Ana Sayfa Sağlık Göz Sağlığınızı beslenerek Koruyun!

Göz Sağlığınızı beslenerek Koruyun!

5 duyu organlarımızdan biri olan göz, insan için büyük bir organdır. Göz yapımız diğer canlıların aksine daha az korunaklı olarak bilinmekte. Günümüz teknoloji çağında ise yaşanan en büyük problemlerden birisi de göz sağlığı. Aşırı derecede mavi ışınlara maruz kalan gözlerimiz gün geçtikçe bozuluyor. Görme kaybını engellemek ve kalıcı körlükten korunmak için hangi meyveleri tüketmeliyiz?

• Havuç

Havucun eski zamanlardan beri bilinen en belirgin özelliği göz sağlığını korumaya ve iyileştirmeye yönelik olduğudur. Havuç, içerisinde bolca göz sağlığını koruyan vitamin olan beta karoten içerir. Yüksek miktarda A vitamini içeren havuç, göz sağlığı için vazgeçilmezlerdendir.

• Deniz ürünleri

Balık bilindiği gibi yüksek miktarda omega 3 içerir. Göz sağlığımızı korumak ve gözümüzü iyileştirmek için balık tüketimi oldukça önemlidir. Uzmanların sık sık balık tüketilmesinin istemesinin sebeplerinden biridir. Balık içerdiği yağ asitleri ile gözlerimizdeki retinayı besler ve görme kaybının önüne geçer. Balığın yanı sıra midye de göz sağlığı için çok etkilidir. Midye içerisinde bol miktarda çinko içerir. Çinko, gece görüşlerde göz sağlığınız için etkilidir ayrıca katarak oluşumuna da engel olur.

• Salatalık

Gözlerine salatalık ile maske yapanları görmüş veya duymuşsunuzdur. Gözlere koyulan salatalık cildi güzelleştirmenin yanı sıra göz hastalıklarının ciddi anlamda önlenmesinde yardımcı olur. Vitamin bakımından zengin olan salatalık, göz sağlığını etkileyen ve gözdeki zararı onarmaya yardımcı asitler sayesinde gözünüzü korur ve iyileştirir.

• Turunçgiller

Kış aylarının vazgeçilmezlerinden turunçgiller en fazla C vitamini veren meyvelerdir. Özellikle portakal hem grip hemde bir çok hastalığın önleyen bir silahtır. İçerdiği C vitaminin yanı sıra portakal ve mandalina, içerisinde barındırdığı asitler sayesinde göz hasarlarını giderir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Son Eklenenler

Mucize Doktor 31. yeni bölüm fragmanı geldi! Mucize Doktor 30. son bölümü özeti

Yayınlandığı günden beri alakayla izlenen Mucize Hekim 31. yeni kısım fragmanı yayınlandı. Büyük bir izleyici kitlesine sahip olan Mucize Hekim dizisi Fox TV’de 30. son kısmıyla ekranlara geldi. Dizinin son kısmında, sevgilisi Nazlı sayesinde güç günleri atlatmaya çalışan Ali, bu defa Babası gibi baktığı Adaletli Hoca’nın ansızın baylmasıyla sarsıldı. İşte Mucize Hekim 30. son kısımda …

Nick Fury dizisi geliyor

Marvel Sinematik Kâinatı’nin ehemmiyetli karakterlerinden olan Nick Fury’nin, dizisi için çalışmalara başlandı. Marvel’ın bu yeni dizisinde Nick Fury karakterini daha evvelden de aşina olduğumuz gibi Samuel L. Jackson canlandıracak. Safhanın çoğu zaman filminde Fury’yi oynayan oyuncunun başrolünde yer alacağı yeni dizi, çoğu Marvel yapımında olduğu gibi Disney+ platformunda yayımlanacak. Dizi, daha evvel Mr. Robot gibi ehemmiyetli bir yapımın senaryoculuğunu yapmış olan Kyle Bradstreet tarafından kaleme alınacak. Nick Fury kimdir? Samuel L. Jackson’nin yaşam […]

.

Menajerimi Ara 6. bölüm 2. fragmanı yayımlandı

Star TV’nin komedi ve dram cinsindeki yeni dizisi “Menajerimi Ara”nın 6. kısım 2. fragmanı yayımlandı. “Call My Agent” isimli Fransız dizisinden adapte edilen dizi, sinema sektöründe kendine bir yer edinmek için İstanbul’a gelen Dicle’nin öyküsünü mevzu ediniyor. Ali Bilgin’in rejisör koltuğunda oturduğu dizinin senaryosu, Yelda Eroğlu ve Yeşim Çıtak tarafından kaleme alınıyor. Ay Yapım imzalı dizi, her salı izleyici karşısına çıkıyor. Barış Falay, Canan Ergüder, Fatih Çoğalman, Ahsen Eroğlu, Deniz Can Aktaş ve Ayşenil Şamlıoğlu’nun bulunduğu dizinin oyuncu kadrosuna bu hafta […]

.

Someone Has to Die dizisinden tanıtım videosu yayımlandı

Élite dizisindeki Carla rolü ile ismini geniş kitlelere duyurmuş olan Ester Expósito‘nun, “Someone Has To Die” isimli yeni bir Netflix yapımı ile izleyici karşısına çıkacağını geçtiğimiz haftalarda dinlemiştik. Bugün ise dizinin Netflix dizisinden yeni bir tanıtım videosu yayımlandı. Video, Netflix’in orijinal YouTube kanalı üzerinden izleyici ile paylaşıldı. “Someone Has To Die” mevzusu Dizi; 1950’ler İspanya’sında muhafazakâr bir çiftin, Meksika’daki oğullarını nişanlısı ile tanıştırmak için ülkeye çağırmasını odağına alacak.

Disney, Deep Water filmini erteledi

Disney’in ertelediği filmlerden biri de Deep Water oldu. Deep Water flimi “Black Widow“, “The Eternals” ve “Death on the Nile” filmleri gibi Koronavirüs suratından Disney tarafından ertelendi. Tüm dünyayı tesiri altına alan ve büyük bir sıhhat tehdidi oluşturan Koronavirüs, pek çok sektör gibi sinema sektörünün de aksamasına neden oldu. Sinema salonlarının çoğu, istenilen alıcı rakamına erişemiyor. Bu senenin en fazla beklenen filmlerinden biri olan “Tenet” dahi gişedeki temenniyi karşılayamadı. Vizyon tarihi […]

.

Yaşam