Magazin

Flaş! Meryem Uzerli’yle çalışabilmek için kim neden tazminat ödedi?

Arap MBC Group yayıncılık şirketi Meryem Uzerli’yle çalışabilmek için oyuncunun mahkemelik olduğu yapımcı Timur Savcı’ya 200 bin dolar tazminat ödedi.

Muhteşem Yüzyıl dizisiyle tüm dünyanın tanıdığı bir oyuncu olan Meryem Uzerli, geçen günlerde Dubai kökenli ünlü Arap yayıncılık şirketi MBC’yle el sıkıştı. Şirketin Türkiye temsilcisi 03 Prodüksiyon’un ortağı Saner Ayar, Uzerli’yi ikna etmeyi başardı. Ancak Ayar, Uzerli’yle çalışabilmek için oyuncunun anlaşmasının olduğu yapımcı Timur Savcı’ya tazminat ödedi. Uzerli’ye şirketlerinin oyuncusu olma karşılığında 2 milyon dolar ödeyen 03 Prodüksiyon, bu ücretin yüzde 10’unu yani 200 bin dolarını Savcı’ya tazminat bedeli olarak vermek zorunda kaldı.


Cezası 1 milyon!..
 
4 yıl önce Almanya’da sıradan yapımlarda oynayan Uzerli’nin hayatı senarist Meral Okay’ın isteğiyle Türkiye’ye gelip ‘Muhteşem Yüzyıl’da Hürrem Sultan’ı oynamasıyla bir anda değişmişti. O dönem projenin büyük başarı kazanması nedeniyle yapımcı Timur Savcı, Uzerli’yle cezai şartı 1 milyon dolar olan 5 yıllık sözleşme yaptı. Ünlü oyuncu, sözleşmesinin 3. yılında yapımcıyı zor durumda bırakarak seti bırakıp Berlin’e döndü. Çok öfkelenen Savcı, Uzerli’yi sözleşme kurallarını ihlal ettiği için mahkemeye verdi. Uzerli’nin özür dilemesi ve bebek beklemesi taraflar arasındaki buzları eritse de, Savcı sözleşmesinden doğan tazminat hakkını talep etti. Uzerli adına bu parayı Arap şirket ödedi.
 
Senaryo aranıyor!..
 
5 yıllık sözleşmesinin yükünden kurtulan Uzerli, yeniyılda ülkemizdeki yayın hakları Star TV tarafından satın alınan dizide rol alacak. Şirket şimdi ünlü oyuncu için iddialı bir senaryo arıyor. Muhteşem Yüzyıl’dan haftalık 12 bin 500 euro kazanan Uzerli’nin yeni dizisinden bölüm başına alacağı ücretin ise tüm masrafları içinde 80 bin dolar olacağı konuşuluyor.

 

(Vatan)

İlgili Haberler

Başa dön tuşu