Kültür ve Sanat

François Ozon, Son Filmi Été 85 ve Sinema Gündemine Dair Açıklamalarda Bulundu.

Fransız yönetmen François Ozon, son filmi 85 Yazı – Été 85, karantina günleri ve sinema gündemine dair açıklamalarda bulundu.

52 yaşındaki Fransız yönetmen François Ozon, bu yıl Cannes 2020 seçkisinde yer alan 85 Yazı – Été 85 filmi ile yeniden izleyici karşısına çıktı. İki genç erkek arasındaki romantik ilişkiyi konu alan filmin oyuncu kadrosunda Benjamin Voisin, Melvil Poupaud, Valeria Bruni Tedeschi, Philippine Velge gibi isimler yer alıyor. Şarkı, The Cure’un 1985 tarihli The Head on the Door albümünde yer alıyor. Ozon için ise film, o zamanlar 16 yaşında olduğu 1984 yılında geçiyor. 

1985 yılında Aidan Chambers’ın Dance on My Grave kitabını okuyup çok etkilendiğini söyleyen Ozon, o zamanlar bu kitabın filmini yapmak istediğini söyledi. Ancak bunu yapmasının neredeyse 30 yıl sonraya kaldığını belirten Ozon “Kitap genç yetişkinler için bir romandı, özellikle eşcinsel gençler için. O zamanlar eşcinselliğin sinemada ve edebiyatta temsili her zaman problemliydi; her zaman çatışmayla, başkalarına açılmayla, günahla ve suçlulukla ilişkilendiriliyordu. Kitapta bunlar hiçbiri yoktu, yalnızca bir aşk hikâyesini anlatıyordu. Yıllarca Gus Van Sant, Rob Reiner ya da başka bir Amerikan yönetmenin bu kitabı uyarlamasını umdum ama kimse yapmadı” ifadelerini kullandı.

François Ozon: “Genç Oyuncularda, Daha Yaşlı Oyuncuların Sahip Olduğu Kısıtlamalar Yok”

Filmin başrol oyuncuları Félix Lefebvre ve Benjamin Voisin‘e de değinen Ozon, oyuncuları seçerken aralarındaki kimyayı aradığını söyledi. “Onlara ‘Bir erkeği öpmek ile ilgili bir sorununuz var mı?’ diye sordum. Onlar da olmadığını söylediler. Şimdiki gençler harika bir geçişkenliğe sahipler, onlarda daha yaşlı oyuncularda olan kısıtlamalar yok. Belki de Blue is the Warmest Colour ve Call Me By Your Name gibi filmleri izledikleri içindir. Onlar için basit bir şey.” 

85 Yazı bu yıl iptal edilen Cannes Film Festivali Resmi Seçkisi içerisinde yer alıyordu. Birçok yayın platformundan teklif aldığını da belirten Ozon, filmi Super-16 ile çektiğini ve insanlardan filmi perdede izlemesini istediğini söyledi.

François Ozon Fransa’daki sinemaların durumu ve film prodüksiyonlarına dair de açıklamalarda bulundu. “Sinemalara inancım var. Fransa’daki seyirci rakamlarına baktığınızda geçen seneye göre yüzlük 50’lik bir düşüş görürsünüz ama bunun sebebi Amerikan filmlerinin olmaması. Öte yandan Fransız filmlerinde belki yüzde 20 düşüş vardır. Bu çok sağlıklı. Ayrıca yeni bir karantina ve kısıtlama riskine karşı şu an Fransa’da oldukça çok film çekiliyor.” 

Ozon, Politik Gündemin Sinema Gündemine Yansımalarından Bahsetti

Karantinayı ülkesi Fransa’da geçiren Ozon, tam bir şehirli insan olduğu için ilk başta çok endişenlendiği ancak sonradan çabucak sürece alıştığını belirtti. Yalnızca tek bir tür izlemedim, birçok şey izledim. Fellini, Kurosawa gibi klasikleri izledim. Geri dönüp önemli eserleri izlemem gerekti” ifadelerini kullandı. 

Ozon son olarak Fransa’daki güncel politik gündem ve ileriye dönük arzu ve planlarından bahsetti. Pandeminin bir an önce bitip herkesin aşılanmasını sabırsızlıkla beklediğini söyleyen Ozon maskeleri çıkarıp hayatın yeniden başlamasını istiyor. “Ayrıca Trump’ın tekrar seçilmemesini umuyorum. Herkes bir şeylerin düzelmesi için umut var mı yoksa dünya daha mı kötüye gidecek bilmek istiyor.” 

Ozon, Trump döneminin Fransa’daki yansımalarına ilişkin bir soruya ise “Şubat ayındaki César ödüllerini izlediniz mi? Roman Polanski’nin En İyi Yönetmen ödülünü kazanması herkesi şok etti, özellikle de kadınları. Kimse iyi bir yönetmen olmadığını söylemiyor, ki bence de öyle. Ancak böyle bir zamanda ona ödül verilmesi işlerin nasıl değiştiğini göremeyen eski kafanın verebileceği bir tepki. Ödüllere bakarsanız, Faslı kökenli Roschdy Zem en iyi erkek oyuncu ödülünü kazandı. Afrika kökenli yönetmen Ladj Ly ve birçok kadın ödül kazandı, yani bir çeşitlilik var” şeklinde cevap verdi.

Başka Sinema salonlarında dağıtımı yapılacak olan Été 85, 85 Yazı adıyla 6 Kasım’da Türkiye’de vizyona girecek.

Kaynak: The Guardian

.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu