Sağlık

Göz Sağlığınızı beslenerek Koruyun!

5 duyu organlarımızdan biri olan göz, insan için büyük bir organdır. Göz yapımız diğer canlıların aksine daha az korunaklı olarak bilinmekte. Günümüz teknoloji çağında ise yaşanan en büyük problemlerden birisi de göz sağlığı. Aşırı derecede mavi ışınlara maruz kalan gözlerimiz gün geçtikçe bozuluyor. Görme kaybını engellemek ve kalıcı körlükten korunmak için hangi meyveleri tüketmeliyiz?

• Havuç

Havucun eski zamanlardan beri bilinen en belirgin özelliği göz sağlığını korumaya ve iyileştirmeye yönelik olduğudur. Havuç, içerisinde bolca göz sağlığını koruyan vitamin olan beta karoten içerir. Yüksek miktarda A vitamini içeren havuç, göz sağlığı için vazgeçilmezlerdendir.

• Deniz ürünleri

Balık bilindiği gibi yüksek miktarda omega 3 içerir. Göz sağlığımızı korumak ve gözümüzü iyileştirmek için balık tüketimi oldukça önemlidir. Uzmanların sık sık balık tüketilmesinin istemesinin sebeplerinden biridir. Balık içerdiği yağ asitleri ile gözlerimizdeki retinayı besler ve görme kaybının önüne geçer. Balığın yanı sıra midye de göz sağlığı için çok etkilidir. Midye içerisinde bol miktarda çinko içerir. Çinko, gece görüşlerde göz sağlığınız için etkilidir ayrıca katarak oluşumuna da engel olur.

• Salatalık

Gözlerine salatalık ile maske yapanları görmüş veya duymuşsunuzdur. Gözlere koyulan salatalık cildi güzelleştirmenin yanı sıra göz hastalıklarının ciddi anlamda önlenmesinde yardımcı olur. Vitamin bakımından zengin olan salatalık, göz sağlığını etkileyen ve gözdeki zararı onarmaya yardımcı asitler sayesinde gözünüzü korur ve iyileştirir.

• Turunçgiller

Kış aylarının vazgeçilmezlerinden turunçgiller en fazla C vitamini veren meyvelerdir. Özellikle portakal hem grip hemde bir çok hastalığın önleyen bir silahtır. İçerdiği C vitaminin yanı sıra portakal ve mandalina, içerisinde barındırdığı asitler sayesinde göz hasarlarını giderir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu bebek blogu