde forvetlerdir; başka bir deyişle asli vazifeyi gol atmak, kalecileri alt etmek olan oyuncular. Futbolla ilişkisi sınırlı olan bir bireyin bir çırpıda sayacağı 10 futbolcu arasına ya bir kaleci belki girer ya da hiç girmez. Yeşil sahaların “makûs adamlardır kaleciler, tribünlerde binlerce, televizyon başında yüzbinlerce bireyin gözlediği, arzuladığı o gole mani olmaya çalışırlar.

Bob Wilson da anlatıcısı pozisyonunda olduğu The Lonely Goalkeeper’da bu ruh hâlinden bahsediyor.
Bu dinlediklerimiz yeni ya da ilk defa söylenen şeyler olmayabilir ama Dress Code takımı, animasyonun sunduğu imkânları muazzam biçimde kullanarak Wilson anlattıklarının görselleştiriyor ve zaferli örnek rakamı oldukça az olan futbol filmlerinin en orijinallerinden birini yaratıyor. Efsanevi kalecinin reel görüntüleriyle açılan bu animasyon evraksal, takribî dört dakika süresince dinlediklerimiz ve baktıklarımız ışığında üç direk arasında bir başına olmanın nasıl bir psikoloji olduğuna dair çok net ve sansasyonel bir özet sunuyor.

.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu