Sağlık

Enerjimizi Yüksek Tutacak Sağlıklı Besinler

Enerjinizi yükseltmek için tercih ettiğiniz yüksek şeker ve yağ kapsayan yiyecekler kısa ve uzun vadede size faydadan çok hasar sağlayabilir. Kan şekerinizin süratlice dalgalanmasına ve kısa müddette acıkmanıza neden olabilir.

İster işte olun, ister evde ister mektepte… Ara öğünde protein, lif ve kompleks karbonhidrat açısından dengeli doğru yiyecekleri tercih ederek enerjinizi uzun müddet gözetebilirsiniz.

Kesintisiz olarak halsizlik, bitkinlik ve beden mukavemetinizde düşüklük seziyorsanız, D vitamini ve demir değerlerinize baktırmanız ve şayet gerekiyorsa zengin yiyecek dayanakları ile desteklemeniz ehemmiyetlidir.

Fıstık Ezmesi

Fıstık ezmesi her ne kadar çok kalorili olsa da çok azı size uzun süreli enerji verecektir.
İçinde ekstra şeker olan fıstık ezmeleri yerine fıstıktan yapılan fıstık ezmelerini seçim edin ve kendinize limit koyun.

Badem

Badem, fındık, ceviz gibi yağlı tohumlar atıştırmalık dünyasının yıldızlarıdır. Besinleri enerjiye çevirmeye destekçi olan magnezyum ve B grubu vitaminlerini kapsarlar.

Araştırmalar magnezyumun enerji metabolizmasındaki yeri suratından düşük magnezyum seviyesi olan fertlerin egzersiz sırasında daha tez yorulduğunu açıklıyor.
Ara öğünlerde veya canınız bir şeyler istediğinde badem harcayabilirsiniz. Ama yeniden de ölçüye dikkat etmekte fayda var. 15 adet badem veya 15 fındık veya 3 bütün ceviz, 1 tatlı kaşığı zeytinyağına denktir ve takribî 45 kalori kapsar. Günlük yağ gereksiniminizi değişik kaynaklardan almanızda fayda var.

Muz

Muz tabiatın natürel yollarla ambalajladığı taşınabilir iyi bir sıhhatli atıştırmalıktır.
Böylece sizi enerjinizi ve adale işlevlerinizi ayakta meblağlar. Muzlar genelde egzersiz evveli ve sonrası çekici kazanç. Muzu bir kadeh yarım yağlı süt ile veya yoğurdunuzla birlikte harcarsanız liflerin ve proteinlerin enerji verici birlikteliğinden de faydalanabilirsiniz. Üzerine tarçın ilave ederek bu ikilileri güne iyi başlarken için iyi bir kahvaltı alternatifi olarak da değerlendirebilirsiniz.

Antep Fıstığı

Enerji ambarı Antep fıstıkları protein, lif ve kalp arkadaşı tekli doymamış yağların bileşiminden oluşur.
Kuruyemişler kalori bombaları gibi gözükseler de 25 tane Antep fıstığı yalnızca 100 kaloridir ve kabuklarını ceddip yemek zorunda olmanız fazla tüketimi sınırlayabilir.

Yulaf

Yulaf, magnezyum, potasyum ve kalsiyum açısından oldukça zengindir, insan bedenine enerji veren gıdalar içinde yer almaktadır. Sabah kahvaltıları için oldukça ideal olan yulaf ayrıca lif kapsamaktadır.
Kokusu olsa da sıhhat açısından lüzumlu olan bir yiyecek kaynağıdır. Enerji seviyesinin en üstlere çıkmasına imkân sağlayan sarımsak bitkinliğin eksilmesine de destekçi olmaktadır.

Yumurta

Yumurta esas bir protein kaynağıdır, zarar görün dokuların onarılması açısından hayati bir ehemmiyet taşımaktadır. Yumurta bedende enerjinin yavaş yavaş açığa çıkmasına imkân sağladığı için uzun vakit tok kalmaya destekçi olan bir gıdadır.
Elma ayrıca kapsadığı yiyecek, vitamin ve elementler yardımıyla bedeni kuvvetlendirir ve hastalıklarla gayrette destekçi olur.Enerjinizi daha yavaş biçimde harcamanızı sağlayan elma, B vitamini, C vitamini ve potasyum kapsayan meyveler arasında birinci sırada yer alır. Günün her saati yenebilir.

Enerjinizi yüksek tutun!

Gününüzü daha sevinçli ve verimli geçirin.

Akşam eve gittiğinizde çocuklarınıza, eşinize, dostunuza, kendinize enerjinizin kalmasını istiyorsanız, dediklerimize kulak verin.

 

.

İlgili Haberler

Başa dön tuşu