Medya

Gülse Birsel Kimdir? Nereli – Boyu – Yaşı – Dizileri – Ailesi

Gülse Birsel, 11 Mart 1971 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Türk dizi, sinema oyuncusu, gazeteci, yazar, senaryocu ve sunucu.

Ismi: Gülse Birsel
Doğum Tarihi: 11 Mart 1971
Doğum Yeri: İstanbul
Boyu: 1.75 m.
Kilosu: 60 kilo
Burcu: Balık
Göz Rengi: Açık Mavi
Saç Rengi: Koyu Sarı
Annesi: Semiha Şener
Babası: Gültekin Şener
Eşi: Murat Birsel
Çocuğu: Yok
Kardeşleri: Bozkurt Şener, Dilek Gururlanıl
Instagram: https://www.instagram.com/gulsebir/
Evcil Hayvanları: Köpeği var.

Ailesi: Gültekin ve Semiha Şener çiftinin üçüncü çocuğu olarak İstanbul’da doğdu.
Ismini annesinin ve babasının isimlerinin ilk hecelerinden aldı. Kendisinden on beş yaş büyük Bozkurt isimli bir abiyi ve on üç yaş büyük Dilek isimli bir ablası var. Abiyi göz hekimi ve daha önceki bir millî voleybolcu.  Fransa’nın Cannes kentinde Ayşe Arman aracılığıyla tanıştığı gazeteci ve televizyoncu Murat Birsel ile bir sene sonra Ağustos 1999’da evlendi. Çiftin çocuğu yok. Müzakerelerinde anne olmaya uygun biri olmadığını ifade ediyor.  Ağustos 2014’te annesini kaybetti.

Çocukluk seneleri: Lise son sınıfa kadar iş olarak oyunculuğu tercih etmeyi düşünüyordu.
“Ailelerin en küçük çocukları alaka hoşlanıyor. Hatta böyle bir istatistik var, sanatçıların çoğu ailelerinin ufak çocuklarıymış. Şov dünyasını hayal eden bir çocuktum. Lise sona kadar oyuncu olmayı hayal ettim, sonra imtihan sisteminin akışına ve Boğaziçi’nin popülerliğine kapılıp iktisat okudum. Mecmualarda yazı yazmaya başlayınca ‘Tamam demek ki ben gazeteci olacağım’ dedim ama 30 yaşında yaşamım bir daha değişecekmiş meğerse.”

Eğitim yaşamı: Beyoğlu Anadolu Lisesi‘ni tamamladı.
 1994 senesinde New York, Columbia Üniversitesi’nde Sinema üzerine yüksek lisansı yaptı. 1996 senesinde Türkiye’ye döndü.

Basın Kariyeri: Üniversite ikinci sınıftayken Aktüel mecmuasında işe başladı. 1996’da Türkiye’ye döndükten sonra, üç ay süresince ATV’de sabah duyurusunun dış haberlerini yazdı. Bir sene sonra Esquire mecmuasının yayın rejisörlüğüne getirildi. Aralık 1997’den 2003’e kadar Harper’s Bazaar mecmuasının yayın rejisörlüğünü üstlendi.
Yeniden bu dönemde FHM, Gezi, Harper’s Bazaar ve House Beautiful mecmualarında genel koordinatör olarak çalıştı. Mart 2002’de atv’de ekrana gelmeye başlayan g.a.g. isimli programla televizyona adım attı.  Mart 2004’e kadar g.a.g.’ın sunuculuğunu ve metin yazarlığını üstlendi.

Yaşamının dönüm noktası: Aktüel mecmuasında yazmaya başladığı günü, g.a.g.  programında sunuculuk öneri edildiği günü ve ‘Sadece sunmasam, metinleri de ben yazsam, gülünç şeyler yazabilirim sanırım’ dedikten bir hafta sonrasındaki değişik bir gün ile iki sene sonra,  ‘Ben bir sitcom yazayım yav’ kararını verdiği anı yaşamının dönüm noktaları olarak bakıyor.

Oyunculuğa ilk adım: Televizyon serüvenine, ‘Eyvah! Daha Önceki Kocam’ dizisinde canlandırdığı ‘Nilüfer’ karakteriyle başladı.

