Medya

Flaş! RTÜK adeta ceza yağdırdı!..

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), muhalif gördüğü kanallara ceza kesmeye devam ediyor.


 

30 Mart mahalli seçimleri öncesinde tavan yapan cezalara yenileri eklendi. Bugün TV’ye, Dünya Kupası maçlarını duyurduğu, Kanaltürk’e ise daha önce yayınlanan Fatmagül’ün Suçu Ne dizisi dolayısı ile para cezası verildi. Bugün TV’de yayınlanan Bugün Spor isimli programda, Brezilya-Sırbistan mücadelesinin gösteriminin Kanaltürk’te olacağının duyurulması sebebiyle kanalın, “Yayınlarda gizli ticari iletişime izin verilemez.” şeklindeki yayın ilkesini ihlal ettiğine karar verildi. Kanala, 12 bin 353 TL’lik para cezası uygulandı.
 
RTÜK, Kanaltürk’e ise 2010-2012 döneminde Kanal D’de yayınlanan “Fatmagül’ün Suçu Ne” dizisi dolayısı ile 10 bin 500 TL’lik ceza verdi. Oysa RTÜK uzmanları hazırladıkları raporda, Kanal D’de verilen tecavüz sahnesinin, Kanaltürk yayınında kısaltıldığı, tepki çeken sahnelerin tamamının kesildiği belirtiliyor. Buna rağmen ilgili sahne dolayısı ile “Yayınlar çocuklara, güçsüzlere ve engellilere karşı istismar içeremez ve şiddeti teşvik edemez”, Radyo ve televizyon yayın hizmetlerinde, çocuk ve gençlerin fiziksel, zihinsel veya ahlakî gelişimine zarar verebilecek türde içerik taşıyan programlar bunların izleyebileceği zaman dilimlerinde ve koruyucu sembol kullanılmadan yayınlanamaz.” ilkelerine aykırı davranıldığı belirtildi.  Üst Kurul üyeleri, ret oylarına karşın, AKP’li üyelerin oyları ile her iki kanalın da para cezası almasını kararlaştırdı.
 
Ulusal Kanal da ana haber bülteninden orduya kumpasın sorumlusu olarak hükümeti gösterdi. Kanal RTÜK üyelerinin oyçokluğu kararıyla 12 bin 353 TL ceza aldı.
 
(Zaman)

İlgili Haberler

Başa dön tuşu