Sinan GüzelYazarlar

Elçin Sangu ve Yasemin Allen’in dizileri neden tutmuyor? Sinan Güzel yazdı!

Elçin Sangu ve Yasemin Allen’in rol aldığı “İyi Günde Kötü Günde” dizisi yayından kaldırıldı. Bu iki isim çok enteresandır, ilk işleri haricinde hiçbir projesi tutmamasına rağmen hala başrollerde oynatılıyor. Elçin Sangu, “Ben bunu kabul etmiş değilim. 6 bölümde bir işin kendini anlatabilmesi mümkün değil. Orada demek ki başka dinamikler devreye giriyor. Kanal matematiklerini siz bilirsiniz.” dedi. Kendisi anlayamamışsa anlatmak da biz gazetecilere düşer!

Bir #dizi neden yayından kaldırılır?
* Dizi %5-6 reyting oranının bile altına düşmüştür. Haliyle kanalın o saatte reklamverenlerden aldığı ücret, dizinin maliyetini karşılayamamıştır. Hiç kimse zarar ettiği bir işe devam etmez.


Elçin Sangu neden başarısız oluyor?
* Kiralık Aşk, proje olarak çok iyiydi. Kimse kızmasın ama dizilerde oyuncular değil, senaryo ve o senaryonun akıcı bir şekilde işlenmiş olması reyting getirir. Elçin Sangu güzel bir kadın ama asla karakter oyuncusu değil. Gişesi ya da reytingi olan bir oyuncu asla değil! Bir de ilk zamanlar oluşturulan “fake” fan kitlesi başına çok iş açtı. Çünkü, diğer projelerinin hiçbirinde arkasında bir fan kitlesi bulamadı. Ak kara belli oldu.

Yasemin Allen neden tutturamıyor?
* İyi bir proje yakalayıp, kendisine riski olmayan yan rollerden birini seçmeli. En azından başarısızlıkta pay sahibi olmaz, aradan sıyrılır. Murat Boz’la çektiği film tutmayınca yurtdışına gitti, döndü yine bir projesi tutmadı. Ben dizi ya da film yapımcısı olsam asla Yasemin ve Elçin’e başrol vermem. Mahalledeki güzel kız rolünü verir, kadromu renkli tutarım o kadar!

Kanal matematiği nedir?
* Elçin “Siz bilirsiniz” demiş ama çok da bilimsel bir şey söz konusu değil. Normal “esnaf” işi! İlk olarak reyting tablosundaki performansa bakılır, sonra da maliyet-gelir hesaplaması yapılır. Zarardaysa bitirilir! Üstelik; Elçin’in söylediğinin aksine 6 değil, ilk 2 bölümde dizinin umut verip vermediği belli olur. 4. bölümde de “Tamam mı, devam mı?” sorusu yanıt bulur.

Özetle; oyuncu değil, proje stardır! Ve uyanın millet devir değişti! Bakınız: Netflix!

Sinan Güzel
Genel Yayın Yönetmeni

Instagram: @SinannGuzel
Twitter: sinanguzel
Facebook: sinanguzel

İlgili Haberler

Başa dön tuşu