Hangi proje ile parladı? Hem senaryosunu kaleme aldığı hem de oyunculuk yaptığı ‘Avrupa Yakası’ dizisinde canlandırdığı ‘Aslı Sütçüoğlu’ karakteri ile dikkatleri üzerine çekti.

Şahsiyet özellikleri: Hırslı değil ama azimli.
“Yaşamı olmasa da işimi ciddiye alırım, sıkı çalışırım, sıkı eğlenirim, gülmeyi, dostları, müziği çok hoşlanırım, hoş tatiller yaparım. Genelde iyimser, psikologsuz yönet edebilen biriyim sanırım. Çevremdekiler beni en fazla benmerkezcilik, ayrıntıcılık, dikkat bozukluğu özelliklerim istikametinden tenkit etebilir. Arayan ve ileti atanlara çok geç dönme alışkanlığım var!”

Şahsi gelişim: Zaman ayır zamanlarda New York’ta, hem oyunculuk workshop’larına katılıyor hem de oyunlar izleyerek kendini besliyor.

Sosyal: Dizisi olduğu dönemlerde haftada 95 sayfa yazıyor.
Haftada iki gün yalnızca dört-beş saat sosyalleşecek süresi olduğundan bu zamanını da en yakın dostları ve ailesine ayırmayı seçiyor.

Düşünce yapısı: İçin için kötümser ancak bu özelliğini pek kimse öğrenmez. “Sonra ‘‘İnsanlar benden hoşlanmıyor’’ diye düşünürüm. Paranoyağımdır da: ‘Herkes birbiriyle dost. Takım oldular. Beni dışarıda bıraktılar.’ Var başka bir deyişle bu cins manyaklıklarım ama iyi maskelerim.  Şimdiye kadar çıkıp kendi yazdığı espri materyalini anlatan bayan olmadı, belki farkım budur.
Zira bayanlar bence erkeklerden daha gülünç. Daha ince şeylere takılıyorlar, klişeleri daha ivedi fark ediyorlar. Ama sanırım çevrede erkek varsa, gülünç bayanların çoğu, hemen bayansal civarlardaki hokkabaz hallerinden sıyrılıp ‘’şık, kibar, seksi bayan’ı oynamaya başlıyorlar. O zaman da ‘erkekler mizah yapar, bayanlar güler’ oluyor.”

Yazmak mı oynamak mı daha neşeli?  Oynamaktan daha çok sevinç alıyor.
Kasvetlerin oluyor, yapyalnızsın. Ekran sana, sen ekrana bakıyorsun. Çıldırmak için fevkalade bir ortam. Yazarlık kimseye öneri etmeyeceğim bir iş. Şu ana kadar us sıhhatimi gözetmeyi başardım, bundan sonrası için artık mukadderat nasip.”

İlk sinema filmi: Oğuzhan Tercan/ Hırsız Var

Aşka bakışı: “İdeal aşk tanımım, hem huzurlu, hem coşkulu. Nasıl olacaksa!”

Yaşama bakışı: Kendisiyle barışık, Çocuk ruhlu.
Zati düşünsen de devası yok. Kendini paralasan da, yaşından en fazla 8-10 yaş minik gösterebilirsin. Ki tam kitaplarımın özgeçmiş kısmına koydum, google’layınca dahi yaşım yazıyor. Azıcık yaşımın insanı değilim evet. Ruhen o olgunlukta değilim, onu öğreniyorum. Zati o ruh olgunluğunda, daha usu başında biri; günde 14 saat, birileri gülsün diye masa başında yazmaz. Azıcık çocuksuluk, azıcık şuursuzluk bu.”

İş yaşamına bakışı: Yaşamında hiç para için çalışmadı.
“Bu iş de zevkli bir iş. Senaryoculuk ve köşe yazarlığı, yazarlığın değişik alanları ve kalem işi. Gerçeğinde hikâyelerimde varlıklı aileleri değil, İstanbul’u anlatıyorum. İstanbul da sterilize bir yer değil! Hangi semte gidersen git, her sosyoekonomik seviyeden, her işten insanla tanışıyorsun. Bu bana mükemmel geliyor, harikulade hikâyeler çıkıyor. İstanbul’u da İstanbul yapan bu. Burası herkesin aynı tornadan çıktığı Cenevre değil. Bir tek oyunculuk benim için sivrilik.
Yavaş yavaş o mevzuda yetiştiğimi ve yakında oyuncu olmaya başlayacağımı seziyorum. Haluk Bilginer oyuncuysa ben kendime oyuncu diyemem. Tabii, henüz bir dizide oynayan, 25 yaşında dostlarımız hemen ‘oyuncu’ oluyor ama bu reel bir iş. Ben de bunu iş olarak yeni elime almış biri değilim.”

Endişeleri: Kutuplaştıran ve ayıran, yaftalayan her söze, her tutuma fena halde takılıyor. “Türkiye Türk-Kürt, sağcı-solcu, İslamcı-laik diye ikiye bölmez, öyle bir ayrılık yok.
İkinci grup çoğunlukta bu topraklarda. Ondan, her zaman umutluyum.”

Modayı takip ediyor mu? Mecmua çıkardığı zamanlar daha çok modayla iç içeydi. Son senelerde pek takip edemiyor.” Iyi bir kombin için bir saat filan ayırmak gerekli gibi geliyor bana. Onun için giysi artı çizme, giysi artı pabuç beğeniyorum. Gömlekti, ceketti, pantolonuydu, pantolonun bel yüksekliğiydi, onun kemeriydi filan, giremem o işlere.”

Yaşamda en fazla hangi tip insanlara sabredemez?  Makûs insan hoşlanmıyor.
“Makûsluğun bugüne kadar kime faydası olmuş? Makûsluk yapmak kadar salakça bir şey var mı? Semavi dinlerden yuva öğretmenine kadar sana hep aynı şey söylenmiş, e var bir hikmeti, iyi insan olsana kardeşim! Iyi insan olduktan sonra her cins çılgınla uyuşurum.”

En hoşlanmadığı özelliği ne? Yeni habercilik ve aşırı kaygılı oluşu. “Ucunda vefat var gibi pimpirik bir halim var. Aşırı kaygı ve aşırı gerginlik yükü. Bu kendimde hoşlanmadığım değil, nefret ettiğim şey.”

Evde ne yapar?  Evde en fazla yazmadığı zamanlarda dinlenebiliyor.
Sosyal medyanın eforu ve bağlantı süratinin farkında ama yozlaşmasında çok olduğu görüşünde. Ayrıca, o kadar çok bireyle bağlantıya geçecek zamanı ve enerjisi yok. “Twitter hesabı açsam, birisi bir sual soracak,  Twitter hesabım yok, 15 adet sahte hesabım var! Bir tanesini 522 bin şahıs takip ediyor ve çok fena ablavut yerine konuluyorlar. Twitter hesabı açsam, birisi bir sual soracak, hadi otur yanıt ver, sohbet uzayacak. Bunlardan suratlarca olacak, yanıt alamayan kırılacak küsecek, ohooo.
Dostlarımın telefon iletilerine üç gün sonra yanıt veriyorum ve bu mevzuda muhabbet materyaliyim. Twitter’a nasıl yetişeyim! Ayrıca zati sabahtan akşama kadar yazıyorum, bir de Twitter’a mı yazacağım?”

TELEVİZYON DİZİLERİ

2003-Eyvah! Daha Önceki Kocam /Nilüfer

2004/2009 -Avrupa Yakası /Aslı Sütçüoğlu Oyuncu/ Senaryocu

2009 -Ah Kalbim Misafir Oyuncu

2012/2014 -Palavra Dünya /Deniz Alsancak Oyuncu/Senaryocu

2018/2020 -Jet Sosyete / Gizem Özpamuk- Oyuncu/ Senaryocu

SİNEMA FİLMLERİ

2005- Hırsız Var! /Binnur Ersöz

2009- 7 Kocalı Hürmüz /Safinaz

2017 -Aile Arasında /    Mihriban     Oyuncu/Senaryocu

SUNUCULUK YAPTIĞI YAPIMLAR

2015 -Komedi Türkiye / Jüri

2002/2004 –G.A.G.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu