Yaşam

Esenyurt’taki konut skandalı meclisin gündeminde!

Türkiye’de yaklaşık 100 bin kişinin konut satışı vaadiyle dolandırıldığına dikkat çeken CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi, özellikle İstanbul‘un Esenyurt ilçesindeki nüfus artışının konut talebini arttırdığını söyledi. Hamzaçebi, Esenyurt‘taki konut projelerinden ev alan birçok vatandaşın mağdur olduğunu dile getirerek, “Vatandaşlar, yıllardır dişlerinden, tırnaklarından artırdıkları paralarla maket üzerinden tanıtılan projelere para yatırmak suretiyle ev alma umuduna kapılmışlar ama uzun yıllar geçmiş olmasına rağmen hala konutlarını alamadılar.” dedi.

Eski Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu‘nun katıldığı tanıtım projelerinden birinin fotoğrafını gösteren Hamzaçebi, “Bu proje 13 katlıdır ama ruhsatı 5 katlıdır. Belediye Başkanı burada poz verirken ruhsatı ise 5 katlı vermiş. Şu an bu 5 katın ruhsatı da iptal edilmiş, inşaat tamamlanmamıştır.” diye konuştu. Hamzaçebi, söz konusu projede 450 mağdurun bulunduğuna dikkati çekti. Devlet kurumlarının yüzlerce konut mağdurunun sorununu çözüp çözmeyeceği büyük merak konusu oldu!

“BUNU PARTİLER ÜSTÜ BİR KONU OLARAK GÖRÜYORUM!”

Engelli bir çocuk annesinin, engelli ailelerine indirimli ev satma vaadiyle yaşadığı mağduriyete de değinen Hamzaçebi, “Bu şekildeki bir organize dolandırıcılığı vatandaşların bireysel hak arama yöntemiyle yargıda çözüme kavuşturmasının imkanı yoktur. Bu nedenle bir soru önergesini Ticaret Bakanlığına verdim. Ayrıca milletvekili arkadaşlarla bir Meclis Araştırma Önergesini de TBMM Başkanlığına verdik. Bunu partiler üstü bir konu olarak görüyorum ve tüm partilerin bu önergeye destek vermelerini diliyorum. Ayrıca konu örgütlü bir suç olduğu için bir dilekçeyi de önümüzdeki günlerde Mali Suçları Araştırma Kuruluna (MASAK) yollayacağım.” dedi.

Başa dön tuşu